Borsa Haberleri

Jack Ma Tutuklandı Haberi Alibaba Hisselerini Düşürdü

Mayıs 3, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Jack Ma Tutuklandı Haberi Alibaba Hisselerini Düşürdü

Alibaba (BABA) hisseleri bir haber sonucu çok sert bir düşüşe geçti. Çin’de bir medya kuruluşunda “Ma” soyadlı bir kişinin gözaltına alındığı haberleri çıktı. Bunun üzerine söz konusu kişinin Alibaba’nın patronu Jack Ma olduğu söylentileri yayıldı. 

Bu olaydan sonra Alibaba’nın Hong Kong borsasında işlem gören hisseleri salı günü yaklaşık 1,7% düşüşe uğradı. Devlet destekli Global Times, soruşturması süren kişinin bir teknoloji şirketinin donanım araştırma ve geliştirme departmanında yönetici olduğunu belirtmişti. 

CNBC, bu haberi doğrulamazken, Alibaba ve Jack Ma Vakfı da yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Ayrıca konuyla ilgili yapılan güncellemelerde kişinin bir yerine iki Çince karakterden oluşan bir ismi olduğu söylendi. Buna karşılık Jack Ma’nın Çince’deki ilk adı yalnızca bir karakterden oluşuyor. 

Bu durum da haber ile ilgili söylentilerin büyük bir yanlış anlaşılmadan oluştuğunu beraberinde getiriyor. 

Aslında Alibaba hisselerinde bugün bir artış beklense de “Ma” haberi durumu tam tersine çevirdi. 

Alibaba hisseleri, 2021 yılının haziran ayından bu yana toplamda 54% değer kaybetti. Bu dönemde teknoloji hisselerinde toplam değer kaybı yaklaşık 2 trilyon dolara ulaştı. 

Şirketin Temmuz 2021’de yaptığı bir açıklamada, Jack Ma’nın Alibaba’nın yönetim kurulundan 2020 yılında ayrıldığı ve artık idari sorumluluğu kalmadığı da bildirilmişti.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti