Netflix

Kötü Bilanço Sonrası Netflix Bazı Projelerini İptal Ediyor

Mayıs 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Kötü Bilanço Sonrası Netflix Bazı Projelerini İptal Ediyor

Netflix (NFLX), Sussex Düşesi Meghan Markle‘ın animasyon projesini iptal ettiğini duyurdu. 

Platform, Meghan Markle’ın yaratıcısı olduğu animasyon dizisi “Pearl”ün şirket için hayal kırıklığı yaratan ilk çeyrek bilançosunun ardından tasarrufa gidileceği için iptal edildiğini açıkladı.

Netflix, CNBC’ye yaptığı açıklamada, bu durumun animasyon dizileri etrafında aldığı stratejik kararların bir parçası olduğunu söyledi. “Pearl” bu sebeple iptal edilecek birkaç proje arasında yer aldı. 

Öte yandan yapım şirketi, Sussex Düşesi ile bir dizi proje üzerinde çalışmaya devam etme kararını sonlandırmadı. Şirket 2020’de belgeseller ve uzun metrajlı filmler yapmak için çok yıllı bir anlaşma imzalamıştı.

Netflix’in Pearl için iptal kararının arkasındaki en önemli neden ise şirketin piyasa içerisinde rekabetten dolayı baskı altında kalması olarak gösteriliyor. Netflix’in içerikleri için milyarlarca dolar harcamaya başladığı da biliniyor.

Şirket harcamalarındaki bu artıştan dolayı, zarara neden olabilecek bir içeriği platformunda bulundurmak istemiyor. 

Ayrıca Netflix en son çeyreğinde ücretli kullanıcılarının sayısında on yıldan fazla bir süredir ilk düşüşünü yaşamıştı. Bu düşüş şirket için tehlike çanlarını çalmaya başladı. Bu sebeple Netflix’in Pearl gibi yapımlara ikinci bir şans vermemesi pek de şaşırtıcı değil. 

Platformun CFO’su Spencer Neumann’ın açıklamalarına göre, şirketin gelir artışına yardımcı olmak için film ve TV şovlarına yaptığı harcamaların bir kısmını “geri çektiği” biliniyor. Zaten Pearl’ün iptalinin duyurulmasından önce Netflix çalışan sayısında küçülmeye gitme politikasını devreye sokmuştu. 

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti