Her Yatırımcının İkilemi: Ev Almak mı? Yoksa Araba Almak mı?

August 12, 2022 • 8 dakika okuma süresi
Her Yatırımcının İkilemi: Ev Almak mı? Yoksa Araba Almak mı?

“Evin var mı? Araban var mı?” Türkiye’de yaşayan bizler için ekonomik refaha erişip erişmediğimizi ölçmek adına sıkça duyduğumuz bir sorudur. Veya sorduğumuz… En nihayetinde başını sokacağın bir ev, dilediğin yere gidebileceğin kişisel bir araca sahip olmak, en temel -ve belki de en büyük- ihtiyaçlarımızın başında gelir.

2020 yılında yaşanan küresel COVID-19 salgını ve karantinalarla birlikte ev ve arabanın hayatımızdaki önemi oldukça arttı. Ve tabii doğal olarak bunlar fiyatlara da fazlasıyla yansıdı. O zaman hazırsan gayrimenkul yatırımı ve araç yatırımıyla ilgili iyisiyle kötüsüyle tüm detayları konuşalım.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak 

“Bir ev alır, kirasıyla geçinirim” lafı bugün her ne kadar emeklilik hayali gibi esprilere malzeme olsa da sabit bir kazanç elde etmek, hiç de yabana atılacak bir fikir değil. Espri de olsa klişe de olsa en nihayetinde bunun iyi bir fikir olduğunu değiştirmez değil mi?  

Fakat gayrimenkul yatırımı yapmak için konut satın almak düşünüldüğü kadar kolay değil. Bu yatırımdan elde edeceğin kazancı çok iyi hesaplaman gerekiyor. Birçok faktörü göz önünde bulundurarak satın aldığın evden kâr etmek için aylık kira gelirini çok ama çok iyi hesaplaman gerekiyor. Sonuçta Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan evler aynı değere sahip değil. Yola adil ve eşit bir şartla başlamıyorsun. 

Bu noktada; çok iyi araştırman, senin için en avantajlı yeri seçmen, bölgenin avantajlarını tespit etmen, dairenin bulunduğu apartmanın yaşı, sağlamlığı ve yeniliği gibi birçok faktörü göz önünde bulundurman, aidat gibi kira dışı giderleri düşünmen ve buna göre en uygun kira gelirini hesaplaman gerek. 

İş yalnızca bu noktada bitmiyor tabii. Gayrimenkul piyasası değerini sabit tutan ve her zaman koruyan bir piyasa değil, aksine birçok farklı faktörden etkilenen bir piyasadır. 

Örneğin; kira fiyatları, yukarıda bahsettiğimiz etkenler göz önüne bulundurularak ve son 12 ayın tüketici fiyat endeksine (TÜFE) göre belirlenir. Aynı şekilde de rutin aralıklarla kira gelirine zam yapılır. Tüketiciye bağlı olmayan hasarlar, afetler vb. gibi etkenler de hiç planda olmadan karşına çıkabilecek başka bir gider kalemi.

Ucuzdan Ev Alıp, Pahalıdan Satmak

Yukarıda bahsettiklerimiz yalnızca “ev alıp, kiraya vermek” üzerine kurulu yatırım için geçerlidir. Bir de gayrimenkul yatırımında “ucuzdan al, pahalıdan sat” stratejisi de vardır. Fakat bu “ucuzdan al, pahalıdan sat” durumu için, en az emlakçı kadar piyasaya ve piyasayı etkileyen tüm koşullara hakim olman gerekir. Sonuçta satın aldığın ev; senin yatırımın, işin, dükkanın, her şeyin, öyle düşün! 

Gayrimenkul yatırımı risksiz bir yatırım enstrümanı değildir. Geleceğe yönelik olabilecek tüm faktörleri göz önünde bulundurmalısın. Bu noktada dikkat edeceğin şeyler arasında; imar ve iskan izinleri, evin bulunduğu bölgede geleceğe yönelik bir planın olması, zemin incelemesi, doğal afetlere karşı sağlamlık vb. gibi senin yatırımının getirisine doğrudan etki eden en önemli faktörlerdir. O yüzden plansız ve sabırsızca yaptığın bu yatırım sana fazlasıyla zarar olarak geri dönebilir. Gayrimenkul yatırımı, uzun vadeli bir yatırım enstrümanı olduğundan dolayı tüm bu risklerin tamamını titizlikle araştırıp olası zararını minimuma indirmen gerekir.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak İçin Başka Bir Opsiyon Yok mu?

Var! Gayrimenkul yatırımı yapabilmek için yalnızca arsa veya ev alman gerekmiyor. Gayrimenkul şirketlerine yatırım yaparak da sektöre girebilirsin. Ve sana daha güzelini söyleyelim mi? Gayrimenkul yatımını yalnızca bulunduğun şehirde veya ülkede yapmak zorunda da değilsin, dünyanın herhangi bir yerinde bir gayrimenkul şirketine yatırım yapabilirsin.

Mesela Amerikan borsalarında ilgini çekebilecek birçok gayrimenkul şirketi var; Prologis (PLD), Crown Castle (CCI), Equinix (EQIX), Publig Storage (PSA), CoStar Group (CSGP), Avalon Bay (AVB) vb. listeyi saymakla bitiremeyiz. 

Her Yatırımcının İkilemi: Ev Almak mı? Yoksa Araba Almak mı?
Not: Finansal veriler 11.08.2022 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Midas ile bu şirketlerden birine yatırım yaparak gayrimenkul sektörüne girmen çok kolay. Üstelik reel ev ve arsa satın almak yerine dolarla gayrimenkul sektörüne yatırım yaparak, yatırımını enflasyon karşısında değer kaybetmekten de korumuş olursun. 

Kim bilir, gayrimenkul sektörüne yaptığın yatırım gün gelir sana ev bile aldırabilir.

Araba Almak

2020 yılında COVID-19 salgını ve karantinalarla birlikte kişisel bir araca sahip olmanın ne denli önemli bir ihtiyaç olduğunu hepimiz daha iyi anladık değil mi? Özellikle bu dönemde birçoğumuz bütçemize uygun bir araba almaya çalıştı. Öyle ki pandemi döneminde araç satışları rekor bir seviyeye ulaştı. 

Sonrasında ise küresel olarak ortaya çıkan tedarik zinciri darboğazları, döviz kurlarında yaşanan aşırı yükseliş derken otomobil fiyatları şaşılacak bir noktaya ulaştı. Belli bir zaman önce sıfır veya ikinci el araç aldıktan sonra fiyatların artışıyla pahalıya satabileceğimiz bir ortam oluştu. Bu da ihtiyaç olarak gördüğümüz otomobillerin bir açıdan yatırım aracı olabileceğini de hepimize gösterdi. 

Fakat otomobil yatırımı, gayrimenkul yatırımından daha fazla riske sahip. Her şeyden önce araç fiyatlarının hareketliliğinin öngörülebilir olmaması, vergiler, yakıt fiyatlarındaki hareketlilik ve özellikle son birkaç senedir küresel olarak yaşanan enflasyon bunun en büyük nedenlerinden yalnızca birkaçı! 

Otomobilin bir ihtiyaç olduğunu ve bize getirisinin fazla olduğunu söyledik fakat güzel olan her manzaraya yağmurun da yağdığı günler vardır. Araçların, onları sık da kullansan hiç kullanmasan da tek başına bir bakım gideri vardır. Sık kullanıyorsan eğer sabit olarak aracın ihtiyaç duyduğu yakıtı alman gerekir. Sigortası, ufak tefek kazalar halinde araca yapılacak onarım derken otomobil yatırımı bazek kârlı görünse de zararı fazla da olabiliyor.

Şunu Unutma: Dünya Değişiyor!

COVID-19 karantinaları, küresel enflasyon, artan enerji fiyatları derken otomobil sektöründe son yıllarda yükselişe geçen bir başka trend var: Elektrikli araçlar! 

Adeta olmadığı masa kalmayan Elon Musk’ın Tesla (TSLA)’sı liderliğinde elektrikli araç sektöründe büyük atılımlar gerçekleşti. Pandemi sonrası yaşanan çip krizi ve tedarik zinciri darboğazıyla birlikte sektör atılımlarını hızlandırabilmek adına devlet desteği ve teşviğini de aldı. Bu şartlarda elektrikli araç sektörünün yükselişi de kaçınılmaz oldu.

Öyle ki ABD Senatosu, 7 Ağustos Pazar günü onayladığı “enflasyonu düşürme yasa tasarısı” paketi çerçevesinde elektrikli araçlar için büyük indirimler sunuldu. Tasarıya göre Amerikalılar, yeni ve ikinci el olduğuna bakılmaksızın satın alacakları arabanın elektrikle çalışma özelliğini taşıması ve yasada belirtilen kuralları karşılaması durumunda, belirli ölçüde vergi indiriminden faydalanabilecek. Bunun da elektrikli araç satışlarını artırmak adına atılmış önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Yalnızca Tesla (TSLA) değil, General Motors (GM) ve Ford (F) gibi büyük otomotiv şirketleri de elektrikli araç üretimine büyük yatırımlar yaptı. Elektrikli araç sektörü; petrol vb. gibi doğal kaynaklara ihtiyaç duymaması ve çevreye olan duyarlılığından dolayı tüketiciler için de diğer araçlara kıyasla daha tercih edilebilir bir opsiyon oldu.

Yatırım İçin Araç Almana Bile Gerek Yok! 

Evet, doğru okudun. Otomotiv yatırımı yapabilmek için araç satın almana gerek yok. Tıpkı gayrimenkul sektöründe olduğu gibi borsada şirket hisselerini alarak otomotiv sektörüne de yatırım yapabilirsin. Yukarıda da bahsettiğimiz sektörün büyük oyuncuları Tesla (TSLA), General Motors (GM) ve Ford (F) dışında; Lucid (LCID), Rivian (RIVN), Stellantis (STLA), Ferrari (RACE) vb. gibi birçok şirkete yatırım yapabilirsin. 

Her Yatırımcının İkilemi: Ev Almak mı? Yoksa Araba Almak mı?
Not: Finansal veriler 11.08.2022 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Midas ile bu şirketlerden birine yatırım yaparak otomotiv sektörüne girmen çok kolay. Üstelik bir araç satın almak yerine otomotiv sektörüne yatırım yaparak, yatırımını enflasyon karşısında değer kaybetmekten de korumuş olursun.

Her Yatırımcının İkilemi: Ev Almak mı? Yoksa Araba Almak mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı