Borsa Yorumları

JPMorgan, Bu Bitcoin Madencilerine “AL” Diyor

April 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
JPMorgan, Bu Bitcoin Madencilerine “AL” Diyor

JPMorgan’a göre halka açık kripto para madencilerinin bazıları, Bitcoin yarılanmasının yol açacağı arz şokundan kurtulacak şekilde konumlanıyor.

JPMorgan analistlerinden Reginald Smith bu hafta yayınladığı bir notta, Bitcoin’in yarılanması ufukta görünürken, hem Bitcoin hem de madencilik hisselerinde volatilitenin ve işlem hacminin artmasını beklediğini söyledi.

Bitcoin yarılanması artık oldukça yakın ve madencilik şirketleri de bu olayı takip edecek ödül gelirlerinin azalmasına hazırlanıyor: Halka açık madencilerin birçoğu yeni madencilik ekipmanları için büyük siparişler veriyor ya da elektrik kapasitelerini artırıyor ve hash oranlarını yükseltiyor. Ancak yine de yarılanma öncesindeki belirsizlik, madencilik hisselerinde baskı yaratmaya devam ediyor. 

Smith, “Bununla birlikte, son zamanlardaki zayıflığın cazip bir giriş noktası sunduğunu düşünüyoruz ve özellikle cazip göreceli değerlemeler sunduğunu düşündüğümüz bazı hisselerde yükseliş bekliyoruz.” ifadelerini kullanıyor. 

Mevcut ortamda Bitcoin ve madencilik hisselerindeki volatilite artmış olsa da JPMorgan, yatırımcılara bu hisseleri öneriyor:

  • Marathon Digital (MARA)
  • Riot Platforms (RIOT)
  • CleanSpark (CLSK)
  • Iris Energy (IREN)
  • Cipher Mining (CIFR)

📌 Smith, Riot Platforms’un şu an JPMorgan’ın madencilik kapsamı evreninde en kötü performans gösteren hisse olduğunu kabul ediyor.

Ancak hem Riot hem de CleanSpark’ın yeni inşa edilen ve satın alınan tesisler nedeniyle hash oranlarında en fazla büyümeyi göstermeye hazır olan isimler olduğunu belirtiyor. 

JPMorgan, Riot ve Iris Energy’i “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendiriyor. 

✍️ Hash oranları, Bitcoin ağındaki işlemleri işlemek için kullanılan hesaplama gücünün bir ölçüsüdür. Bir madencinin hash oranı ne kadar büyükse, o kadar büyük gelir fırsatına sahip olur.

Riot dördüncü çeyrekte 12,2 EH/s (veya saniye başına exahash) hash oranına sahipti ve JPMorgan’ın tahminlerine göre bu yılı 28,4 EH/s oranıyla tamamlayabilir. Iris Energy de dördüncü çeyrekte 5,6 EH/s’den başladı ve bu yılın sonunda 16,4 EH/s’ye ulaşmayı hedefliyor.

Smith ayrıca Riot’un düşük elektrik maliyetlerine dikkat çekerek elektriğin madencilik firmaları için en büyük işletme gideri olduğunu hatırlattı:

RIOT, cazip güç satın alma anlaşması sayesinde 2023 yılında üretilen coin başına en düşük güç maliyetine (yaklaşık 7.500 dolar) sahipken, MARA üçüncü taraf barındırma ücretleri nedeniyle çıkarılan coin başına en yüksek güç maliyetine (yaklaşık 17 bin 400 dolar sahipti. Yarılanma sonrasında, ölçekleri ve cazip güç sözleşmeleri nedeniyle CLSK ve RIOT’un en düşük maliyetli iki üretici olmasını bekliyoruz.

📌 Öte yandan Smith, “NÖTR” olarak değerlendirdiği CleanSpark’ı “nispeten verimli filosu, düşük madencilik maliyetleri ve yarılanma sonrası rekor gelir ve kârlar getirmesi gereken uygun hashrate karşılaştırmalarına” dayanarak “harika bir yarılanma yatırımı” olarak nitelendirdi.

Diğer madencilik hisselerinin aksine, CleanSpark hisseleri bu yıl şimdiye kadar 50%’den fazla artış gösterdi. 

JPMorgan, Bu Bitcoin Madencilerine “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC