Borsa Yorumları

İnceleme: 6,7%’lik Temettü Getirisi ile Dikkat Çeken Hisse

March 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
İnceleme: 6,7%’lik Temettü Getirisi ile Dikkat Çeken Hisse

Verizon (VZ)’un yaklaşık 7%’lik cazip temettü getirisi gözünüze çarptıysa (alttaki grafikte mavi çizgi), kendinize sormanız gereken iki soru var. İlk soru, bu kâr dağıtımı garanti mi? İkinci soru, hisse fiyatı ne olacak? Şimdi bu sorulara cevap bulalım.

İnceleme: 6,7%’lik Temettü Getirisi ile Dikkat Çeken Hisse

Kâr dağıtımı konusunu ele aldığımızda, buradaki başlangıç noktanız şirketin geçmiş performansı. Alttaki grafik (mavi çubuklar) Verizon’un 20 yıllık temettü dağıtım geçmişini gösteriyor. Şirket dağıttığı temettüden hiç taviz vermemekle kalmadı, aynı zamanda temettü miktarını art arda 16 yıl boyunca artırmayı başardı. 

Verizon’un cari temettü taahhüdü 11 milyar dolar civarında. Bu rakam, temettü ödenmesi (bunun yanı sıra borç geri ödemeleri, hisse geri alımları veya satın alımlar) için ayrılan nakdi varlıklar olarak şirketin 2022’de ürettiği serbest nakit akışından 3 milyar dolar daha düşük. Doğrusunu söylemek gerekirse, Verizon 2008-09 mali krizinden bu yana yalnızca iki kez 11 milyar dolardan daha düşük bir serbest nakit akışı üretti ve gelirleri o zamandan beri yaklaşık 35% arttı. 

Dahası, 5G teknolojisinin kullanıma açılma maliyetleri nedeniyle geçen yıl normalin üzerinde gerçekleşen 23 milyar dolarlık sermaye harcamasına karşın, Verizon geçtiğimiz günlerde bu yılki rakamın 19 milyar dolar seviyesine yakın olacağını açıkladı. Bu durum 2023 serbest nakit akışını artırabilir ve temettü dağıtımı için ayrılan keseyi büyütebilir.

Peki, hisse fiyatı ne olacak? 

Bu sektörde olgun bir aktör olan Verizon (VZ)’un bu noktaya göre daha abartılı bir büyüme kaydetme olasılığı çok yüksek değil. Hisse fiyatı son 20 yıldır neredeyse hiç gelişme göstermedi. Elbette, birtakım yeni teknolojilerin ortaya çıkma ve iletişim kurma şeklimizi kökten değiştirme riski her zaman var. Ancak, akıllı telefonların bundan on yıl sonra bile hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması bekleniyor. Telekom sektörü de oldukça sıkı bir düzenlemeye tabi. Pazar payı büyük çaplı yerleşik şirketler arasında gelgit yapsa da, bu düzenlemeler radikal değişiklikler getirebilecek yeni bir şirketin ortaya çıkmasının pek mümkün olmadığı anlamına geliyor.

Dolayısıyla hem temettü getirisi hem de hisse fiyatı açısından bazı riskler mevcut. Şirketin borç seviyeleri oldukça yüksek ve geri ödemeler için bir miktar serbest nakit tutarının ayrılması gerekebilir. 5G teknolojisi tamamlandıktan sonra yeni telekom standartları belirlenecek ve bu standartlar şirketin kaynaklarını tamamen tüketebilir. 

Ancak tüm faktörleri ölçüp biçtiğimizde, Verizon’un ABD’deki en büyük mobil ağlarından birini on yıl içinde hâlâ işletiyor olma olasılığının muhtemelen ortalamanın üzerinde olduğunu görürüz. Bu durum, şirket hisselerinin en azından bugünkü seviyeye paralel (ve muhtemelen bu seviyeden daha yüksek) bir fiyatla işlem gördüğü ve dağıtılan temettü getirisinin, örneğin on yıllık devlet tahvilleri gibi varlıklar için yapılan diğer kâr dağıtımlarına bir alternatif olabileceği anlamına gelebilir.

İnceleme: 6,7%’lik Temettü Getirisi ile Dikkat Çeken Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize