Borsa Yorumları

İstihdam Verisi Rehberi: Borsa Yükselecek mi Düşecek mi?

December 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
İstihdam Verisi Rehberi: Borsa Yükselecek mi Düşecek mi?

Hafta başından bu yana açıklanan çeşitli işgücü rakamlarının ardından sonunda kasım ayı tarım dışı istihdam verisi günü geldi. Bu rakam, dip de yaptırabilir yeni zirvelere de yol açabilir. 

Ekonomistler, ABD Çalışma Bakanlığı’nın kasım ayında toplam 180 bin kişinin istihdam edildiğine yönelik bir rakam açıklamasını bekliyor. Bu da ekim ayındaki 150 bin kişilik istihdamın üzerinde bir veri.

İstihdam verisi, tam da borsaların kasım ayındaki ralli ivmesini koruma çabaları ortasında geldiğinden, yatırımcılar ve piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. 

Herkesin aklında tek bir soru var: İstihdamın artması veya azalması borsaları nasıl etkileyecek? Bu noktada imdada yetişen Goldman Sachs ekonomistleri, çeşitli senaryoların borsalara yönelik olası etkileri hakkında öngörülerini paylaştı. 

İstihdam Verisi Rehberi: Borsa Yükselecek mi Düşecek mi?

Yatırım bankası, genel piyasa beklentilerinin aksine istihdamdaki tüm olası senaryoları kapsamış. Yukarıdaki tabloyu daha yakından incelemek gerekirse;

  • 250 bin: Goldman, istihdam verisinin 250 bin gelmesinin S&P 500’de en az 0,5%’lik bir düşüşe yol açacağına inanıyor. Neden diye sorarsan, hızlanan işgücü piyasası enflasyonu kontrol altına almak için Fed’in faiz artırımına gitmesine yol açabilir. 
  • 200 bin – 250 bin: Bu aralıkta bir istihdam verisi, Goldman’a göre S&P 500’de 0,25% ile 0,50% aralığında bir düşüşle sonuçlanabilir. Tıpkı ilk senaryodaki gibi, para politikasında sıkılaşma beklentileri yatırımcıları endişelendirebilir. 
  • 150 bin – 200 bin: Goldman, bu aralığın piyasalar için bir öngörülemezlik noktası olduğuna inanıyor. Öyle ki, böyle bir istihdam verisine S&P 500 0,25%’lik bir artış veya düşüşle tepki verebilir. 
  • 50 bin – 150 bin: Parasal sıkılaşma hamlelerinin sonlanabileceği beklentileriyle Goldman bu istihdam rakamının borsalarda 1%’in üzerinde bir ralliye yol açacağını düşünüyor. 
  • 50 bin: Bu istihdam verisi ekonomik yavaşlamaya işaret edeceğinden, Goldman S&P 500’de en az 0,5’lik bir düşüş görülebileceğini tahmin ediyor. 

İstihdam rakamlarının küresel piyasalar genelinde de oldukça önemli bir veri olduğunu belirten Goldman, güçlü sonuçların “piyasalardaki mevcut hareketi tersine çevirebileceğini ve ekonomik yavaşlama endişelerini azaltabileceği” düşünüyor. Bu da yatırımcıları, “Fed’in mart ayında faizleri yeniden indirebileceği” beklentisini fiyatlamaya itebilir. 

Zayıf rakamlar gelmesi durumunda banka, “piyasaların mevcut ivmeyi sürdüreceğini ve Fed’in faiz indirimlerinin ocak ayı gibi erken bir tarihte gelebileceği; hatta mart ayında 50 baz puanlık bir indirim yapıp yapmayacakları” sorusunu gündeme taşıyabileceğine inanıyor. 

İstihdam Verisi Rehberi: Borsa Yükselecek mi Düşecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC