Borsa Yorumları

Güçlü Sektörler ve Favori Hisse Senetleri!

November 25, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Güçlü Sektörler ve Favori Hisse Senetleri!

Walt Disney, PepsiCo ve Spotify dahil olmak üzere çok sayıda şirketin marj baskılarına dair uyarılarda bulunması ve önümüzdeki çeyreklerdeki kazanç artışı öngörülerini düşürmesiyle birlikte enflasyon yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiğinden kâr marjları daralıyor.

Plurimi Wealth yatırım direktörü Patrick Armstrong, bunun ileriye dönük hisse senetleri için “en büyük risk” olduğuna inanıyor. Eli kulağında olan baskılar da göz önüne alındığında, önümüzdeki yıl S&P 500 kazançları için piyasa beklentilerinin çok yüksek göründüğünü belirten Armstrong, “[Kazanç] düşüşleri devasa boyutlarda olabilir. Konsensüs hâlâ çok yüksek. Marj darlığı hisse senetleri açısından en büyük risk” ifadelerini kullandı.

Goldman Sachs başkanı ve operasyon direktörü John Waldron geçen ay, enflasyonun “şu anda üstesinden gelmemiz gereken en büyük sorun” olduğunu ifade etmişti. Ücret baskısının yanı sıra yüksek emtia fiyatlarının son derece zorlayıcı olduğunu ve şirketlerin marjlarını eritebileceğini vurgulayan Armstrong, bazı şirketlerin bu eğilimi kırabileceğini belirtti. Bu doğrultuda, Plurimi AI Global Equity Strategy fonu MSCI World endeksini geride bırakarak ekim ayında 8,2% yükseliş kaydetmişti.

Armstrong, “Savunulabilir marjları olan veya marj darlığını başka yerlerde oluşturan sektörlere yönelin” diyor.

Tarım Endüstrisi

Varlık yöneticisinin beğendiği sektörlerden biri de tarım endüstrisi. “Tüketiciler harcamalarının hangi yönde olacağı konusunda zor seçimlerle karşı karşıya kalacak. Ancak para harcamak istedikleri şeylerden biri mutlaka gıda olacak.

Gıda işleme şirketi Archer-Daniels-Midland (ADM), gübre üreticisi Mosaic Co. (MOS), zirai kimyasallar ve tohum şirketi Corteva (CTVA) ve tarım makineleri üreticisi Deere & Co (DE) tarım sektöründe en çok tercih ettiği şirketler arasında.

“Tahıl fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini düşünüyorum. Çiftçiler sahip oldukları her dönüm ekilebilir araziyi değerlendirecek. Bu da daha fazla pestisit, daha fazla gübre, daha yoğun tarım ve çiftlik ekipmanı satın almak için daha fazla nakit akışı anlamına geliyor.”

Sağlık Sektörü

“Öngörülebilir nakit akışları” olan “çok istikrarlı” bir sektör olarak tanımladığı sağlık sektörü de favorileri arasında. İşlem gördüğü fiyatların da oldukça makul olduğunu belirtiyor. 

Lüks Mallar

Zaruri olmayan emtia hisseleri Armstrong’un bir diğer favorisi. “Lüks emtia tüketicileri, kitlesel pazar tüketicilerinin maruz kaldığı ters rüzgarlardan etkilenmiyor. Kamu hizmet faturaları, petrol fiyatları ve ipotek maliyetleri onlara acı vermiyor.

Ayrıca, lüks emtia şirketlerinin “devasa” kâr marjlarının girdi fiyatlarındaki artışlardan da etkilenmediğini sözlerine ekledi.

Enerji Sektörü

Enerji sektörü bu yıl açık ara en iyi performans gösteren sektör olma yolunda olsa da, Armstrong bazı enerji hisselerinin “hâlâ kelepir” olduğuna inanıyor.

Rafineri şirketi Equinor (EQNR), şist işleticisi EOG Resources (EOG) ve Shell (SHEL) Armstrong’un sektördeki favori hisseleri. Armstrong bu şirketlerin “borçlarını ödediğini, hisse geri alımları yaptığını ve temettü dağıttığını” kaydediyor.

Güçlü Sektörler ve Favori Hisse Senetleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC