Borsa Yorumları

Liste: BofA’nın Yapay Zeka Şirketleri

March 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Liste: BofA’nın Yapay Zeka Şirketleri

Yatırım bankası Bank of America, yapay zekanın yükselişinden fayda sağlayacağına inandığı şirketlerin listesini açıkladı. Listede Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) ve Nvidia (NVDA) gibi teknoloji devleri de yer alıyor.

Bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan kurum analistleri, teknoloji şirketlerinin şu anda bir “yapay zeka yarışında” olduğunu ve birçoğunun ChatGPT’ye benzer özelliklerde kendi sohbet robotlarını geliştirdiğini kaydetti.

ChatGPT, teknolojisini Bing arama motoruna ve Edge web tarayıcısına entegre etme konusunda yakın zamanda Microsoft (MSFT) ile bir anlaşma imzalayan OpenAI tarafından oluşturuldu.

Bank of America analistleri, büyük dil modelleri eğitimi ve işletimi için “kayda değer” bir bilişim modeline ihtiyaç duyulması nedeniyle, “muhtemel faydalanıcıların” GPU ve çip cihazı üreticileri başta olmak üzere yarı iletken şirketleri olduğunu belirtti.

Analistler bulut yazılım analitiğinin artan veri hacimlerinden, siber güvenliğin ise daha karmaşık yapıdaki dijital tehditlerden faydalanması gerektiğini de açıkladı.

Üretimsel yapay zekanın bu sektörlerde içerik oluşturabilmesi ve bunun da iş otomasyonunu artırabilmesi nedeniyle, video, müzik ve görsel gibi ortamlar başta olmak üzere bazı alanlarda değişim yaşanabilir.

Listede şu şirketler yer alıyor:

Microsoft (MSFT) – OpenAI entegrasyonu

Alphabet (GOOG) (GOOGL) – DeepMind Sparrow LLM ve kısa süre önce geliştirdiği Bard sohbet robotu

Meta Platforms (META) – Kısa süre önce geliştirdiği LLaMA büyük dil modeli duyurusu ve GPU özellikli yapay zeka araştırma süper kümesi

Apple (AAPL) – Arama motorunun iOS’ta lisanslandırılması

Baidu (BIDU) – Ernie sohbet robotu

Nvidia (NVDA) – GPU’ların yapay zeka yarışında kullanılması

ASML (ASML) – Aşırı ultraviyole litografi araçlarında lider olması

Taiwan Semiconductor (TSM) – Dokümhane çip üretiminde lider olması

Arista Networks (ANET) – Yoğun yapay zeka iş yükleri için kullanılan yüksek hacimli veri merkezi anahtarları

Adobe (ADBE) – Sensei AI platformu

Shutterstock (SSTK) – OpenAI ile üretimsel yapay zeka ortaklığı

NICE Systems (NICE) – Yapay zeka veri takibi

SAP (SAP) – Kurumsal ve ticari yazılım

Relx (RELX) – Yapay zeka özellikli bilgi tabanlı analitik karar araçları

Palantir (PLTR) – Ticari işletmeler ve hükümetler tarafından kullanılan yapay zeka özellikli platformlar

Liste: BofA’nın Yapay Zeka Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seekingalpha