Microsoft

Microsoft-Activision Anlaşmazlığı, Oyunların Geleceği için Ne Anlama Geliyor?

May 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft-Activision Anlaşmazlığı, Oyunların Geleceği için Ne Anlama Geliyor?

Microsoft’un (MSFT) Call of Duty, World of Warcraft ve Candy Crush oyunlarının yaratacısı Activision Blizzard (ATVI) satın alımı bildiğimiz üzere İngiliz regülatörlerden onay almadı. 

Video oyunları veya İngiliz regülatörlerle ilgilenenler dışında bu haber pek ilgi çekici gelmeyebilir ancak oyun sektörü genelinde faaliyet gösteren şirketler ve sektörün geleceğini düşündüğümüzde işler biraz karışıyor. 

🎮 İngiliz rekabet kurulunun bu dev satın alıma onay vermemesinin en önemli nedenlerinden biri de Microsoft’un dünyanın en çok oynanan oyunu Call of Duty’nin kontrolü ele geçirmesi. Sony’nin (SONY) PlayStation’ında bu oyunun olmaması rekabet açısından şirkete büyük bir zarar verebilir. 

⚔️ Microsoft ve Sony arasında Call of Duty için verilen bu mücadele birkaç yıldır sürüyordu. Hatta Microsoft, regülatörlerin gönlünü kazanmak için Call of Duty’yi on yıl boyunca diğer platformlarda sunma sözü vermişti. 

🔮 Ancak asıl sorun Call of Duty değil. İngiliz rekabet kurumu esasen bulut oyunculuğu konseptine odaklanmıştı. Çünkü Microsoft’un Activision Blizzard satın alımı aslında oyunculuğun geleceğini teknoloji devinin kontrol etmesi anlamına geliyor. 

💻 Şu an oyunlar on yıllardır nasıl oynanıyorsa öyle oynanmaya devam ediyor. Bir konsol alıyorsunuz ve çevrimiçi veya çevrimdışı olarak bu oyunları oynayabiliyorsunuz. Ancak bu yakında değişebilir. Artık oyunları konsollardan oynamaya yerine üyelikler sayın alıp sunuculardaki bilişim gücü sayesinde herhangi bir ekranda oynayabileceğiz. Microsoft da bu teknolojiye en yakın hizmeti sunuyor: Yıllık bir ücret ödenen Game Pass hizmetiyle oyunların indirmeden oynanmasına olanak tanıyor. 

📌İngiliz rekabet kurumu da tam olarak bu yüzden Activision Blizzard satın alımını onaylamadı çünkü bulut oyunculuğu konusunda halihazırda Sony gibi rakiplerinden önde olan Microsoft bu satın alımla fazla güçlü olacaktı. 

Microsoft-Activision Anlaşmazlığı, Oyunların Geleceği için Ne Anlama Geliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Guardian