Borsa Yorumları

GTC 2024 Başlıyor: Nvidia’nın Yapay Zekâ Festivalinden Kimler Kazançlı Çıkacak?

Mart 18, 2024 • 5 dakika okuma süresi
GTC 2024 Başlıyor: Nvidia’nın Yapay Zekâ Festivalinden Kimler Kazançlı Çıkacak?

Yılın en popüler yapay zekâ etkinliği bugün başlıyor. Bu da çeşitli sektörlerin önde gelen yapay zekâ oyuncularında sert hamlelere zemin hazırlandığı anlamına geliyor.

Bank of America tarafından “Yapay Zekâ Woodstock” olarak adlandırılan Nvidia’nın (NVDA) GTC Konferansı, şirketin bir yandan bu alandaki hakimiyetini sürdürmek için çalışırken bir yandan da yapay zekâ çiplerine yönelik atılımlarını ve geleceğe yönelik vizyonunu sergilemesi için bir fırsat sunuyor.

Cantor Fitzgerald analisti C.J. Muse, bugünden perşembeye kadar devam edecek olan etkinlikle ilgili “Haftanın en önemli çıkarımının, Nvidia’nın 2025’te yeni bir büyüme yılını destekleyen net bir ürün döngüsü (B100 ve diğerleri) ve üretici yapay zekâda bir dönüm noktasına yaklaşırken muazzam fırsatlardan para kazanmak için olgunlaşmış canlı bir ekosistem olacağını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor.

Konferans, yapay zekâ hisseleri için bir başka patlamanın ortasında geliyor çünkü tarihi adım adım yazılan bu teknolojik trend etrafındaki heyecan hiç mi hiç azalma belirtisi göstermiyor. 

Bunun en büyük örneğini de Nvidia’da görebiliyoruz; şirket hissesi 2023’teki 239%’luk artışının ardından bu yıl 77%’nin üzerinde değer kazandı. 

Süregelen bu ivme ve beklenen GTC Konferansı duyuruları, birkaç Wall Street şirketinin hissede beklentilerini yükseltmesine ve son haftalarda hedef fiyatlarını yükseltmesine neden olurken, aynı zamanda bir avuç bağlantılı isim konusunda da boğa (artış beklentisi) konumunu almalarına yol açtı.

Örneğin, Bank of America analisti Vivek Arya, cazip değerleme, güçlü üretim hattı ve büyüyen toplam adreslenebilir pazarı gerekçe göstererek, Nvdiai’nın hedef fiyatını 1.100 dolara yükseltirken, Muse da hedefini 1.200 dolara taşıdı.

Arya, “Değerleme ve sahiplik seviyeleri hissenin hâlâ yukarı yönde yer olduğunu gösteriyor.” diyor. 

🧭 Yeni Çipler, Sıvı Soğutma Teknolojisi

Hedef fiyatların yükseltilmesiyle Nvidia’yı çevreleyen (ki hâlihazırda oldukça yüksek olan) heyecan bu hafta giderek artıyor: Wall Street, Nvidia’nın liderlik konumunu güçlendirmeye çalıştığı bu hafta bir dizi yeni yapay zekâ planına hazırlanıyor.

Muhtemelen en merakla beklenen duyuru, Nvidia’nın Blackwell mimarisi üzerinde çalışan yeni nesil B100 grafik işlem birimi. New Street’ten Pierre Ferragu, ürünün bir dizi “mimari yenilik” ve Nvidia’nın amiral gemisi H100 çipinden daha iyi performans sunmasının beklendiğini düşünüyor:

Blackwell, 1.000W güç tüketen, muhtemelen sıvı soğutma gerektiren ve üretimi 10 bin dolara kadar mal olan başka bir canavar çip olacak.”

Wedbush’tan Matt Bryson’a göre yeni çip, güce aç veri merkezlerini besleyebilecek sıvı soğutma endüstrisine fayda sağlayabilir. Nvidia yeni üründe sıvı soğutma kullanılacağını açıklamamış olsa da şirketin liderlik konumu onu “standartları belirleyen” bir konuma getiriyor.

Bryson, “Bu nedenle, NVDA’nın sıvı soğutma teknolojisini içeren herhangi bir sistemi duyurmasının, sıvı soğutmanın ileriye dönük yolunu etkili bir şekilde belirleyebileceğine ve böylece sunucu ve soğutma alanında kazananları ve kaybedenleri belirleyebileceğine inanıyoruz.” diyor.

Wall Street, B100 çipinin yanı sıra Nvidia’nın Arm Holdings (ARM) merkezi işlem birimlerine sahip oyun çipi, güncellenmiş ethernet ve ağ platformları ve 2025’in ötesindeki GPU ve yapay zekâ ürünleriyle ilgili ek ayrıntılar hakkındaki ayrıntıları da izleyecek. 

💡 Hangi Hisseler Etkilenecek?

GTC Nvidia’nın konferansı olabilir ancak etkinlikten destek alacak tek isim sayılmaz.

Nvidia’nın GPU rakibi Advanced Micro Devices (AMD) de potansiyel bir kazanan olabilir; hisse, yapay zekâ heyecanından bu yıl yaklaşık 30% yararlandı.

New Street’ten Ferragu, yakın zamanda müşterilerine gönderdiği bir notta, şirketi yapay zekânın benimsenmesinden faydalanacak en iyi hisselerden biri olarak vurguladı. Şirketin en kötü senaryosunda bile, AMD’nin en az 13% artış göstermesi bekleniyor:

Bu temelde, Nvidia ve daha da önemlisi AMD, yapay zekâ dağıtımları için en iyi senaryoyu değerlendirmek için en iyi isimler olmaya devam ediyor. Ancak Nvidia, 2025’ten sonra yapay zekâ oluşumları yavaşlarsa önemli bir aşağı yönlü risk sunabilir. Bu tür bir aşağı yönlü risk, AMD için çok daha sınırlı olurken, TSMC (TSM), Intel (INTC) ve Micron (MU) bu ‘yapay zekâ kışı’ senaryosunda bile cazip bir yukarı yönlü risk sunmaya devam edecektir.

Wall Street ayrıca önümüzdeki hafta bir etkinlik düzenleyecek olan Broadcom (AVGO) için de bazı potansiyel rüzgarlar bekliyor. Hisse, son üç ayda yaklaşık 50% yükseldi.

Bernstein’dan Stacy Rasgon, perşembe günkü bir notunda, “sağlam bir yapay zekâ hikayesi”ne atıfta bulunarak, AVGO’yu sektörün en iyi seçimi olarak vurguladı.

Melius Research’ten Ben Reitzes’e göre Oracle (ORCL) hisseleri de konferansın ardından bir destek alabilir. Bilgi teknolojileri şirketi, bu haftanın başlarında Nvidia ile ortaklığın sinyallerini vermiş ve GTC etkinliğinde genişletilmiş bir ilişki hakkında ayrıntılar sunacağını söylemişti.

Oracle hisseleri, geçtiğimiz hafta salı günü yaklaşık 12% artarak rekor bir kapanış yaptı ve yapay zekâ sunucularına olan talebin arttığına işaret eden beklenenden iyi çeyrek sonuçları sayesinde Aralık 2021’den bu yana en iyi gününü geçirdi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti