BIST Şirket Haberleri

Kontrolmatik Genel Müdürü Sami Aslanhan Anlattı: KONTR’un Büyük Planı!

August 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Kontrolmatik Genel Müdürü Sami Aslanhan Anlattı: KONTR’un Büyük Planı!

Uzay yarışından elektrikli araç bataryalarına kadar geleceği inşa eden birçok alanı “kontrol” etmeyi isteyen Kontrolmatik ve şirketin büyük planı bu bölümde! 

Piyasanın Aktörleri’nin yeni bölümü yayında! Serimizin bu bölümünde Tuncay Turşucu, Kontrolmatik’in Genel Müdürü Sami Aslanhan’ı ağırladı.

Kontrolmatik’in geçmişinden bugüne yükselişine, atılım yaptığı tüm alanlara, yakın zamanda Pomega adıyla yapacakları açılışa ve finansal tablolarına dair tüm detayları konuştular.

Kontrolmatik’in Depolanabilir Enerji Atılımı

Tuncay Turşucu: Mühendislikten, uydu teknolojilerine birçok alanda faaliyet gösteriyorsunuz. Ben daha çok “pil” ile ilgili sohbet etmek istiyorum. Bu ay sonunda, 29 Ağustos’ta Ankara’daki fabrikanızı açıyorsunuz. Nasıl anlaşmalar yapıldı? Üretim ve ihracat olarak nasıl bir plan var? Aynı zamanda Amerika’da da var. Pomega olarak yapıyorsunuz orada da. Bu atılımlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Sami Aslanhan: Bizim ilk çıkış noktamız ABD’de fabrika kurmak değildi. Türkiye’de kurduğumuz fabrikaya ABD’de pazar aramaktı. Fakat Trump ile başlayan ve Joe Biden ile devam eden süreçte ABD, dışarıdan sipariş almayacaklarını açıkladı. Biz de buradan sipariş almaya başlayıp teşvik paketlerinden yararlanınca yatırım planlamamıza dahil ettik. Şu an için ABD’deki yatırımımız Türkiye’deki yatırımımızın gerisinde. Fakat hedefimiz 2024’ün sonunda buradaki yatırımlarımızı tamamlayıp satış yapmak istiyoruz. Türkiye’de ise 1. faz yatırımı tamamlandı. Devam eden 2. faz yatırımını da 2024’ün birinci çeyreğinde devreye almayı planlıyoruz.

Kontrolmatik Uzayda! 

Tuncay Turşucu: Controlix ve Plan-S isimli iki tane şirketiniz var. Bu iki şirket birbirinden çok da ayrı bir şirket olmayacak diye düşünüyorum. Biri nesnelerin interneti (IoT), diğeri de uydu ve uzay teknolojileri üzerine. Bu alandaki yatırımlarınız neler? Amacınız, hedefiniz neler? Kaç tane uydunuz var? 🙂

Sami Aslanhan: Şu an için 3 tane çalışan uydumuz var. Buradaki sayıyı kapasitemizin en üst seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Hem haberleşme hem de görüntüleme hizmetini doğru verilerle müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz.100 kişilik Ar-Ge personelimiz ile işin geliştirilmesi için büyük çaba harcadık. Başta İstanbul Havalimanı olmak üzere birçok projeyi başarılı bir şekilde yönetiyoruz ve yönetmeye devam edeceğiz.

Kontrolmatik Genel Müdürü Sami Aslanhan Anlattı: KONTR'un Büyük Planı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı