Borsa Yorumları

Kazançlarıyla Kendilerini Kanıtlayan “Ortalama” Hisseler

June 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Kazançlarıyla Kendilerini Kanıtlayan “Ortalama” Hisseler

İlk bakışta “ortalama” hisseler gözümüze önemsiz görünebilir ancak ortalamayı tanımlamak düşünüldüğü kadar kolay değil. 

Kâr marjları, büyüme ve değerleme katsayıları gibi pek çok ölçüt göz önüne alınırken ayrıca Wall Street’in bu ortalama şirketleri nasıl gördüğü de oldukça önemli. Örneğin Barron’s, ortalama hisseleri belirken “AL” notlarını ve analistlerin ortalama hedef fiyatlarını takip etmiş.

S&P 500’de şu an ortalama “AL” notu oranı 55% gibi bir seviyede ve ortalama hedef fiyatlarının 15%’i artış ima ediyor. 

Bununla birlikte, ortalama yukarı yön, sektöre göre değişiklik gösteriyor. Elektrik şirketleri için analistlerin hedef fiyatları hisselerin işlem gördüğü seviyenin ortalama 12% üzerinde. Petrol üreticileri içinse ortalama artış beklentisi yaklaşık 24% düzeyinde.

Bu iki metriğe dayanarak S&P 500’de bugün ortalama “AL” notu oranına sahip ve 12 aylık ortalama hedef fiyatında artış beklenen dört şirket var: Exelon (EXC), FedEx (FDX), Air Products (APD) ve Union Pacific (UNP).

Ortalama 55%’lik “AL” notu oranı ve 14%’lük artış beklentisine ek olarak, bu dört şirket 12 aylık hisse başına kâr beklentilerinin ortalama 17 katından işlem görüyor.

S&P 500’de durum iyi, peki ya diğerleri? Nasdaq’ta “AL” notu oranı 62% düzeyinde ve analistlerin ortalama hedef fiyatları 14%’lük artış öngörüyor.  

Buna göre, bugün Nasdaq’taki en ortalama hisseler Align Technology (ALGN) ve Booking (BKNG). Bu hisseler, ortalama 62% “AL” notuna sahip. 

Align, önümüzdeki 12 ayın tahmini kazançlarının yaklaşık 35 katından, Booking ise yaklaşık 18 katından işlem görüyor. Bloomberg’e göre, her iki şirketin de önümüzdeki birkaç yıl içinde kazançlarını yılda ortalama 20%’ye yakın artırması bekleniyor.

Kazançlarıyla Kendilerini Kanıtlayan “Ortalama” Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s