Borsa Haberleri

Lockheed, “Javelin” Üretimini Artırmak İstiyor

Mayıs 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Lockheed, “Javelin” Üretimini Artırmak İstiyor

Ukrayna’nın Rusya işgaline karşı savunmasında kilit bir rol oynayan Javelin tanksavar füzesi üreticisi Lockheed Martin (LMT)’in CEO’su James Taiclet, pazar günü yaptığı açıklamada üretimlerini ikiye katlamayı planladıklarını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde CBS News’in Face the Nation adlı programına katılan Taiclet, şirketin üretim artışı için hazırlandığını söyledi.

Ukrayna’dan gelen haberler ise Javelin tanksavar füzelerinin Rus güçlerine karşı etkin bir rol oynadığı yönünde. Geçtiğimiz hafta Joe Biden, Lockeed’in Alabama fabrikasını ziyaret etmiş sonrasında ise kongre üyelerini Ukrayna için 33 milyar dolarlık ek askeri ve insani yardımı onaylamaya çağırmıştı.

Lockheed’in Ukrayna güçlerine yardımcı olmak dışında Amerika Birleşik Devletleri savunma sanayisini güçlendirmek için yeni girişimlerde bulunduğu da biliniyor. Ulusal savunma sistemleri için kullanılması öngörülen mikroişlemciler için Intel (INTC) ile yapılan işbirliği bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Lockheed’in mevcut kapasitesi yılda 2.100 adet Javelin tanksavar füzesi üretimini karşılıyor. Taiclet ise bu sayıyı yaklaşık 4.000’e çıkarmak için kolları sıvadıklarını belirtiyor. Ancak bu rakama ulaşmak için üretim haricinde tedariği de güçlendirmek oldukça önemli. Bu sebeple Lockheed’in üretimi iki katına çıkarma planı birkaç aylık bir süreç olarak değerlendiriliyor.

Son planları ve hedeflerini açıkladıktan sonra Lockheed hisselerinin borsadaki durumu ise S&P 500’ün SPX’ine kıyasla 26% arttı.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti