Borsa Haberleri

Günün Öne Çıkanları: GFS, INTC, NVDA, IHG, BCS, VKTX, HD, MSCI

Günün Öne Çıkanları: GFS, INTC, NVDA, IHG, BCS, VKTX, HD, MSCI
Google News Icon Takip Et

ABD borsaları henüz açılmamış olsa da bazı hisselerde büyük hareketler izleniyor. Açılış öncesinde de takip ettiğin hisselerin performansını merak ediyorsan, aşağıda bugünün piyasa öncesinde en çok kazananları ve kaybedenlerini inceleyebilirsin:

⬆️ Çip hisselerinin bir kısmı güne artıda başlasa da bazıları için gün pek iyi başlamadı. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin ülkedeki çip üretimini desteklemek amacıyla GlobalFoundries’e (GFS) 1,5 milyar dolar hibe sağlayacağı haberiyle GFS 5% değer kazandı. Öte yandan bir diğer çip üreticisi Intel (INTC) de Washington’la benzer bir teşvik almak için görüşmeler gerçekleştirdiği haberleriye 4% yükseldi. Ancak söz konusu hibe haberleri, sırasıyla 2% ve 4% gerileyen Nvidia (NVDA) ve Arm Holdings’e (ARM) olumsuz yansıdı. 

⬆️ InterContinental Hotels (IHG) hisseleri, Holiday Inn otel zinciri sahibinin dördüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde gelir elde ettiğini gösteren bilançosunun ardından 5% yükseldi. Şirket ayrıca 1 milyar dolarlık bir hisse geri alım programı açıkladı. 

⬆️ Barclays (BS) hisselerini desteklemek için açıkladığı maliyet kesintileri ve hisse geri alım planlarıyla 7%’nin üzerinde değer kazandı. İngiltere merkezli banka, hisse geri alımı planıyla hissedarlarına 12,6 milyar dolar iade etmenin yanı sıra maliyetlerinde 2,5 milyar dolar kesintiye gidecek. 

⬆️ Viking Therapeutics (VKTX) hisseleri, şirketin kilo verme tedavilerine yönelik çalışmaları kapsamında yürüttüğü GLP ilaç denemelerinde olumlu sonuçlar elde etmesiyle 2% yükseldi. Şirketin elde ettiği güçlü sonuçların ardından sektör genelinde sağlam bir büyüme beklendiği için, şirkete yönelik bir satın alma teklifi savaşı olabileceği yönünde spekülasyonlar oluşmaya başladı. 

⬇️ Home Depot (HD) 28 Ocak’ta sona eren üç aylık dönemde analistlerin beklentilerini aşan rakamlar açıklasa da düşen satışları ve zayıf büyüme beklentileriyle 3% değer kaybetti. Şirket, mali dördüncü çeyrekte net satışlarının yıllık bazda 3% gerilediğini, net kârının ise bir yıl önceki 3,36 milyar dolar seviyesinden 2,80 milyar dolara düştüğünü açıkladı. CFO Richard McPhail, şirketin ilk çeyrekte satışlarını 1% artırmayı beklediğini söyledi ancak bu öngörü, konsensüs 1,6%’nın altında kaldı.

⬇️ MSCI (MSCI) hisseleri, Redburn Atlantic’in şirketin “NÖTR” notunu “SAT” seviyesine düşürmesinin ardından 1,5% geriledi. Redburn analistleri, şirketin 2023 gelirlerindeki düşüşle birlikte MSCI performansının rakipleri karşısında gözle görülür bir şekilde düştüğünü belirterek, 620 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatını da 470 dolara indirdi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing, Finviz, TradingView