Borsa Haberleri

McDonalds Çeyrek Bilançosuyla Tahminleri Aştı

McDonalds Çeyrek Bilançosuyla Tahminleri Aştı
Google News Icon Takip Et

McDonald’s (MCD), perşembe günü yaptığı açıklamada şirketin ABD’deki fiyat artışlarının ve uluslararası restoran satışlarının büyümesiyle beklenenden daha iyi bir gelir oranına ulaştığını bildirdi.

Şirket öte yandan sunduğu ilk çeyrek bilançosunda, fast-food devinin Ukrayna’daki iç pazarda yaşadığı enflasyon sorunlarını da vurguladı. Şu anda savaş ve enflasyon, Avrupa’nın geri kalanında tüketici davranışlarını etkilemese de bazı ABD’li tüketicilerin siparişleri giderek azalmaya başladı.

Genel çerçeve daha dikkatli incelendiği zaman fast-food devi, bir yıl önce 1,54 milyar dolar veya hisse başına 2,05 dolar olan ilk çeyrek net gelirini bu yıl 1,1 milyar dolar veya hisse başına 1,48 dolar olarak açıkladı.

Şirketin bu yıl borsada değer kaybetmesinin en önemli nedeni ise Ukrayna-Rusya savaşı oldu.

McDonald’s savaştan dolayı bu iki ülkedeki restoranlarının faaliyetlerini askıya almıştı. Bu yüzden şirket her iki ülkede kiralama, çalışan ücretleri ve tedarikçi maliyetlerini ödemek için toplamda 27 milyon dolar harcama yaptı. Ayrıca şirket yöneticileri, faaliyetleri askıya alınan Ukrayna ve Rusya restoranları için 100 milyon dolarlık bir ek harcama planı da geliştirdi. Tüm bunlar şirketin kazancının hisse başına 13 sent aşağı çekilmesine neden oldu.

Ukrayna-Rusya Savaşı’na ek olarak şirketin şu anda uğraştığı bir vergi sorunu da bulunuyor. Bu vergi sorunu hakkında detaylı bilgi paylaşılmamış olmasına rağmen McDonald’s yöneticilerinin bütçeden yaklaşık olarak 500 milyon dolar ayırdığı biliniyor.

Bu nedenle şirketin hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde 1%’den daha az bir yükselme kaydetti.

Analistlerin tahminlerine göre McDonalds’ın bu çeyrekte hisse başına 2,17 dolar kazanması beklenirken şirket bu tahminlerin oldukça üstünde bir rakam olan 2,28 dolar hisse başına kazanç ile kapattı.

Yine de McDonalds’ın tıpkı daha büyük zincir restoranlar gibi yüksek işçi maliyetleriyle uğraşmaya devam etmesi bekleniyor.

Maliyetteki artış şirketin ve franchise sahiplerinin ürün fiyatlarını yükseltmesine de neden oldu. CFO Kevin Ozan, yaptığı açıklamada şirketin makro ekonomik koşullar göz önüne alındığında 2022 boyunca yüksek enflasyonun devam etmesini beklediklerini belirtmişti.

McDonald’s açısından iyi durumlar da var. Şirket, ilk çeyreği büyüme oranındaki artış ile kapattı. Net satışlar 5,59 milyar dolarlık beklentileri aşarak 11% oran ile 5,67 milyar dolara yükseldi. Fransa ve Birleşik Krallık gibi pazarlardaki güçlü büyümenin etkisiyle satışlar 11,8% artarak 5 milyar doları aştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı