Borsa Yorumları

İnceleme: Lucid’in Geleceği Nasıl?

Şubat 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
İnceleme: Lucid’in Geleceği Nasıl?

Lucid (LCID) hissesi son günlerde bir yükseliş eğilimine girdi. Ancak Morgan Stanley, büyük bir düşüşün yaklaşmakta olduğu konusunda uyarıyor.

Analist Adam Jonas’ın belirlediği 5 dolarlık fiyat hedefi, elektrikli araç üreticisinin hisse fiyatının salı günkü kapanış seviyesine bir düşüş yaşayabileceğine işaret ediyor. Bu fiyat hedefi, hisse için “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren Jonas’ın, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde tüm zamanların en düşük seviyesini göreceğini tahmin ettiği anlamına geliyor.

Lucid cuma günü, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun hisselerin 30%’dan fazlasını alma düşüncesini ortaya koyan haberler üzerine 43%’lük bir tırmanış sergiledi. Bunun ardından pazartesi günü ise yaklaşık 9% değer kaybetti. Suudi Arabistan’dan gelecek olan desteğin uzun vadede şirkete yardımcı olacağını kaydeden Jonas, yine de Lucid’in önünde zorlu bir yol olacağını tahmin ettiğini belirtti.

Jonas, Lucid’in net sipariş sayısındaki düşüşe dikkat çekti ve rakip Tesla (TSLA)’nın fiyat indirimlerinden dolayı bu düşüşün hızlanarak devam etmesini beklediğini vurguladı. Analist, Lucid’in üretimle ilgili problemlerinin gelecekte çözülebileceğini belirtse de “çok yüksek fiyatlı araçlara” yönelik talebin ekonomik bir durgunluk ortamında nasıl bir seyir izleyeceği konusunda endişeleri olduğunu ifade etti.

Lucid’in 2023’te her çeyrek dönemde 900 milyon dolar veya daha fazla eriyeceğini öngören Jonas, Lucid’in 2023’te 500 milyon dolarlık hisse senedi ihraç edeceğini, 2024’te borç ve öz sermaye arasındaki fark 3 milyar dolar olacak şekilde bir sermaye akışı sağlayacağını ve bunların ardından ancak 2026’da serbest nakit akışı anlamında başa baş seviyeyi yakalayacağını tahmin ediyor. Mevcut seyreltilmiş hisse oranının 2026’ya kadar 25% oranında artacağını da öngörüyor.

İnceleme: Lucid’in Geleceği Nasıl?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti