Borsa Yorumları

JPMorgan’ın 2024 için “AL” Dediği Temiz Enerji Hisseleri

May 28, 2024 • 4 dakika okuma süresi
JPMorgan’ın 2024 için “AL” Dediği Temiz Enerji Hisseleri

JPMorgan analistlerine göre, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması beklendiğinden ve ABD başkanlık seçimleri gelecekteki düzenlemelerin neye benzeyeceği konusunda belirsizlik yarattığından, temiz enerji sektörü yılın ikinci yarısında dalgalı bir seyir izleyecek.

Analistler bir notta, yenilenebilir enerji kaynaklarının veri merkezlerine güç sağlamadaki rolünün yeterince takdir edilmemesi ve Enflasyon Azaltma Yasası’nın sağladığı avantajların henüz hisse fiyatlarına tam olarak yansımaması nedeniyle sektörün yeni katalizörlerden faydalandığını söyledi.

🏆 Bu görünüm karşısında JPMorgan’ın yılın geri kalanı için en iyi seçimleri iki küçük, görece az bilinen şirketten oluşuyor: Hannon Armstrong Sustainable Infrastructure (HASI) ve TPI Composites (TPIC). Hannon Armstrong yenilenebilir projeleri finanse ederken, TPI rüzgâr türbinleri için kanat üretiyor.

Yatırım bankasının Hannon Armstrong için 39 dolar seviyesinde bir hedef fiyatı var ve bu da perşembe günkü kapanış olan 32,13 dolara göre 21%’lik bir artış anlamına geliyor. TPI için belirlenen 8 dolarlık hedef fiyat da son kapanış olan 4,23 dolara kıyasla 90% bir artışa işaret ediyor. İki hisse de son üç ayda sırasıyla yaklaşık 30% ve 40% değer kazandı.

💡 JPMorgan’a göre Hannon Armstrong mevcut faiz oranı ortamına çok uygun çünkü şirket getiri eğrisini her iki yönde de oynayabilir.

Uzun vadeli Hazine tahvili getirileri kısa vadeli oranlardan daha yüksek olduğunda, Hannon Armstrong projeleri daha yüksek orandan rezerve edebilir ancak bunları daha düşük orandan finanse edebilir. Analistlere göre, getiriler şu anda olduğu gibi tersine döndüğünde, Hannon Armstrong daha az proje ekliyor ancak menkul kıymetleştirmelerden kazanç elde ediyor.

JPMorgan analisti Mark Strouse ve ekibi müşterilerine, “Şirketin çeşitlendirilmiş varlık portföyünün, menkul kıymetleştirmelere doğru esneklik gösterme yeteneğinin ve büyük adreslenebilir pazarın şirketi büyüme için iyi konumlandırması gerektiğine inanıyoruz.” diyor.

💡 Öte yandan TPI’ın kârlılığı, finansman maliyetlerini artıran yüksek faiz oranlarının neden olduğu rüzgar enerjisindeki gerilemeden etkilendi. Ancak JPMorgan, hâlihazırda rezerve edilmiş sözleşmeler ve iyileşen müşteri talebi nedeniyle yılın ikinci yarısında şirketin hacimlerine ve marj iyileşmesine ilişkin daha fazla görünürlük bekliyor.

Strouse ve ekibi müşterilerine “TPIC’i Alt Enerji alanına girmek isteyen yatırımcılara tavsiye etmeye devam ediyoruz. TPIC’in önümüzdeki 6-12 ay içinde kapsama evrenimizin ortalamasından daha iyi performans göstermesini bekliyoruz.” diyor.

☀️ Güneş Enerjisi Fırsatları

Güneş enerjisi tarafında JPMorgan, Nextracker (NXT) ve First Solar’ın (FSLR) öne çıkan hisseler olarak en yüksek talep seviyesine sahip kamu hizmeti ölçekli projeleri görmeye devam ediyor. Ancak şirketler hâlâ tıkanmış bir envanter kanalını temizledikleri için konut sektörü cansız kalmaya devam ediyor.

Güneş enerjisi hisseleri genel olarak yükselişte: First Solar bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 26%, Nextracker ise 16% artış gösterdi. JPMorgan, First Solar’ın hedef fiyatını 22 dolar artırarak 262 dolara taşıdı ve bu da 4% artış anlamına geliyor. Nextracker’ın hedef fiyatını 63 dolarda sabit bırakan bankanın bu tahmini 23%’lük bir artışa işaret ediyor. 

Yatırım bankası, kamu hizmeti pazarına özel olarak maruz kalan güneş takip cihazlarının lider tedarikçisi olarak Nextracker’ın önümüzdeki beş yıl içinde yıllık bileşik büyüme oranını onlu yılların ortalarına koyuyor. JPMorgan’a göre First Solar halihazırda bir tampon sağlayan yıllara yayılmış bir birikime sahip ve şirketin 2026’dan sonra daha güçlü rezervasyon hacmi görmesi bekleniyor.

First Solar güneş enerjisi sektörünün sevgilisi haline gelmiş olsa da JPMorgan ufukta hâlâ bazı bulutlar olduğu uyarısını yapıyor.

Strouse, “ABD’ye artan rekabetin girmesini ve FSLR için rekabet avantajını aşındırmasını bekliyoruz, bunun da yatırımcıların temel operasyonel işe atadıkları katsayı üzerinde muhtemelen baskı oluşturacağına inanıyoruz” dedi.

JPMorgan’ın 2024 için “AL” Dediği Temiz Enerji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC