Ekonomi ve Finans Haberleri

Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

June 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. Yeni verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık bazda 3,37% artış gösterdi ve yıllık enflasyon 75,45% seviyesine çıktı. Bu rakamlar, ekonomistlerin 3,04% aylık ve 74,89% yıllık artış beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Enflasyonun Yıllık Seyri

2024 yılının başından itibaren enflasyon oranları dalgalı bir seyir izledi. Ocak ayında 6,70% ile sert bir yükseliş gösteren enflasyon, Şubat’ta 4,53% artışla beklentileri aştı. Mart ve Nisan aylarında sırasıyla 3,16% ve 3,18% artışlarla daha ılımlı bir yükseliş sergiledi.

Sektörel Enflasyon Oranları

  • Giyim ve Ayakkabı: En düşük yıllık artış 50,85% ile giyim ve ayakkabı sektöründe görüldü.
  • Eğitim: Yıllık bazda en yüksek artış ise 104,80% ile eğitim sektöründe kaydedildi.
  • Haberleşme: Mayıs 2024’te aylık bazda en düşük artış 1,01% ile haberleşme grubunda gerçekleşti.
  • Giyim ve Ayakkabı: Aylık en yüksek artış oranı ise 9,60% ile yine giyim ve ayakkabı grubunda oldu.

TÜFE’nin Genel Durumu

Mayıs 2024 itibarıyla, TÜFE’yi oluşturan 143 temel başlıktan 23’ünde düşüş, 6’sında değişim olmazken, 114’ünde ise artış gözlendi. Özel kapsamlı TÜFE göstergesi, işlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç tutulduğunda, yıllık 72,99% olarak gerçekleşti.

Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TUİK