BIST Şirket Haberleri

Körfez Bankalarının Türkiye Stratejisi

October 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Körfez Bankalarının Türkiye Stratejisi

Fitch Ratings Küresel İslami Bankacılık Grubu Başkanı Bashar Al-Natoor, Küresel İslami finansman alanında Türkiye’nin görünümü ve potansiyeline ilişkin soruları yanıtladı.

🤝 Türkiye ve Körfez Ülkeleri İlişkileri

Al-Natoor’a göre, Türkiye’nin sukuk piyasasına olan girişi, zor piyasa koşullarında bile etkileyici. Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında artan ilişkilerin, yatırım ortamına olumlu katkılar sağlayacağı öngörülüyor. Özellikle Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile Türkiye’nin gelişen ilişkileri yatırımların artışını destekleyebilir.

💵 Türkiye’nin Sukuk İhraç Potansiyeli

Türk hükümeti, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) gelecek 3 yıl içinde yaklaşık 51 milyar dolarlık yatırım taahhüdü aldı. Bu taahhüdün 8 milyar dolarlık kısmı sukuk tahvili alımını kapsıyor. Al-Natoor, sukuk ihracının dış finansman için oldukça kritik olduğunu belirtiyor. İslami finansın Körfez’deki önemini vurgulayarak, Türkiye’de “kira sertifikası” olarak bilinen sukuk piyasasının küresel önemini dile getirdi. 2022’nin 3. çeyreğinin sonuna kadar Türkiye’de sukuk ihracı, bir önceki yıla göre 19% artarak 25,9 milyar dolara ulaştı. Ayrıca, Türkiye’nin tahvil piyasasındaki sukuk tahvillerinin oranı 6,5%.

🌍 Diğer Ülkelerle Kıyaslandığında Türkiye’nin Durumu

Suudi Arabistan, yerel para birimi cinsinden sukuk ihracı gerçekleştirirken, Malezya’nın kompozisyonu 60% sukuk, 40% devlet tahvillerinden oluşuyor. Türkiye bu yıl 7 milyar dolar hacminde sukuk ihracı gerçekleştirdi.

🏦 Körfez Bankalarının Türkiye Stratejisi

Dubai İslam Bankası, Türkiye’de dijital bankacılık yapma kararı aldı. Al-Natoor, Körfez bankalarının Türkiye pazarına giriş yaptığını belirtiyor. Bölgedeki doygunluk nedeniyle Körfez bankaları, büyüme fırsatlarını dış pazarlarda arıyor. Türkiye’nin 2025 yılında katılım bankacılığının payını 15%’e çıkarma hedefi olduğu biliniyor. Katılım bankacılığının büyümesi, Türkiye’nin finansal hikayesine olumlu katkıda bulunuyor.

👥 Katılım Bankacılığı ve Türkiye’nin Potansiyeli

Dünya Bankası verilerine göre, Türkiye nüfusunun 26%’sı bankacılık hizmetlerinden yararlanamıyor. Bu kesimin 15%’i, dini inançları nedeniyle bu hizmetleri kullanmıyor. Al-Natoor, katılım bankacılığının bu kesime ulaşmada büyük bir fırsat sunabileceğini belirtiyor.

Körfez Bankalarının Türkiye Stratejisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA