ABD Borsası Notları

Meta Bilançosu: Güçlü Kâr, Zayıf Tahminlerle Gölgelendi

April 25, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Meta Bilançosu: Güçlü Kâr, Zayıf Tahminlerle Gölgelendi

Yapay zekâ sektöründeki atılımların faydalanıcılarından biri olarak gösterilen Meta Platforms (META), birinci çeyrekte güçlü rakamlar açıkladı. Ancak şirketin ileriye dönük ılımlı tahminleri yatırımcıları memnun etmeye yetmedi. 

İlk çeyrekte şirket gelirleri, 27% artışla 36,46 milyar dolara yükselerek, 2021’den bu yana herhangi bir çeyrekteki en hızlı artış oranına ulaştı ve 36,16 milyar dolarlık analist beklentilerini aştı. 

Öte yandan şirket, ilk çeyrekte 12,37 milyar dolar olarak açıkladığı net kârını da yıllık bazda ikiye katladı. Meta’nın hisse başına 4,71 dolar olan net kârı, Wall Street’in 4,32 dolarlık tahminlerini de geride bıraktı. 

Net kârdaki artışın bir nedeni de gelir artışı hızlanırken satış ve pazarlama maliyetlerinin bir önceki döneme göre 16% düşmesi oldu.

Ancak şirket, içinde bulunduğumuz dönem için ılımlı diyebileceğimiz tahminler açıkladı. Meta, ikinci çeyrekte 36,5 milyar ile 39 milyar dolar aralığında gelir beklediğini söyledi. Aralığın orta noktası olan 37,75 milyar dolar, yıllık 18%’lik bir büyümeyi temsil ediyor ve analistlerin ortalama tahmini olan 38,3 milyar doların altında kalıyor.

Bilançonun ardından kapanış sonrası işlemlerde hissede başlayan satış dalgası, CEO Mark Zuckerberg’in şirketin şu anda para kazanmadığı gözlük ve karma gerçeklik gibi alanlardaki yatırımlar hakkında konuşmaya başlamasının ardından hızlandı. 

Yapay zekâya yapılan yatırımların arttığını söyleyen Zuckerberg, “İyi tarafından bakacak olursak, yeni yapay zekâ hizmetlerimiz ölçeğe ulaştığında, bunlardan etkili bir şekilde para kazanma konusunda güçlü bir geçmişe sahibiz.” dedi.

🤖 Reklam Gelirlerine Yapay Zekâ Desteği

Meta, “yapay zekâ yol haritamızı desteklemek için altyapı yatırımlarımızı hızlandırmaya devam ettikçe” 2024 yılı için sermaye harcamalarının 35 milyar ile 40 milyar dolar aralığında olmasının beklendiğini ve bu rakamın daha önceki 30 milyar ile 37 milyar dolarlık tahmine göre artış gösterdiğini söyledi.

Şirket, çeyrekte kullanıcı başına ortalama gelirin 11,20 dolar olduğunu belirtti.

Meta, kötü geçen bir 2022 yılının ardından dijital reklam pazar payını geri kazanıyor. O dönemde şirket, Apple’ın (AAPL) iOS gizlilik güncellemesi ve birçok markanın harcamalarını dizginlemesine neden olan makroekonomik endişeler nedeniyle sarsılıyordu.

Zuckerberg, yapay zekâya odaklanarak reklam işini yeniden inşa etme girişimine öncülük etti. Şirketin şubat ayındaki son bilançosunda CFO Susan Li, Meta’nın kullanıcılar için alakalı reklamları doğru bir şekilde tahmin edebilen yapay zekâ modellerine ve reklam oluşturma sürecini otomatikleştiren araçlara yatırım yaptığını söylemişti. 

Meta’nın işlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan reklam gelirleri, ilk çeyrekte 27% artışla 35,64 milyar dolara yükseldi.

Meta, istikrar kazanan ekonomiden ve daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmak amacıyla Facebook ve Instagram’a para aktaran Temu ve Shein gibi Çinli indirim perakendecilerinin harcamalarındaki artıştan yararlanıyor. Bazı analistler, Çin merkezli reklamverenlerin harcamalarındaki yavaşlamanın ilk çeyrekte ve yıl ilerledikçe endişe kaynağı olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Li, dünkü bilanço görüşmesinde şirketin bu çeyrekte Çin’den gelen katkıyı ölçmediğini söyledi ancak Asya-Pasifik bölgesindeki reklam gelirinin bir önceki yıla göre 41% artarak en hızlı büyüyen bölge haline geldiğini ve çevrimiçi ticaret ve oyunlarla desteklendiğini söyledi.

Şirketin, yeni ortaya çıkan metaverse’in geliştirilmesi için donanım ve yazılımlarını barındıran Reality Labs birimi de nakit akışı sağlamaya devam ediyor. Reality Labs, bu çeyrekte 440 milyon dolarlık satış ve 3,85 milyar dolarlık zarar bildirdi ve 2020’nin sonundan bu yana toplam zararı 45 milyar doların üzerine çıkardı. Analistler, bölümün çeyrek için 4,31 milyar dolarlık bir faaliyet zararı göstermesini bekliyorlardı.

Analist Değerlendirmesi

Meta Platforms’ın bilançosu, şirkette yapay zekâ ve dijital reklamcılıkta yapılan yatırımların meyvelerini toplamaya başladığını gösteriyor. Şirketin gelirlerini yıllık bazda 27% artışla 36,46 milyar dolara çıkarması 2021’den bu yana görülen en hızlı çeyreklik artış oranı olarak değerlendirebilir. Ek olarak, bu güçlü gelir büyümesi piyasanın 36,16 milyar dolarlık beklentisini de aşmış durumda.

Öte yandan Meta’nın maliyet yönetimi sayesinde geçen yıla göre net kârını ikiye katlayarak 12,37 milyar dolara ulaştı ve analist tahminlerini aşması oldukça olumlu değerlendirilebilir

Ancak Meta’nın ileriye dönük gelir tahminlerinin yatırımcıları ikna etmediğini takip ediyoruz. Şirketin ılımlı tahminleri, özellikle de Meta’nın büyüme oranının yavaşlayacağına dair işaretler verdiği için pazarda bazı endişelere neden olabilir.

Şirketin yatırım harcamaları da yatırımcıları endişelendiren başka bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin 2024 için planlanan sermaye harcamaları 30-37 milyar dolardan 35-40 milyar dolara yükseltildi ve bu, Meta’nın yapay zekâ ve altyapı geliştirme konularında agresif bir şekilde yatırım yapmaya devam ettiğini gösterdi. Bu yatırımlar, uzun vadede şirketin teknolojik kapasitesini ve rekabet gücünü artırabilir.

Yatırımcılar tarafından “ziyan” olarak adlandırılan ve Meta’nın sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini için yazılım sağlayan Reality Labs birimi, bu çeyrekte 440 milyon dolarlık gelir üzerinden 3,85 milyar dolar zarar bildirerek Wall Street tahminlerinden daha az zarara işaret etti. Kısa vadede finansal getiri sağlamada zorluklar yaşayan Reality Labs faaliyetleri, önümüzdeki çeyreklerde de yakından izlenmeli.

Meta’nın reklam gelirlerinin ise bu çeyrekte 27% büyümesi şirketin reklam platformunun güçlü kaldığını ve pandemi sonrası dönemde dijital reklam harcamalarındaki genel artıştan yararlandığını gösteriyor. Buna ek olarak şirketin kullanıcı başına gelirleri (ARPU) 7% büyüme kaydederek şirketin reklam fiyatlandırmasındaki etkinliğini ve kullanıcı başına daha fazla gelir elde edebilme kapasitesini gösterdi. Şirketin reklam gelirlerindeki artış, pazar payını artırma ve reklam teknolojilerini daha da geliştirme potansiyelini gösterse de dijital reklam pazarındaki rekabetin şiddeti ve makroekonomik dalgalanmalar, Meta’nın ilerlemesini sürdürme yeteneği üzerinde baskı oluşturabilir.

Genel olarak, Meta’nın finansal görünümü kısa vadede bazı endişelere işaret etse de şirketin uzun vadeli stratejisi ve yapay zekâ gibi alanlardaki yatırımları, potansiyel büyüme fırsatlarını korumasını sağlıyor. Reklam gelirlerindeki güçlü artış ve dijital reklam pazarındaki konumunu güçlendirmesi, şirketin pazar payını artırma potansiyeline işaret ediyor. Ancak, yatırımcılar şirketin yüksek sermaye harcamaları ve öngörülen gelir büyümesindeki yavaşlama gibi riskleri de göz önünde bulundurmalı.

Meta Bilançosu: Güçlü Kâr, Zayıf Tahminlerle Gölgelendi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Meta Platforms