Microsoft

Microsoft’tan Endonezya’ya 1,7 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Yatırımı

April 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft’tan Endonezya’ya 1,7 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Yatırımı

Microsoft (MSFT) CEO’su Satya Nadella, önümüzdeki dört yıl içinde Endonezya’da veri merkezleri inşa etmek de dahil olmak üzere bulut hizmetleri ve yapay zekâ faaliyetlerini genişletmek için 1,7 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.

Cakarta, Nadella’nın ABD’li şirketin üretici yapay zekâ teknolojisini tanıtmayı amaçlayan Güneydoğu Asya ülkelerine yaptığı gezinin ilk durağı. Nadella bu hafta içinde Malezya ve Tayland’a da gidecek.

Nadella, Microsoft’un yatırımının “Endonezya’ya en son ve en iyi yapay zekâ altyapısını getireceğini” söyledi ve “İhtiyaç duyulan yapay zekâ altyapısı açısından bu dalgaya öncülük edeceğiz.” diye ekledi.

CEO ayrıca, Microsoft’un 2025 yılına kadar Güneydoğu Asya’da 840 bini Endonezya’da olmak üzere 2,5 milyon kişiyi yapay zekâ kullanımı konusunda eğiteceğini söyledi.

Microsoft, Japonya’da bulut ve yapay zekâ altyapısına yaptığı 2,9 milyar dolarlık yatırım ve BAE merkezli yapay zekâ firması G42’ye yaptığı 1,5 milyar dolarlık yatırım da dahil olmak üzere, yapay zekânın gelişimine verdiği desteği küresel olarak genişletmeye çalışıyor.

Nadella’nın Jakarta ziyareti, Apple (AAPL) CEO’su Tim Cook’un Widodo ile görüşmesinden ve Endonezya’da bir üretim tesisi kurmayı düşündüğünü söylemesinden iki hafta sonra gerçekleşti.

Microsoft’tan Endonezya’ya 1,7 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Yatırımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters