Borsa Yorumları

Lityum Geri mi Dönüyor?

May 18, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Lityum Geri mi Dönüyor?

Elektrikli otomobil bataryalarında da kullanılan lityum fiyatı, son beş ayda 70% düşüşle ton başına 22 bin dolara indikten sonra Çin’de ralli yaparak 28 bin dolara yükseldi. 

Yatırımcıların artık son aylarda görülen fiyat dalgalanmaları yerine lityum yatırımı alanındaki uzun vadeli görünüme odaklanmaları gerektiğini belirten Citigroup analisti Shreyas Madabushi, “Çin’deki lityum karbonat fiyatları artık düşüşte değil, hatta dibi gördü.” diyor. 

  • Peki, bu artışın sebebi ne? Çin’de sektöre yönelik artan güven ve düşen envanterlerle Citigroup endüstriyel karbonatlardaki tedariğin azaldığını belirtiyor. Ayrıca aynı varlığın farklı piyasalarda farklı fiyatlardan alınıp satıldığı ihracat arbitrajı da bu artışta rol oynamış. 

Lityum alımına yönelik artan ilgi ve tedarik zincirlerindeki stoklama faaliyetlerle lityum fiyatları yılın ikinci yarısında da artacak gibi görünüyor. Madabushi, lityum için gelecek üç ayda ton başında 32 bin dolar fiyat hedefi belirlemiş. 

Keybanc analisti Aleksey Yefremov, Çin’deki fiyat hareketlerinin elektrikli otomobil talebi arttıkça küresel lityum pazarında da değişimlere yol açtığını belirtiyor. Volatil lityum fiyatlarına rağmen, sektör oyuncularına yakından bakmakta da fayda var. 

⛳️ 24 milyar doların üzerinde piyasa değeriyle Albemarle (ALB) sektörün en büyük isimlerinden biri. Tabii, Lululemon’un (LULU) yarısını ve Abbvie’nin (ABBV) onda birini oluşturduğu düşünülünce bu hala düşük bir rakam.

Yine de Bank of America analisti Matthew DeYoe, lityum trendini yakalamak için Albemarle’in farklı bir yolu olduğunu düşünüyor. Ayrıca madencilik hisseleri için zor olsa da şirketin pazarda hala büyüyebileceğini belirten DeYoe, Albemarle’in bilançosunun güçlü olduğunu da ekliyor. 

Keybanc analisti Yefremov, Albemarle’in notunu geçen hafta “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak güncellemiş ve şirketin “maliyet eğrisinin en altında birinci sınıf kaynaklara sahip olduğunu ve 2023’teki lityum üretimini gelecek on yılda üçe katlayabilmek için iyi konumlandığını” söylemişti. 

🚀 Yefremov’un notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak güncellediği bir diğer lityum şirketi olan Livent (LTHM), 4,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle diğerlerinden daha küçük bir oyuncu olsa da analiste göre şirket, lityum tekliflerindeki artışla hacmini genişletme yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

Yılbaşından bu yana 25% ralli yapan Livent de Wall Street’in popüler isimlerinden. Beş analistten dördü hisseye “AL” notu veriyor ve gelecek yıl ortalama 30% yükselmesini bekliyor. 

🎯 Lityum alanında sükse yapan bir diğer isim de Sigma Lithium (SGML). DeYoe, Kanadalı lityum üreticisinin “AL” notunu korumuş ve şirketin “lityum alanındaki büyük yenilik” olduğunu söylemişti. Sigma hisseleri yılbaşından bu yana 50% ralli yaptı ve dün, son 52 haftanın rekorunu kırdı. 

Lityum yatırımı için illa hisse mi almam lazım diyenler için ETF alternatifleri de var. Bunlara örnek olarak Global X’in Lithium & Battery Tech ETF’i (LIT) ve Sprott’un Lithium Miners ETF’i (LITP) gösterilebilir. 

🚗 Pek, elektrikli otomobil pazarı? Lityumun oldukça küçük bir pazar olduğu düşünüldüğünde, Wells Fargo analisti Colin Langan hangi şirketin daha ucuza lityum alabildiğinin değil, hangi şirketin iddialı otomobil üretim hedefleri için yeterli lityum alabildiğinin önemli olacağını düşünüyor. 

Mevcut ortamda Langan’a göre Tesla (TSLA), General Motors (GM) ve Volkswagen elektrikli otomobil sektörünün ilk büyük isimleri oldukları ve halihazırda tedarikçilerle iyi ilişkiler kurdukları için avantajlı konumda. 

Lityum Geri mi Dönüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC