Bültenler

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!
Google News Icon Takip Et

Gözler bu hafta perakende sektöründe! 👀

Küresel piyasaların gündeminde bugün yayınlanması planlanan (TSİ 15:30’da) Nisan ayı perakende satış raporu ile birlikte Walmart, Home Depot, Target, Lowe’s, Macy’s gibi perakende devlerinin çeyreklik bilançoları var. 

💡 Neden önemli? Nisan ayı perakende satış raporu ve perakende şirketlerinden gelen üç aylık raporlar, ABD enflasyonunun durumu ve tüketicilerin artan fiyatlar ile nasıl başa çıktığı hakkında fikir verebilir. 

📈 Perakende satışlar, Mart ayında Şubat ayına kıyasla 0,5%’lik bir artışla yükseldi ve 2021 Mart’ına göre 6,9% arttı.

📌 Ekonomistler, perakende için güçlü eğilimin Nisan ayında da sürmesini bekliyorlar. Nisan ayı aylık perakende satış raporunun, perakende satışların Mart ayındaki 0,5%’e kıyasla 1,0% arttığını göstermesi bekleniyor. 

Bugün başlayan perakende sektörü bilanço sezonuna baktığımızda ise ​​bu yıl şimdiye kadar Walmart (WMT) hisseleri 2,4% artarken, Target (TGT) hisseleri 5%’in üzerinde düştü. Home Depot (HD) hisseleri yaklaşık 29% düşüş yaşarken ve Lowe’s (LOW) hisseleri bu yıl şu ana kadar 24% düştü.

🧐 Gelin beklentilere göz atalım!

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

WALMART (WMT)

📌 Güncel fiyat: 148,21 dolar

📌 Piyasa Değeri: 407,55 milyar dolar

📌 Fiyat Kazanç Oranı: 29,81

📌 Temettü Verimi: 1,49%

ABD’deki en büyük perakendeci olan Walmart, yakıt fiyatlarından, yüksek envanter seviyelerinden ve fazla personelden kaynaklanan maliyet baskısı nedeniyle mali yılın ilk çeyreğine ilişkin hisse başına kazanç beklentilerini kaçırdı.

Şirket, net satışların tüm yıl boyunca sabit kurda yaklaşık 4% artmasını beklediğini söyleyerek bu yıl satışlar için görünümünü yükseltti. Daha önce 3%′lük bir artış bekliyordu.

📌 Toplam gelir, Wall Street’in 138,94 milyar dolarlık beklentilerinin üzerinde, bir yıl önceki 138,31 milyar dolardan yükselerek 141,57 milyar dolar oldu. Hisse başına kazanç ise 1,48 dolar beklentilerinin altında 1,30 dolar olarak açıklandı.

Walmart ABD için aynı mağaza satışları, bir önceki yıla göre 3% veya iki yıllık bazda 9% arttı. 

ABD’deki müşteriler için ortalama bilet, bir önceki yıla göre 3% arttı. Şirketin internet sitesindeki ve mağazalarındaki işlemler yatay seyretti.

📌 CEO Doug McMillon çeyreklik bilanço öncesi yaptığı bir konuşmasında, dijital penetrasyonu rekor seviyelere iten çok kanallı odağının yardımıyla daha fazla tüketiciyi kazanmak için güçlü bir konumda olduğunu belirterek enflasyonla mücadelenin şirketin DNA’sında olduğunu söylemişti.

Çeyreklik bilanço sonrası yaptığı açıklamada ise CEO , şirketin nihai sonuçlarının 40 yılın zirvesindeki enflasyondan kaynaklanan “beklenmedik ve olağandışı ortamı yansıttığını” söyledi. 

Bespoke Investment Group’tan alınan verilere göre, S&P 500’deki endeksin 3 Ocak’taki zirve seviyesinden itibaren en büyük yedi hisse senedi, toplam 3,2 trilyon dolarlık piyasa değeri kaybetti. Çoğu hisse senedi büyük düşüşler görmüş olsa da, Walmart bunlardan biri değildi ve geçtiğimiz günün kapanışıyla yıllık 2,43% artışla birkaç kazanandan biri oldu.

🎯 Walmart için Analistler Ne Diyor?

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

En iyi performans gösteren 9 Wall Street analistinin hisse için 12 aylık ortalama hedef fiyat beklentisi güncel fiyattan yaklaşık 12% getiri potansiyeli ile 165,33 dolar seviyesinde.

Geçtiğimiz gün Deutsche Bank, Walmart’ın hedef fiyatını 184 dolardan 181 dolara düşürdü.

RBC Capital analisti Steven Shemesh ise Walmart’ta “ÜSTÜN PERFORMANS” notu ve 160,00 dolar fiyat hedefini yineledi. 

RBC Capital analisti, açıklamasında şirketin tahminlerin üstünde satış verisi açıklayacağını ancak büyümenin Nisan ayında yavaşladığını beklediğini belirtti.

Ayrıca geçtiğimiz hafta Jefferies analisti Stephanie Wissink, Walmart’ta “SATIN AL” notunu korudu ve 175 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

Wall Street Journal, Şubat ayında Walmart’ın daha hızlı teslimata ve üçüncü taraf satıcılar tarafından listelenen ürünlerin hacmini artırmaya odaklandığını bildirdi.

Şirket, Walmart.com’da şu anda 170 milyon olan ürün listesini yıl sonuna kadar 200 milyona çıkarmayı hedefliyor.

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

TARGET (TGT)

📌 Güncel Fiyat: 219,25 dolar

📌 Piyasa Değeri: 101.89 milyar dolar

📌 Fiyat Kazanç Oranı: 14,67

📌 Temettü Verimi: 1,53%

Wall Street analistlerinin Target’ın 18 Mayıs’ta, piyasa açılışından önce son çeyrek bilançosuna yönelik beklentileri olumlu! 

Şirketin çeyreklik bilançosunda 24,4 milyar dolar gelir üzerinden 3,06 dolarlık hisse başına kar açıklaması bekleniyor. 

Target’ın  geliri, özel ve seçkin markalarındaki güçlü büyümenin yanı sıra daha hızlı sipariş toplama ve nakliye seçenekleri eklemeye yönelik devam eden çabalarından yararlanarak yıldan yıla yaklaşık 1% artarak 24,4 milyar dolara ulaşabilir.

📌 Yatırımcılar özellikle Target’ın hem çevrimiçi hem de en az bir yıl süreyle açık olan mağazalardaki satışları içeren toplam karşılaştırılabilir satışlarındaki büyümeyi merak ediyorlar. 

  • Target, dijital karşılaştırılabilir satışların 9,2% ve fiziksel karşılaştırılabilir mağaza satışlarının 8,9% artmasıyla temel ölçütün geçtiğimiz dördüncü çeyrekte 8,9% arttığını söylemişti.

Target, 2021 mali yılında 104,611 milyon dolarlık rekor bir toplam gelir bildirdi.

  • Bu, bir önceki yıla göre 13,3%’lük bir artışı temsil ediyor. 
  • Sadece toplam gelir değil, aynı zamanda faaliyet geliri de bir yıl öncesine göre 36,8% gibi etkileyici bir artışla 8,964 milyon dolara ulaştı. 
  • 2021’deki net kazanç, yılın başından bu yana 59% artışa işaret ederek 6,946 milyon dolara ulaştı. Öte yandan, ​​2021 yılının 4. çeyreğinde, şirket Ekim 1967’de halka arz edildiğinden bu yana 217. ardışık temettü ödemesini yaptı.

📌 Target’ın 2021’deki güçlü performansına bakıldığında, şirketin finansal olarak iyi bir konumda olduğu ve büyüme girişimlerini şimdiye kadar durdurma niyeti olmaksızın başarıyla uyguladığı sonucuna varılabilir. Bu büyüme rakamları, bir yandan Target’ın sektördeki emsallerini geride bırakan dijital büyüme stratejisine ve fiziksel mağazalardaki artan trafiğe bağlanabilir.

🎯 Target için Analistler Ne Diyor?

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

En iyi performans gösteren 10 Wall Street analistinin Target hissesi için 12 aylık ortalama hedef fiyat beklentisi, güncel hisse fiyatından 31%’lik bir getiri potansiyeli ile  287,44 dolar seviyesinde. 

Deutsche Bank, geçtiğimiz gün Target için hedef fiyat tahminini 353 dolardan 294 dolara düşürdü. Aynı gün Stifel Nicolaus analisti de hedef fiyat tahminini 280 dolardan 270 dolara düşürdü.

RBC Capital analisti Steven Shemesh, geçtiğimiz gün Target hissesi için “ÜSTÜN PERFORMANS” notu ve 294,00 dolarlık fiyat hedefini yineledi.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir raporda, JP Morgan’dan Christopher Horvers, 302 dolar fiyat hedefiyle Target hissesi için “SATIN AL” notunu sürdürdü.

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

Home Depot (HD)

📌 Güncel Fiyat: 295,99 dolar

📌 Piyasa Değeri: 305,91 milyar dolar

📌 Fiyat Kazanç Oranı: 18,62

📌 Temettü Verimi: 2,30%

🔥 Home Depot bugün, güçlü satışlarından beslenen çeyreklik bilançosunu bildirdikten sonra tam yıl görünümünü de yükseltti.

Şirket, 38,91 milyar dolarlık satışlardan elde edilen gelir üzerinden 4,09 dolarlık bir hisse başına kazanç bildirdi. Beklentiler 36,72 milyar dolarlık gelir üzerinden 3,68 dolarlık hisse başına kar bildirmesi yönündeydi.

Net satışlar 3,8% artışla 38,91 milyar dolara yükselerek 36,72 milyar dolarlık beklentileri aştı.

🎯 Home Depot için Analistler Ne Diyor?

 

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

En iyi performans gösteren 13 Wall Street analistinin Home Depot hissesi için 12 aylık ortalama hedef fiyat beklentisi, güncel hisse fiyatından 22,44%’lük bir getiri potansiyeli ile  362,34 dolar seviyesinde.

UBS analisti Michael Lasser, Home Depot için “SATIN AL” notunu korurken fiyat hedefini 390 dolardan 360 dolara düşürdü.

Citi analisti Steven Zaccone, firmanın Home Depot’taki fiyat hedefini 377 dolardan 327 dolara indirdi ve ilk çeyrek sonuçları öncesinde hisselerde “SATIN AL” notunu korudu. 

Öte yandan, yakın tarihli bir Bank of America Küresel Araştırma raporu, ev geliştirme perakendecilerinden Home Depot ve Lowe’s için olumlu görüş belirtti. BofA, her iki perakendeci için 2022 hisse başına kazanç tahminlerine dayalı olarak, Home Depot ve Lowe’s hisselerinde sırasıyla 392 dolar ve 292 dolarlık hedef fiyatları ile “SATIN AL” notunu koruyor.

Rapor, mevcut ev geliştirme perakende harcama eğilimlerini pandemi öncesi seviyelerle karşılaştırırken, üç yıllık büyüme oranının 2021’in dördüncü çeyreğine kıyasla 2022’nin ilk çeyreğinde hızlandığını belirtti.

Bununla birlikte, raporda yükselen faiz oranları ve artan malzeme fiyatları arasında zayıflayan bir konut piyasası olasılığının, konut geliştirme perakendeciliği için önemli bir tehdit oluşturabileceği belirtildi. Ayrıca, sürdürülebilir tedarik zinciri zorluklarının da hem ev inşaatçıları hem de perakendeciler üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

LOWE’S (LOW)

📌 Güncel Fiyat: 194,73 dolar

📌 Piyasa Değeri: 128,26 milyar dolar

📌 Fiyat Kazanç Oranı: 15,25

📌 Temettü Verimi: 1,64%

Lowe’s ilk çeyrek bilançosu, Çarşamba günü piyasa açılışından önce açıklanacak. Analistler, ortalama olarak, hisse başına kazançlarda yıllık 0,9%’luk bir artışla 3,24 dolarlık bir tahminde bulunurken gelirin 23,8 milyar dolar seviyesinde sabit olacağı tahmin ediliyor.

Lowe’s, üretkenliği artırmaya ve entegre çok kanallı alışveriş deneyimini zenginleştirmeye odaklanan Total Home stratejisinin sağlam uygulamasından yararlanıyor. Ayrıca, güçlü bir dijital taban, bir süredir şirketin performansına yardımcı oluyor. Yönetim, müşterilerin talebine iyi cevap vermek için mağaza operasyonlarında, web sitesinde ve tedarik zincirinde çok kanallı perakendecilik yeteneklerini geliştirmeye odaklanmış durumda.

Öte yandan, pandemi ve devam eden tedarik zinciri kesintileri ile ilişkili daha yüksek harcamalar endişe kaynağı olabilir. Lowe’s, ikramiyeler ve teşvikler yoluyla ön saflardaki saatlik çalışanlarına pandemi ile ilgili bir destek sağlamak için sürekli olarak yatırım yapıyor.

📌 Analistler ve yatırımcılar, çeyreklik bilançosunda şirketin enflasyon karşısındaki görünümüne özellikle dikkat edecekler. Bahar aylarının ev perakende şirketleri için güçlü bir görünüm yaratması beklenirken güncel enflasyonist ortam buna ne kadar izin veriyor göreceğiz.

Lowe’s Pazartesi günü, 0,38% artışla 194,73 dolara yükseldi. Bu, hisse senedinin art arda üçüncü kazanç günü oldu. Lowe’s, şirketin 13 Aralık’ta ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesi (263.31 dolar) seviyesinin 68.58 dolar altında kapandı.

🎯 Lowe’s için Analistler Ne Diyor?

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

En iyi performans gösteren 13 Wall Street analistinin Lowe’s hissesi için 12 aylık ortalama hedef fiyat beklentisi, güncel hisse fiyatından 26%’lik bir getiri potansiyeli ile 245,86 dolar seviyesinde.

UBS Global Research analisti Michael Lasser, Lowe’s için 2022’ye sağlam bir dördüncü çeyrek baskısının ardından ivme ile girdiğini söylüyor.

Öte yandan Evercore ISI, kazanç raporu öncesinde Lowe’s konusunda uyarıda bulundu. Şirket, Lowe’s için düşük not verirken çeyreklik sonuçların hayal kırıklığı yaratmasını bekliyor. Lowe’s için kendin yap projelerine fazla endeksli olduğu ve bahar satış sezonuna geç başladığını  söylüyor.

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

MACY’S (M)

📌 Güncel Fiyat: 20,92 dolar

📌 Piyasa Değeri: 6,14 milyar dolar

📌 Fiyat Kazanç Oranı: 4,29

📌 Temettü Verimi: 2,11%

Wall Street analistleri, 26 Mayıs tarihinde Macy’s’in 5,33 milyar dolar gelir ve 0,82 dolar hisse başına kazanç bildirmesini bekliyor. Şirket kazanç tahminini karşılarsa, bir önceki yılın aynı dönemine göre 110%’luk bir artışı temsil edecek.

29 Ocak’ta sona eren en son çeyreğinde, Macy’s 8,66 milyar dolarlık net satış gerçekleştirdi. 

  • Bu, pandemi kısıtlamalarının daha yaygın olduğu ve insanların şahsen alışveriş konusunda kendilerini daha az rahat hissettikleri önceki yılın aynı çeyreğine göre 28,3%’lük bir artıştı. Hatta, Macy’s’in son çeyrekteki satışları, salgından önce 2019’da aynı anda bildirdiği 8,3 milyar dolardan daha yüksekti.

Macy’s, Yönetim Kurulu’nun 22 Şubat Salı günü şirketin 2 milyar dolarlık hisse geri satın almasına olanak tanıyan bir hisse geri alım planı başlattığını açıkladı. Bu geri alım yetkisi, şirketin açık piyasa alımları yoluyla hisselerinin 28,9%’una kadar satın almasına olanak tanır. 

  • Hisse geri alım planları genellikle şirketin yönetim kurulunun hisse senetlerinin değerinin düşük olduğuna inandığının bir göstergesidir.

2021’in 4. çeyreğinde, Macy’s, daha küçük formatlı yeni birimi olan Macy’s mağazaları ile  yeniliğe imza attı. The Wall Street Journal’a göre perakendeci, son iki yıl içinde Teksas ve Atlanta’daki beş banliyö “güç merkezinde” konsepti uyguladı. Perakendeci, önümüzdeki yıl içinde yeni Market by Macy’s mağazaları, Macy’s Backstage konumları ve outlet mağazaları dahil olmak üzere 10 yeni alışveriş merkezi dışı konum açmayı planladığını duyurdu.

Şirkete ilişkin risklere dikkat ettiğimizde ise diğer perakende şirketlerinde olduğu gibi enflasyonist baskıdaki son artış ve tedarik zincirindeki sorunlar ile ürünleri tüketicilere göndermek Macy’s’e daha pahalıya mal olacağından marjları etkileyebilir.

📌 Macy’s, net satışların yüzdesi olarak teslimat giderlerinin en son çeyrekte 2019’un aynı çeyreğine göre 190 baz puan arttığından bahsetmişti. Bu, Macy’s çeyreklik rakamlarını bildirirken yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir nokta olabilir.

🎯 Macy’s için Analistler Ne Diyor?

Gözler Perakende Sektörünün Üstünde, Beklentiler Sıcak!

En iyi performans gösteren 4 Wall Street analistinin Macy’s hissesi için 12 aylık ortalama hedef fiyat beklentisi, güncel hisse fiyatından 35,42%’lik bir getiri potansiyeli ile  28,33 dolar seviyesinde.

JPMorgan analisti Matthew Boss, geçtiğimiz gün firmanın Macy’s üzerindeki fiyat hedefini 33 dolardan 30 dolara düşürdü ve hisseler üzerindeki “TUT” notunu değiştirmedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı