Şirket Haberleri

Lucid Üretim Hedeflerini Düşürdü

Ağustos 4, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Lucid Üretim Hedeflerini Düşürdü

Elektrikli araç üreticisi Lucid Group (LCID), çarşamba günü üretim hedeflerini düşürdüğünü duyurdu. Şirketin bu hamlesinde tedarik zincirindeki ve lojistik süreçlerindeki sorunlar etkili oldu. Lucid, elektrikli lüks Air Sedan modeli için şu anda 37.000’den fazla rezervasyon olduğunu ancak ikinci çeyrekte yalnızca 679 araba teslim ettiğini belirtti. Ayrıca 2022’de sadece 6.000 ile 7.000 araç teslim etmeyi planladığını söyledi. Lucid’in hisseleri söz konusu açıklamaların ardından düştü. CEO Peter Rawlinson yaptığı açıklamada, “Gözden geçirilmiş üretim beklentilerimiz, tedarik ve lojistik işlemlerinde karşılaştığımız zorlukları yansıtıyor.” dedi. 

Lucid Hisseleri Yaklaşık 12% Düştü

Lucid, çarşamba günü yaptığı açıklamada teslimat beklentilerinin gerisinde kaldıklarını ve buna bağlı olarak üretim hedeflerini düşürdüklerini söyledi. Söz konusu açıklamanın ardından elektrikli araç üreticisinin hisseleri mesai sonrası işlemlerde yaklaşık 12% düştü. Ayrıca ikinci çeyrekte 97,3 milyon dolar gelir ve 33 sent hisse başına kayıp bildirdi. Şirketin mayıs ayında yaklaşık 30.000 olan rezervasyon sayısı şu anda 37.000’e ulaştı. Ancak Lucid, ikinci çeyrekte sadece 679 araç teslim ettiğini söyledi. Bununla birlikte önümüzdeki dönemde yalnızca 6.000 ile 7.000 arasında üretim yapacağını ve tam yıl teslimat kılavuzunu güncellediğini duyurdu. 

Elektrikli Araç Üreticisi Tedarik Sorunlarını Çözmeye Çalışıyor

Lucid, bir süredir yarı iletken yongası ve cam gibi ana üretim malzemelerinde tedarik problemleriyle mücadele ediyor. CEO Peter Rawlinson CNBC’ye verdiği bir röportajda konuyla ilgili olarak, tedarik zinciri sorunlarını şirketin yüzleşmek zorunda kaldığı bir darboğaz şeklinde tanımladı. Ayrıca Rawlinson, Lucid’in nakliye ve diğer hizmetleri şirket bünyesine dâhil etme sürecinde olduğunu söyledi. Elektrikli araç devi, üretim ve lojistik gibi süreçlerdeki kalite-kontrol işlemlerini yürütmesi için deneyimli Steven David’i işe aldığını duyurdu. 

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti