Borsa Yorumları

Kârını Artırarak Büyüyen Hisseler

April 26, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Kârını Artırarak Büyüyen Hisseler

Son dönemlerde hisse piyasasının kârlılığı tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşırken, Goldman Sachs kısa süre önce önümüzdeki 12 ay içinde güçlü büyüme görebilecek bazı hisseler önerdi.

Genişleyen marjlar ve varlık devir hızı, S&P 500’ün son dört çeyrekteki özsermaye getirisini geçen yıl 20,8%’e yükselterek, ölçütü geçmişe kıyasla 98. yüzdelik dilimine taşıdı. Goldman Sachs baş ABD hisse stratejisti David Kostin, 2023’teki 85 baz puanlık artışın, 2022’deki 214 baz puanlık daralmanın ardından geldiğini ve “kârlılıktaki istikrarı yansıttığını” yazdı.

📝 Özsermaye kârlılığı, yani ROE, bir şirketin kârlılığının yaygın bir göstergesidir ve bir şirketin yıllık getirisinin – veya net gelirinin – hissedarlarının özsermayesine bölünmesiyle ölçülür. Daha yüksek ROE değerine sahip bir hissenin gelir yaratmada daha verimli olduğu kabul edilir.

Kostin, kârlardaki artışların tek bir sektöre özgü olmadığını, sektörlerin çoğunun genişleyen marjlardan fayda gördüğünü söyledi. Stratejist, 11 sektörden sekizinin tarihsel ortalamalarının üzerinde yer alan ROE’lere sahip olduğunu belirtti.

2024 yılında marj genişlemesinin ROE büyümesini desteklemeye devam etmesini bekleyen Kostin, “2024 yılında (yıllık ortalama) 2,9%’luk güçlü bir ekonomik büyüme ve bilgi teknolojileri ve iletişim sektörlerinde daha yüksek kârlar bekliyoruz.” diyor.

Aynı raporda Goldman Sachs, önümüzdeki 12 ay boyunca beklenen kâr büyümesi için seçilen 50 ismi içeren bir ROE büyüme hisseleri sepeti paylaştı. Bu grubun medyan üyesinin, S&P 500’ün medyan değeri olan 1%’e karşılık 14% ROE büyüme kaydetmesi bekleniyor. İşte o hisseler:

  • Estee Lauder (EL)
  • GE Aerospace (GE)
  • First Solar (FSLR)
  • T-Mobile (TMUS)
  • BlackStone (BX)
  • Las Vegas Sands (LVS)
  • Cigna (CI)
  • Boston Properties (BXP)

💄 Listeye girmeye hak kazanan kozmetik devi Estée Lauder, analistlerin konsensüs tahminlerine göre tüketici ürünlerinde sektör genelindeki 2%’lik medyan düşüşe kıyasla yatırım getirisini 43% artırabilir.

Estée Lauder hisseleri, bu yıl şimdiye kadar yatay işlem görüyor. Bu ayın başlarında Deutsche Bank, hissenin 1 Mayıs’taki bilançosu öncesinde iyi konumlandığını belirterek Estee’yi kısa vadeli bir “AL” notuyla izlemeye başladı. 

✈️ Benzer şekilde, GE Aerospace de sanayi sektörünün 2%’lik medyan düşüşüne karşılık 48%’lik bir ROE büyümesi görebilir.

Bu ayın başlarında General Electric’in (GE) enerji işinden ayrılan uçak tedarikçisinin hisseleri, ilk çeyrek dönem bilançosunda gelir tahminlerini aşmasının ardından hafta başında 8% arttı. Hisse, bu yıl ise şimdiye kadar yaklaşık 25% değer kazandı.

☀️ Goldman, güneş teknolojisi şirketi First Solar’ı da bir başka potansiyel kazanan olarak görüyor ve gelecek yıl ROE’sini 34% artırabileceğini düşünüyor. Bilgi teknolojisi sektörünün medyan ROE düşüşünün 4% olması bekleniyor.

Artan büyüme korkuları, güneş enerjisi tazminat kesintileri ve yükselen faiz oranları, geçen yıl güneş enerjisi hisselerinde aşağı yönlü bir harekete neden olmuştu ancak bazı isimler bir geri dönüş yoluna girdi bile. First Solar hisseleri, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 3% yükseldi. 

Bu ayın başlarında Wells Fargo, göreceli istikrarı gerekçe göstererek hissenin notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. Öte yandan Janney, “Çin’e karşı daha sert” bir ticaret politikasından faydalanabileceğini belirterek hisseyi “AL” notuyla izlemeye başlarken, Evercore ISI da artan tarifeler nedeniyle FSLR’nin notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine taşıdı.

Kârını Artırarak Büyüyen Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC