Borsa Yorumları

Jefferies’in “AL” Dediği Küçük Sermayeli Hisseler

May 30, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Jefferies’in “AL” Dediği Küçük Sermayeli Hisseler

Jefferies’e göre, küçük sermayeli hisselerin sahneye çıkması için nihayet doğru zaman gelmiş olabilir. 

Şimdiye kadar, piyasa değeri yüksek teknoloji hisseleri, borsaların yeni zirvelere tırmanışına büyük ölçüde öncülük etti. Örneğin Wall Street’in yapay zekâ destekli rallisinin poster çocuğu Nvidia (NVDA), bu yıl şimdiye kadar 140% yükseldi.

Ancak birçok yatırımcı gibi Jefferies de artık küçük sermayeli şirketlerin güçlü bir performans göstermesi için ortamın uygun olduğunu düşünüyor. Jefferies stratejisti Steven DeSanctis, “Mutlak ve göreceli performansta bir miktar iyileşme gördük ve bir dönüm noktasına ulaşmış olabileceğimizi düşünüyoruz.” diyor.

DeSanctis, birinci çeyrek bilanço sezonunda küçük sermayeli şirket kazançlarının tahminlerin 10% üzerinde, ortalamadan daha iyi ve piyasa devlerinden daha iyi geldiğini belirtiyor ve ekliyor:

Yıl ilerledikçe, küçük sermayeli şirketlerin kazançları genişleyecek, hızlanacak ve büyüklerle bir yakalama oyunu oynayacak.”

💰 Aynı raporda banka, piyasa değeri 4 milyar doların altında olan ve şu anda yatırımcıların destekleyebileceği yeterli likiditeye sahip 17 “AL” notuna sahip isim belirlemiş. Jefferies ayrıca bu isimlerin günlük en az 10 milyon dolar hacimde işlem gördüğünü de ekliyor:

  • Boston Beer Company (SAM)
  • Schrodinger (SDGR)
  • ArcBest (ARCB)
  • Dave & Buster’s (PLAY)
  • BJ’S Restaturant (BJRI)
  • Yeti Holdings (YETI)
  • Progyny (PGNY)

🍺 DeSanctis’in altını çizdiği bir isim içecek şirketi Boston Beer oldu. Hisse, 2024 yılında yaklaşık 23% değer kaybetti ancak banka, tedarik zinciri maliyetlerinin daha yüksek verimlilik ve şirket içi üretimle birlikte azalmasıyla marjlarının iyileşmeye devam edebileceğine inanıyor.

Ayrıca Jefferies’e göre Boston Beer’ın portföyü sürekli yükseliş için güçlü bir boru hattı sağlıyor:

Yıllardır hisse katsayısı üzerindeki ana engel olan Truly istikrara kavuşmaya başladı. Şu anda şirketin hacim olarak en büyük markası olan Twisted Tea, muhtemelen çift haneli büyüme ivmesini sürdürecek ve şirketin 2021’den bu yana ilk kez hacim büyümesine geri dönmesini sağlayacak.”

Bankanın 360 dolarlık hedef fiyatı, Boston Beer’ın önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 30% yükselebileceğini ima ediyor.

ℹ️ Yazılım teknolojisi şirketi Schrodinger de listeye girdi. Hisse bu yıl 39% düştü ancak Jefferies’in 40 dolarlık hedef fiyatı SDGR için 77%’lik bir artış öngörüyor.

Banka, “Şirket, makine öğrenimi ve yapay zekâya yönelik Ar-Ge yatırımlarının hızlanmasından yararlanarak, son birkaç yılın her birinde sürekli olarak beklentilerin en üstünde gelen ve büyüyen bir yazılım işine sahip. İlaç sektöründen gelen ilginin hisse için bir kuyruk rüzgarı görevi gördüğüne inanıyoruz.” diyor.

Jefferies ayrıca, Schrodinger’in kanser geliştirme ilaçları boru hattının hisse için başka bir katalizör görevi gördüğünü de sözlerine ekledi.

🚚 Jefferies, kamyon taşımacılığı şirketi ArcBest’in de rakiplerine göre ivme kazanmaya hazırlanan bir isim olduğuna inanıyor. 

Hisse için 140 dolar seviyesinde bir hedef fiyatı bulunan banka, “Geleneksel taşımacılık şirketlerinin daha hızlı kazanç artışı ve daha yüksek getiri/nakit akışı yaratma potansiyelinin yeterince takdir edilmediğini düşünüyoruz. Navlun döngüsü değiştiğinde (2008/09’dan bu yana en kötü navlun durgunluğunun dibinde olduğumuzu hatırlayın) sadece temeller hızlanmakla kalmayacak, aynı zamanda ARCB, rakiplerine kıyasla daha hızlı kazanç büyümesi görecek.” diyor.

Jefferies’in “AL” Dediği Küçük Sermayeli Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC