Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Rekor Yükselişi, Astor’un Dev Transformatör Projesi

June 7, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Rekor Yükselişi, Astor’un Dev Transformatör Projesi

Sıcak havaların iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladığı haziran ayıyla artık resmen yaza girdik. 

Havalar kadar borsaların da sıcak olduğu bir haftayı geride bıraktık. Fed’in haziran toplantısı yaklaşırken küresel merkez bankalarının parasal gevşeme hamleleriyle borsalar daha da iştahlandı. 

Borsa İstanbul’da ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son açıkladığı verilere göre, yabancı yatırımcılar 31 Mayıs haftasında büyük bir hisse satışı gerçekleştirdi. Toplamda 528,8 milyon dolarlık hisseyi elden çıkaran yabancılar, önceki haftalara kıyasla ciddi bir satış yaptı. Yatırımcılar geçen hafta 27,9 milyon dolar, önceki hafta ise 232 milyon dolarlık hisse satışı yapmıştı.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Rekor Yükselişi, Astor’un Dev Transformatör Projesi

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

💻 Nvidia (NVDA) bir kez daha borsaların en popüler ismi oldu. Yarı iletken devi, geçen ayın sonlarında açıkladığı bilançosunun ardından rallisini sürdürerek rekor seviyelere yükseldi. Nvidia, 3 trilyon dolar piyasa değeriyle iPhone üreticisi Apple’ı (AAPL) geride bırakarak dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu.

🌤︎Turkcell (TCELL) sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında 2025 sonuna kadar planlanan 240 milyon dolarlık yatırımla, toplamda 300 MW kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrallerini (GES) devreye almayı hedefliyor. 

✈️ Türk Hava Yolları (THYAO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Avrupalı uçak üreticisi Airbus ile büyük bir anlaşma yaptıktan birkaç ay sonra, Boeing (BA) ile yaklaşık 250 uçak satın almak için görüşmeler yürüttüklerini açıkladı.

📸PC İletişim (PCILT), İlbak Holding A.Ş. bünyesinde yer alan ve Türkiye’de yayın hayatına yeniden başlayacak olan CNBC-e markasının tanıtımına yönelik medya planlama ve satın alma faaliyetlerini üstlenmek üzere bir sözleşme imzaladı.

💾 Super Micro Computer (SMCI), Japonya’ya “büyük ölçekli” bir yapay zekâ veri merkezi getirmek için Sharp ve KDDI dahil olmak üzere birkaç Japon teknoloji şirketiyle ortaklık kurduğunu açıkladı.

🏆️Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in 2024 yılı “TURKEY100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında, Türk Hava Yolları (THYAO) zirvedeki yerini korudu. 2018’den bu yana birinci sırada yer alan bayrak taşıyıcı, 2024 yılında 1.985 milyar dolarlık marka değeri ile Türkiye’nin en değerli markası oldu.

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Rekor Yükselişi, Astor’un Dev Transformatör Projesi

💰 Tesla (TSLA) bu yıl çip devi Nvidia’nın donanımlarını satın almak için muhtemelen 3 milyar ile 4 milyar dolar aralığında harcama yapmaya hazırlanıyor. CEO Elon Musk’ın X’te yaptığı bir paylaşıma göre çip donanımı, bu yıl yapay zekâ ile ilgili 10 milyar dolarlık sermaye harcamasının üçte ikisini oluşturacak.

🏭Astor Enerji (ASTOR), İskenderun Enerji Üretim ile iş birliği yaparak, 5 milyon 300 bin dolarlık bir sözleşme değerine sahip Türkiye’nin en büyük ve dünyanın sayılı güç transformatörlerinden birini başarıyla üretti. 

🤝 Microsoft (MSFT) ve Hitachi (HTHIY), üretici yapay zekâ hizmetlerinin benimsenmesini hızlandırmak için üç yıllık milyarlarca dolarlık stratejik bir işbirliğine girdi. Tokyo merkezli şirket, ortaklığın 2024 mali yılında 18,9 milyar dolar gelir elde etmesi planlanan Lumada işinin büyümesini artıracağını ve Hitachi’nin 270 bin çalışanı için operasyonel verimlilik iyileştirmelerini teşvik edeceğini söyledi.

🧮Sasa Polyester (SASA), şirket sermayesini 5.41 milyar TL’den 700% oranında bedelsiz olarak 43.28 milyar TL’ye yükseltmek için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı.

🖥️ Bir dizi çip şirketi bu hafta yeni ürünlerini tanıtarak sektörde rekabetin kızıştığına dair işaretleri doğruladı. Nvidia CEO’su Jensen Huang, dün yaptığı açıklamada şirketin Rubin isimli yeni nesil yapay zekâ çip platformunun 2026 yılında piyasaya sürüleceğini açıkladı. Nvidia’nın en büyük rakipleri arasında gösterilen Advanced Micro Devices (AMD) da yeni nesil yapay zekâ dizüstü bilgisayarlar için Ryzen AI 300 serisini tanıtırken, Intel (INTC) de şirketin Xeon 6 işlemcisinin yüksek yoğunluklu veri merkezi iş yükleri için önceki çip serisine kıyasla daha iyi performans ve güç verimliliği sunacağını söyledi.

📒 Kuzey Boru (KBORU), üretim faaliyetlerini genişletmek ve uluslararası pazarlarda daha etkin bir rol almak amacıyla önemli bir adım attı. Şirket, Mısır’da yerleşik bir tüzel kişilikle ortaklık kurarak, yeni kurulacak şirkette 60% hisse oranına sahip olacak. Bu stratejik hamle, şirketin üretim kapasitesini artırma, alternatif hammadde tedarik ağları oluşturma ve Afrika Birliği, Arap Birliği, Avrupa ve Amerika ülkeleri ile olan serbest ticaret anlaşmalarından maksimum düzeyde faydalanma hedeflerini destekleyecek.

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Rekor Yükselişi, Astor’un Dev Transformatör Projesi

📊 Avrupa Merkez Bankası, 5 yılın ardından ilk defa faiz indirimine gitti. Beklentilere paralel olarak faizi 4,50%’den 25 baz puan düşürerek 4,25%’e indiren AMB, Fed’den önce faiz indirimlerine başlayan ilk büyük merkez bankası oldu.

📊 ABD’de geçen ay 165 bin artış gösteren tarım dışı istihdam, bu ay 272 bin artış gösterek piyasa beklentisinin oldukça üzerinde geldi. 

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Rekor Yükselişi, Astor’un Dev Transformatör Projesi

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Bank of America’nın “AL” dediği hisselerle, Mizuho’nun haziran ayı favorileri yer alıyor.

🎯 Bank of America BJ’s Wholesale Club (BJ), Apple (AAPL) ve Ralph Lauren (RL) için “AL” notunu veriyor.

🎯 Mizuho, haziran ayı için bu hisseleri favori seçimleri olarak listeliyor: Nomad Foods (NOMD), Lowe’s (LOW), Wave Life Sciences (WVE), LivaNova (LIVN), PayPal (PYPL), Globant (GLOB) ve Oracle (ORCL).

Haftanın Manşetleri: Nvidia’nın Rekor Yükselişi, Astor’un Dev Transformatör Projesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı