Borsa Haberleri

Güçlü ABD Doları Hikayesi

September 28, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Güçlü ABD Doları Hikayesi

Borsa ve Beklentiler

Güçlü ABD Doları Hikayesi!: Hisse senetlerinden tahvillere, değerli madenlerden kriptoya, neredeyse her varlık sınıfını hırpalayan FED’den saklanmak isteyen yatırımcılar ve fon yöneticileri tek bir yerde teselli buluyor: NAKİT! Haliyle faiz getirilerine kaçışın bir sonucu olarak “güçlü ABD doları hikayesi” devam ediyor. 

Son 20 yılın zirve seviyesine çıkan DXY için Morgan Stanley’nin baş stratejistinden bir açıklama geldi ve doların gücünün ABD hisse senetleri için büyük bir sorun olduğunu söyledi.

DXY, ABD dolarının 6 büyük para birimi karşısındaki değerini ölçen endekstir. Bu endeksi bir sepet gibi düşünelim ve 6 büyük para biriminin her biri de bu sepet içinde farklı ağırlıklara sahip. Bu sepette değer kaybettikçe, ABD doları yükseliyor. Dolar değer kazandıkça da riskli varlıklar olumsuz etkileniyor. Yani terazinin bir ucunda “6 para biriminden oluşan bu sepet” diğer ucunda ise “ABD doları” var.

Sepetin İçinde Ne Var?: Öncelikle sepette en baskın olan 57,6%’lık bir dilimle avro, sonra Japon Yeni sonra da İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı var. İngiliz Sterlini demişken, son zamanlarda çok merak edilen “değer kaybeden sterlin” konusuna da değinelim. Çünkü “Bize ne sterlin değer kaybediyorsa?” diyemiyoruz, nedenini açıkladık. Sonuçta o sepetin içinde sterlin de var.

Ne oldu peki, İngiliz Sterlini neden değer kaybetti? Hükümet vergi indirimi paketini sürdürme politikasına devam edeceğini açıkladı. Tam da İngiltere Merkez Bankası enflasyonla mücadele etmek için faizleri artırırken gerçekleşti bu açıklama.

Yani, bir tarafta ülkenin merkez bankası dolaşımdaki parayı azaltıp enflasyonu düşürmeye çalışıyor, diğer tarafta hükümet ise harcamaları artırmaya çalışarak bu çabaları boşa çıkarıyor diyebiliriz. 

Özetle; İngiltere’de para politikası ile mali politika tam olarak karşı karşıya! Haliyle, ne yapacağına dair kafası bir hayli karışık olan İngiltere’nin enflasyonu kontrol altına alamayacağı endişeleri de eklenince ülkenin para birimi çok sert değer kaybediyor. Hâl böyle olunca İngiltere’nin daha sert faiz artırım ihtimalleri de konuşulmaya başlandı. “Yüksek faiz = resesyon” denklemiyle ülke adına bu defa ekonomik durgunluk riskleri masaya geldi. Kısacası tam bir keşmekeş!

  • Bu arada, Nomura’daki stratejistler, pound için hedefini yıl sonuna kadar 0,975 dolara indirdi. 
  • Morgan Stanley stratejistleri de sterlin görüşlerini revize ederek 1 dolarlık bir yıl sonu hedefi belirlediler.

Dolar Milkshake Teorisi Nedir?: Dolar Milkshake Teorisi, doların güvenli bir liman olarak algılanmasına dayanmaktadır. Santiago Capital CEO’su Brent Johnson tarafından ortaya atılan teori, doların dünya çapındaki diğer para birimlerinden ve ülkelerden likiditeyi emdiği bir senaryo öngörüyor. Gerçekten de dolar bugün çoğu para birimine karşı çok daha güçlü. Bunu ölçmenin yollarından biri, doların fiyatını diğer para birimlerinden oluşan bir sepete karşı ölçen ve ağırlıklı olarak avroya ağırlık veren yukarıda da bahsettiğimiz DXY endeksidir. 

  • İşlerin çirkinleştiği yer, bunun gelişmekte olan piyasaları nasıl etkilediğidir. Dünyadaki birçok ülke zayıf ve kötü yönetilen para birimlerine sahip olduğundan, kamu ve özel borçlarının çoğu dolar cinsindendir. Bu borcu ödemek için dolara ihtiyaçları var. Ancak dünyanın bazı bölgelerinde dolar 10%, 20% ve 50%’nin üzerinde yükseldiği için, giderek pahalılaşan bu borcu ödemek giderek daha zor hale geliyor ve temerrütler büyük bir risk haline geliyor.


“Sokaklarda Kan Varsa Alım Zamanı Gelmiş Demektir!”: ABD borsaları son zamanlarda kısa vadeli yatırımcıların hiç hoşlanmadığı, uzun vadecilerin ise şevkle takip ettiği bir yer haline geldi. Hatta bazı dünya devlerinin F/K oranları 20’nin altına, bazılarınınki ise 10’un altına gerileyerek son yılların en düşük seviyelerine indi. Böyle bir ortamda büyük finans kuruluşlarından ve ünlü yatırımcılardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

  • Geçtiğimiz hafta FED faiz kararından sonra cuma günü, Bank of America S&P 500 endeksi için yıl sonu hedefini aşağı yönlü revize etti ve 3600’e çekti.
  • Bank of America stratejistlerinin, “yatırımcıların nakite kaydığını açıkladığı” Tüm bu karamsarlık havasının ortasında farklı bir görüş daha var.
  • Oppenheimer yatırımcı duygu endeksindeki boğa piyasası beklentisine baktığımızda, 8%’e kadar düşmüş durumda.
  • En son bu seviyelere 2009’un Mart ayında ulaştığımızı düşünürsek, bu değerin ne kadar düşük olduğunu daha iyi anlayabiliriz.
  • Yatırımcı duygusunun son zamanların en düşük seviyelerine geldiğini belirten analist Ari Wald, “Sokaklarda kan varsa alım zamanı gelmiş demektir.” sözünü hatırlatıyor.

Nötr: Haftanın ortasında FED’in sıkılaşma söylemleri ve doların yükselişi ile yatırımcı duygusu “AŞIRI KORKU” bölgesinde seyrini sürdürüyor. 

Güçlü ABD Doları Hikayesi
  • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Hertz (HTZ): Hertz, ABD genelinde elektrikli araç şarj cihazları kurmak için petrol devi BP ile işbirliği yapıyor. Şirketler, ABD genelindeki Hertz tesislerine binlerce elektrikli araç şarj cihazı kurmak için ortaklık kuruyor. Petrol şirketinin elektrikli araç şarj kolu olan BP Pulse, şarj cihazlarını kuracak ve Hertz’in elektrikli araç yeteneklerini ölçeklendirmesine yardımcı olacak. Hertz’in şu anda Tesla, Polestar ve General Motors ile satın alma anlaşmaları var. Bu nedenle şarj cihazları, 2027 yılına kadar filosuna 340.000’den fazla elektrikli araç üretme çabalarını destekleyecek. Kaynak

Tesla (TSLA): Tesla’nın 3. çeyrek teslimatlarıyla rekor kırması bekleniyor. Electrek tarafından tespit edilen bir e-postada Tesla, satış ve teslimat departmanında çalışmayan işçilerden bile, çeyrek sonuna kadar müşterilere araç teslim etme görevlerinde yardımcı olmalarını istedi. Kaynak

Ford Motor (F): Ford, ticari, yazılım hizmetleri işlerini güçlendirmek için tasarlanmış yeni F-Serisi Super Duty kamyonlarını tanıttı. Ford’un en çok satan F-Serisi kamyon serisinin bir parçası olan araçlar, yüksek marj, yinelenen filo müşterilerini elde tutmanın anahtarı ve Ford’un ticari işini büyütme planlarının önemli bir parçası. Ford’a göre, S&P Global Mobility’den alınan verilere dayanarak, Super Duty kamyonları kamu hizmeti, madencilik, inşaat ve acil müdahale araçlarında 50%′den fazla pazar payına sahip. Kaynak

McDonalds (MCD): Citi, Avrupa’daki Enflasyonun McDonald’s’ı etkileyebileceğini söyledi. Avrupa’daki enflasyon, kış mevsimine girerken McDonald’s için önemli bir sorun haline gelebilir. Bu yüzden Citi, hisse için fiyat hedefini düşürdü. Analist Jon Tower, McDonald ‘s için “NÖTR” notunu yineledi ve fiyat hedefini salı günü 275 dolardan 246 dolara indirdi. Analist ayrıca McDonald’s’ın önümüzdeki birkaç hafta içinde kazanç tahminlerinde aşağı yönlü bir revizyon görebileceğine ve bunun da hisse fiyatını baskılayacağına inanıyor. Kaynak

Güçlü ABD Doları Hikayesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı