Borsa Haberleri

Honda, Tayland’daki Fabrikasında Üretimi Sonlandırıyor

Honda, Tayland’daki Fabrikasında Üretimi Sonlandırıyor
Google News Icon Takip Et

Japon otomobil üreticisi Honda Motor (HMC), üretimini Prachinburi eyaletinde işlettiği fabrikada birleştirmeyi planladığı için 2025 yılına kadar Tayland’ın Ayutthaya eyaletindeki fabrikasında araç üretimini durduracağını açıkladı.

Bir şirket sözcüsü, Honda’nın ilk olarak 1996 yılında açılan Ayutthaya fabrikasında gelecek yıl araç üretimini durdurduktan sonra araba parçaları üretmeyi planladığını söyledi.

Sözcüye göre şirket, 2016 yılında açılan Prachinburi fabrikasında araç üretimini konsolide edecek. Bu fabrikalar, otomobil üreticisinin Tayland’da sahip olduğu tek iki fabrika.

Honda’nın bu hamlesi, Çinli markaların Tayland’da agresif bir şekilde pazar payı kazanmaya çalışması ve elektrikli araçlara yönelik tüketici talebinin artması nedeniyle Japonya’nın ikinci en büyük otomobil üreticisinin Güneydoğu Asya ülkesinde karşı karşıya kaldığı zorlu koşulların altını çiziyor.

Honda, fabrikalardaki birleşik üretimin 2019’da 228 bin araçtan 2023’e kadar her dört yıl için yılda 150 bin aracın altına düştüğünü gördü. Şirketin Tayland’daki satışları da geçen yıla kadar dört yılın her birinde 100 bin aracın altındaydı.

Şirket sözcüsüne göre Honda, bu kararla Tayland’da gördüğü araç üretimi ve satışları arasındaki uçurumdan kurtulmayı umuyor. Ancak sözcü, otomobil üreticisinin Tayland’dan, özellikle Endonezya ve Filipinler gibi diğer Güneydoğu Asya pazarlarına ihracat yaptığını söylerken, Honda’nın Tayland’da yeni yatırımlar yapmak gibi bir planı olmadığını da sözlerine ekledi.

Çin’de Honda ve rakibi Japon otomobil üreticisi Nissan Motor (NSANY), özellikle düşük fiyatlı, yazılım yüklü elektrikli araçlar ve plug-in hibritlerle tüketicileri cezbeden Çinli markaların rekabetinden ağır darbe aldı.

Japon otomobil üreticileri şimdi de Güneydoğu Asya gibi Çin dışındaki pazarlardaki müşterilerini, otomobil ihracatını arttırmak isteyen ve yurtdışında fabrikalar kuran yeni Çinli markalara kaptırma riskiyle karşı karşıya.

Örneğin geçtiğimiz hafta Çinli BYD (BYDDY), Tayland’da akülü arabalar için bir tesis kurdu ve bu tesis, ülkede fabrika kuran Çinli elektrikli araç üreticilerinin 1,44 milyar doları aşan yatırım dalgasının bir parçası oldu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters