Bültenler

Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan

July 15, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan

Borsa ve Yatırımcılar

Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan
 • Hayal Kırıklığı: JP Morgan ve Morgan Stanley, beklentilerin altında bilanço açıkladı. Bu ise kazanç beklentilerinin çok fazla yükselmiş olabileceğine ve şirketlerin bunları tutturamayacağına dair endişeleri artırdı. (Yatırımcılar büyük bankalardan gelen düşük kazançları, diğer şirketlere ilişkin ipuçları olarak görüyor.)
 • Çok Sıcak! ABD Üretici Enflasyonu verisinin (yıllık 11,3%) çarşamba günkü Tüketici Enflasyonu verilerini takip etmesi ve haziran ayında enflasyonun beklenenden daha sıcak olduğunu göstermesiyle, ekonomideki yavaşlamaya dair endişeleri daha da artırdı.  Kaynak
 • İşsizlik & Resesyon: ABD’de resesyon endişeleri ile işten çıkarımların artması sonucu işsizlik maaşı başvuruları 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İşgücü piyasasının faiz artışlarına rağmen gücünü koruduğu gözlemlense de FED’in agresif adımları işgücü talebini azaltıp, resesyonu güçlendirebilir.
 • Su Serptiler! FED’in en şahin (agresif) üyelerinden ikisi, bu ayki politika toplantısında, 75 baz puanlık faiz artırımını destekledi. Diğer ihtimalin 100 baz puanlık bir faiz artışı olmasından dolayı bu agresif iki üyenin 75 baz puandan yana olduğu söylemi içimize bir miktar su serpti!
Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan
 • Aşırı Korku: Son haftalardaki yükselişle birlikte yatırımcı duygusu “aşırı korku” bölgesinden “korku” gölgesine yükselse de enflasyon rakamları ile birlikte tekrardan “aşırı korku” bölgesine gerileyen yatırımcılar, bu alanda kalmaya devam ediyor. 

Beklentiler

 • Analist Yorumu: CFRA’nın baş yatırım stratejisti Sam Stovall, “Bankalar, tüm ekonominin ve ileriye dönük diğer kazanç raporlarından elde edebileceğimiz getirilerin bir göstergesi ise, herkes için çirkin bir çeyrek olacak” dedi. Kaynak
Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan
 • 100 mü? 75 mi? FED toplantısına 12 gün kalmışken dün FED üyesi Waller’ın, 100 baz puanı “seçenek dışı” göstermesiyle önümüzdeki toplantıya yönelik beklentiler de değişti. Bu ayki toplantıda 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali 50%’ye düşerken, 75 baz puanlık artırım ihtimali de 50%’ye yükseldi. Kaynak

Hisseler

Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan
 • Bana Kazandıran Hisseleri Söyle! Resesyon endişeleri ve FED’in agresif faiz artırımları korkuyu artırırken, tüketim ürünleri bundan görece daha az etkileniyor. Dünün en çok kazandıran sektörü (tüketim ürünleri) perakende mağazaları olurken, perakende hisseleri arasında da Costco ve Walmart getirileriyle dikkat çekti. Kaynak
Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan
Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan
 • JP Morgan (JPM) -3,5%: Şüpheli krediler ve durdurulan hisse geri alımları ile JPM, ikinci çeyrek kârının düştüğünü açıkladı. Bilanço sonrası şirket hisseleri 3,5% değer kaybetti. Şirketin CEO’su; ekonominin artan enflasyondan, jeopolitik gerilimlerden ve azalan tüketici güveninden darbe alabileceği konusunda uyardı. Kaynak

 • Morgan Stanley (MS) -0,3%: Beklenenden daha zayıf gelen yatırım bankacılığı gelirlerinden dolayı dün şirket, zayıf bir bilanço açıkladı. CEO, “Genel olarak, firma bir süredir gördüğümüzden daha değişken bir piyasa ortamında sağlam bir çeyrek geçirdi” dedi. Kaynak

 • General Motors (GM) -0,4%: GM yeni projesinde elektrikli araçlar için hızlı şarj ağı oluşturacak. Proje, 2023 sonuna kadar 2.000 şarj cihazı ve 2025’in sonuna kadar 3.250 şarj cihazı ile ABD otoyolları boyunca yaklaşık 50 mil aralıklarla hızlı şarj cihazlarını kapsıyor. Projede EVgo (EVGO) ile çalışacak. Kaynak

 • Apple (AAPL) +2,05%: BofA analisti Wamsi Mohan’a göre, şirket App Store dışında reklamlardan para kazanırsa, 2026 yılına kadar potansiyel olarak 20 milyar dolarlık bir iş alabilir.
 • Mohan dünkü bir araştırma notunda, reklamların Apple’ın hizmet büyümesi için “bir sonraki itici güç” olabileceğini söyledi.
 • Apple’ın rekabet avantajı, geniş ve sabit kurulu tabanı olmaya devam ediyor. Apple’ın 1,8 milyar cihazı, reklamverenlerin geniş bir demografiye ulaşması için doğal olarak kanal görevi görüyor. Apple’ın, App Store’un ötesinde reklamlardan para kazanacağını tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan
 • Altın: 1.760 dolar seviyesindeki desteği de kırarak 11 ayın  en düşük seviyesine ulaştı. Altın fiyatları, dolar endeksindeki yükselişten ve piyasadaki 100 baz puanlık faiz artışı ihtimallerinden etkilendi diyebiliriz. 
  • Öte yandan 2 yıllık ve 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri arasındaki azalan fark göz önüne alındığında, piyasadaki resesyon (durgunluk) korkularının azalmaya başladığı belirtilebilir. 
  • İlaveten FED üyelerinin faiz artışları konusunda daha az agresif bir tutumda olması da faizsiz getiri sağlayan altın için olumlu olabilir. 
  • Bugünün katalizörü ise ABD perakende satışları olacak. Güçlü bir perakende satış verisi, güçlü talebin ve FED’in şahin (agresif) tutumunu sürdürme ve artırma ihtiyacının göstergesi olacaktır. 
  • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. Kaynak

 • Petrol: Petrol fiyatları, geçtiğimiz gün mart ayından bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra bir miktar toparlandı. Toparlanmadaki itici faktör, FED’in daha agresif bir faiz artışı (100 baz puan) yapma olasılığının FED üyelerinden gelen açıklamalarla bir miktar azalması oldu. 
  • ABD Başkanı Joe Biden, bugün Suudi Arabistan’a uçacak ve Körfez müttefikleri zirveside daha fazla petrol üretimi çağrısı yapacak. 
  • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. Kaynak

Hayal Kırıklığı Bankalar, Perakende Hisseleri, 75 Baz Puan

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı