Home Depot’tan Son 20 Yılın En Düşük Performanslı Bilançosu

May 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Home Depot’tan Son 20 Yılın En Düşük Performanslı Bilançosu

ABD’de tüketici davranışlarını anlama noktasında önem arz eden perakende satışlar verisi beklentilerin altında kalırken, ülkenin ev ürünleri alanında perakende devi Home Depot (HD) da ilk çeyrek sonuçlarında oldukça olumsuz bir tabloyla karşımızda.

Home Depot’tan Son 20 Yılın En Düşük Performanslı Bilançosu

Home Depot, 2023’ün ilk üç ayındaki düşük performansıyla analist tahminlerinin oldukça gerisinde kaldı. 

  • Negatif performansın arkasında tüketicilerin daha küçük çaplı ürünlere yönelmesi, nispeten soğuk havalar ve düşen kereste fiyatlarının olduğu ifade ediliyor.

Şirket, bu senenin devamı için olan tahminlerini de düşürürken, tüketicilerin önlerini net görememelerinden ötürü planladıkları projeleri gerçekleştirmemesi sebebiyle satışların düştüğüne dikkat çekiyor.

Home Depot’un geliri yıldan yıla 37,3 milyar dolar ile 4,2% düşüş kaydetti, hisse başı kârın da 6,6% azaldığını belirtebiliriz. İlk çeyrekte müşterilerin işlem sayısı 390 milyon olarak gerçekleşti, bu kalem de geçtiğimiz yılın ilk üç ayına kıyasla 4,8% küçülme kaydetti.

Home Depot’tan Son 20 Yılın En Düşük Performanslı Bilançosu

Şirketin finans şefi Richard McPhail, 2023 yılının Home Depot için ılımlı bir sene olacağından bahsediyor. McPhail açıklamasına, Covid-19 döneminde oldukça artan ev işlerine olan merak ve  iştahın son bulduğunun, bu sebeple de satışların geçtiğimiz dönemlerle kıyaslandığında düşük kaldığını ekliyor. 

  • Ticari ve bireysel müşterilerin daha büyük projelerdense küçük olanlara yoğunlaşması da şirketin performansını etkiliyor.

Yükselen faiz oranları, konut satışlarındaki iştahı da etkiledi. Konut fiyatlarındaki artış soğurken ticaret hacmi azaldı. Bu da aslında Home Depot’un satışlarını etkileyen bir diğer neden. 

Her ne kadar şirket iyi bir çeyrek geçirmemiş olsa da şu an içinde bulunduğumuz çeyreğin görece daha iyi olacağı düşünülüyor. Havaların iyileşmesi ile müşterilerin bahçe ve ev dekorasyonu işlerine daha çok odaklandığı bir ikinci çeyrek olacağı tahmin ediliyor.

CFO McPhail, “Bu çeyrek sonrasında orta ve uzun vadeli hedeflerimize daha sağlam bir şekilde yürüyeceğiz.” ifadesini kullanıyor.

Home Depot’tan Son 20 Yılın En Düşük Performanslı Bilançosu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Home Depot Q1 2023 Earnings Release