Borsa Yorumları

İnceleme: Chevron’un Dikkat Çekici Geri Alım Planı ve Bilançosu!

January 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
İnceleme: Chevron’un Dikkat Çekici Geri Alım Planı ve Bilançosu!

Bank of America’ya göre Chevron (CVX)’un çarşamba günü açıkladığı yüklü hisse geri alım planı, yatırımcıların pek de beğeneceği bir hamle olmayabilir.

75 milyar dolarlık bir geri alım planının yanı sıra bir temettü artışı açıklayan petrol devinin hisseleri perşembe günü 4% değer kazandı.

Bununla birlikte Chevron’un güncellenmiş hisse geri alım planında, takvim ve geçerlilik süresi açısından herhangi bir idari öngörü yer almadı. Bank of America analisti Doug Leggate bir müşteri bilgilendirme yazısında, Chevron’un manşetleri süsleyen milyarlarca dolarlık geri alım duyurusu yapmış olmasına karşın, 2022’de görülen büyüme hızında gerçek bir artış yaşanmadığı için bu geri alım sürecini belki de başlatamayacağını belirtti.

Chevron’un son açıkladığı geri alım planının miktarı, son beş yılda gerçekleştirdiği geri alımlardan daha fazla.

2019’da açıkladığı 25 milyar dolarlık geri alım planını uygulayan şirket, üçüncü çeyrek bilançosunu açıklamasından itibaren bu rakamın büyük kısmını geçen yıl harcamıştı. 

Chevron üçüncü çeyrekte geri alımlar için 3,75 milyar dolar harcadı ve bu da yıllık bazda 15 milyar dolar demek. Ancak bu önceki geri alım planının geçerlilik süresi, yeni yetkinin yürürlüğe girmesinden hemen önce mart ayının sonunda bitmiş olacak.

Leggate, 75 milyar dolarlık planın, ucunun açık olması sebebiyle gelecekte petrol fiyatlarında yaşanacak olan dalgalanmalara da maruz kalacağını belirtti.

Sonuç olarak Leggate, 191 dolarlık fiyat hedefiyle birlikte yatırım görüşünü değiştirmedi ve hissenin “NÖTR” seviyesindeki notunu yineledi. 

Chevron Bugün Çeyreklik Bilançosunu Açıkladı!

Chevron, yüksek petrol fiyatlarıyla desteklenen 36,5 milyar dolarlık rekor bir tam yıl karı bildirdi.

Rekor kar, artan üretimden değil, yıl boyunca yükselen petrol fiyatlarından geldi.

Chevron ve diğer büyük petrol şirketlerinin tümü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından 2022’de petrol ve benzin fiyatlarındaki artıştan yararlandı. Dünyanın önde gelen petrol ihracatçılarından biri olan Rusya, ABD’ye nispeten az miktarda petrol gönderirken, işgalin ardından Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, petrol fiyatını belirleyen küresel emtia fiyatlarını alt üst etti.

Yıl için düzeltilmiş kazanç, Chevron’un 2021’de kazandığı 15,6 milyar doların iki katından fazla olacak şekilde 36% arttı.

Petrol şirketinin dördüncü çeyrek kazançları, bir önceki yıla göre 61% artışla 7,9 milyar dolara ulaştı, ancak ikinci çeyrek için bildirdiği 11,4 milyar dolarlık rekor üç aylık gelirin altında kaldı.

Dördüncü çeyrekte hisse başına 4,09 dolarlık kazanç, Refinitiv tarafından ankete katılan analistlerin hisse başına 4,38 dolarlık tahmininin altında kaldı. Ancak 56,5 milyar dolarlık çeyrekteki gelir, tahminleri yaklaşık 2 milyar dolar aştı ve bir yıl öncesine göre 17% arttı. Şirketin 246,3 milyar dolarlık tam yıl geliri, 2021’e kıyasla 52% arttı.

İnceleme: Chevron’un Dikkat Çekici Geri Alım Planı ve Bilançosu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC