Borsa Haberleri

“Mega-Cap” Şirketlerin Rallisi, Piyasa Dinamiklerini Değiştiriyor mu?

Haziran 8, 2023 • 4 dakika okuma süresi
“Mega-Cap” Şirketlerin Rallisi, Piyasa Dinamiklerini Değiştiriyor mu?

Hepimiz internetin çığır açıcı bir teknoloji olduğunu biliyoruz. Bu inovasyondan doğan şirketlerin başarılı olması da bizi şaşırtmamalı. 

Ancak çığır açıcı inovasyonların kendi inovasyonlarını doğurma gibi bir alışkanlığı da var. Yani, artık Meta Platforms (META) olarak anılan Facebook, Amazon (AMZN), Netflix (NFLX) ve Alphabet’in (GOOGL) oluşturduğu FANG şirketleri, çağımızın trendlerine ayak uydurarak büyüyor. 

Bu görünümde FANG’in başarısını paylaşan şirketler de var. Hatta, FANG’e ek olarak Nvidia (NVDA), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) ve Tesla (TSLA), teknoloji piyasalarındaki rallinin sorumluları arasında. 

Yardeni Research analisti Ed Yardeni’nin “MegaCap-8” olarak adlandırdığı bu piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerin pazara hükmetmesi, özellikle faiz oranları söz konusu olduğunda, piyasa davranışında önemli değişiklikleri beraberinde getiriyor. En önemlisi, megacap hisseler artık FED’in ne yaptığını umursamıyor gibi görünüyor.

Asıl soru, piyasadaki yeni seyrin devam edip edemeyeceği. Eğer sürebilirse, MegaCap-8 hisselerini satın almak kulağa oldukça mantıklı geliyor. 

Diğer bir sav ise bu şirketlerin, en azından bir kısmının aşağıdaki temalar genelinde şanslı oldukları. 

🔎 Kalite: Bu yılın büyük kazananlarının hepsi olmasa da çoğu, Wall Street dilinde “kaliteli” şirketlerin tanımı olan güçlü bilançolara sahip, büyük ölçüde nakit üreten şirketler. Piyasanın büyük bir çoğunluğunun beklediği resesyon henüz gelmemiş olsa da, resesyon tehlikesi ve mart ayında başlayan banka iflaslarının birleşimi, kaliteli hisseleri cazip hale getiriyor.

🎢 Büyüme: Resesyon gelmemiş olabilir ama ekonomik büyümenin yavaşlaması kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu da, yatırımcıların büyük hisselerin daha da büyüdüğünü varsaydığı gibi, genel anlamda ekonomik trendler ne olursa olsun büyüyen hisseleri ön çıkarıyor. 

🤖 Yapay zekâ: Nvidia, halihazırda yapay zekânın en son rallisinden kazançlı çıktı ve diğerlerinin de kazanacağı düşünülüyor çünkü ya bu alana çok yatırım yapıyorlar ya da bulut hizmetleri tarafından kullanılıyor. 

📍 Faiz oranları: henüz zirve yapmamış olabilir ancak şu anda zirveye yakın oldukları neredeyse kesin. Geçen yıl yükselen faizler ve tahvil getirileri altında ezilen hisse piyasalarının, Fed’in daha büyük faiz artışları yapması tehdidi ortadan kalktığında hassasiyeti de azalıyor. 

Birlikte bakıldığında, Russell Top 50 Mega Cap endeksi ile ölçülen piyasa değeri en büyük hisseler, bu yıl daha küçük şirketlerden oluşan Russell 2000 endeksini 20% geride bıraktı. 

Peki, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarına yatırım yapanlar için ne yanlış gidebilir ki? 

⚠️ Buradaki ilk hata fazla alım yapmak; herkesin harika olduğu konusunda hemfikir olduğu şirketlerin, herkesin çöp olduğu konusunda hemfikir olduğu şirketlere kıyasla aşırı fiyatlandırılması daha olası. 

⚠️ İkinci hata ise şirketlerin düşündüğünüz gibi olmayabileceği. Meta, bu yıl iyi iş çıkardı ancak hisse başına tahmini satışları hala geçen yılın başındakinden daha düşük, bu da bir büyüme şirketinin olağan bir özelliği değil. 

Tesla’nın kazançları ve satışları için beklentiler bu yıl keskin bir şekilde düştü ancak bu, hisselerinin tahminlerin 54 katına yükselmesini engellemedi.

Alphabet ve Meta, ekonomik zayıflığa karşı savunmasız olabilecek çevrimiçi reklamcılığa dayanıyor. Amazon’un çevrimiçi perakende segmenti de aynı şekilde hassas. 

Bu görünüm şirketler için tabii ki iyi ama bu sekiz şirketin piyasa genelindeki durgunluğa rağmen çok değerlendiklerini de unutmamak gerek. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal