Yatırım Rehberi

Gözden Kaçanlar: Kilo Kaybı Furyasından Kimler Kazançlı Çıkabilir?

April 24, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Gözden Kaçanlar: Kilo Kaybı Furyasından Kimler Kazançlı Çıkabilir?

Obezite ilaçları için yalnızca kilo vermek isteyenler değil aynı zamanda piyasalarda da tabiri caizse açgözlü bir iştah var. Bu pazarın 2030 yılına kadar 105 milyar dolara ulaşarak şu anki büyüklüğünün yaklaşık 20 katına çıkması bekleniyor. 

Bu da ilaç sektörünün ağır topları Novo Nordisk (NVO) ve Eli Lilly (LLY) için daha yüksek kârlar ve yatırımcılar için de bazıları beklenmedik yerlerde olmak üzere büyük fırsatlar anlamına geliyor.

Obezite ilaç pazarı, genişlemeye devam eden küresel bir kilo sorunu sayesinde son dönemlerin en popüler yatırım alanlarından biri olarak öne çıkıyor. Tahminler, 2035 yılına kadar dünyadaki yetişkinlerin yarısından fazlasının aşırı kilolu veya obez olacağını gösteriyor. Piyasadaki enjekte edilebilir tedaviler de insanların bel ölçülerini 15% veya daha fazla inceltme iddiasında. 

🤔 Bunu nasıl yapıyorlar diye sorarsan, insanların daha hızlı tok hissetmesini sağlayan doğal bir hormon olan GLP-1’i taklit ediyorlar. Sonuç olarak, insanlar daha az yemek yiyor ve kilo veriyor (ve diğer medikal durumlarda da iyileşmeler görebiliyor). Üstelik bu, salatalara ya da sabah 5 koşularına başvurmaya gerek kalmadan gerçekleşiyor.

Şirketlere göre ilaçlar o kadar iyi çalışıyor ki, Novo Nordisk ile Eli Lilly’nin tedavileri, “mucize ilaçlar” olarak selamlanıyor. Yine de müşterileri için her şey mucizevi değil: Bu reçeteler pahalı, çoğunlukla sigorta kapsamında değil ve bir iğne enjeksiyonu gerektiriyor. 

Ne olursa olsun, bu ilaçlara duyulan iştah şimdiden rekor seviyelere ulaşmış durumda. Morgan Stanley, 2030 yılına kadar bu pazarın en iyi senaryoda 144 milyar dolara, en kötü senaryoda ise 55 milyar dolara ulaşabileceğini söylüyor – ve bu, sadece arzın yetişememesi durumunda geçerli.

Dolayısıyla, bankanın bu trendin yatırımcılar için pek çok fırsat yaratacağını düşünmesi şaşırtıcı değil.

Peki, Hangi Hisseler Faydalanacak?

Novo ve Lilly, sınıfının en üstünde yer alıyor ve bu ilaç tedavisi trendi etrafında güçlü bir rekabet “hendeği” inşa ediyorlar. Haliyle de kilo kaybı temasında bu ikili en popüler yatırımlar olarak öne çıkıyor. 

Obezite reçetesi pazarına hakim durumdalar ve yakın zamanda bu gücü kaybetmeleri beklenmiyor: Örneğin Morgan Stanley, bu iki şirketin pazarda önümüzdeki yıllarda 84% gibi yüksek bir paya sahip olacağını öngörüyor.

Pfizer (PFE), AstraZeneca (AZN) ve Roche (RHHBY) gibi yerleşik ticari platformlara sahip diğer köklü biyofarma şirketlerinin yanı sıra Zealand Pharma (ZEAL), Structure Therapeutics (GPCR), Viking Therapeutics (VKTX) ve Amgen (AMGN) gibi daha yenilikçi erken aşama oyuncular da potansiyel olarak bu alandaki aksiyona katılabilir.

Bu kadar çok talep varken, enjeksiyonların yerini alacak haplardan obeziteyle metabolik düzeyde mücadele edebilecek tedavilere kadar son teknoloji yenilikçi tedavilerle piyasayı sarsmak için bol miktarda finansal teşvik var.

📝 Ancak şu da bir gerçek: Biyofarma hisselerine yatırım yapmak karmaşık olabilir. Zaman alan yasal engeller, klinik deney sonuçlarından kaynaklanan belirsizlikler, sert pazar rekabeti ve birçok ürün lansman zorluğu var. Dahası, ilaç şirketlerinin birkaç tedavi alanında parmakları olduğu için, bir alandaki farmasötik başarı, genel hisse performansında mutlaka bir artış anlamına gelmez.

Bu nedenle, kilo verme trendine yatırım yapmanın daha dolaylı yollarına bakmaya değer olabilir. Morgan Stanley’e göre bu, iki temaya odaklanmak anlamına geliyor: sağlıklı beslenmeyi teşvik eden şirketler (başka bir deyişle, belirli içecek ve tüketici temel ürünleri, paketlenmiş gıdalar, restoranlar ve marketler) ve aktif bir yaşam tarzını teşvik eden isimler (giyim ve ayakkabı isimleri, sözde yaşam tarzı markaları ve fitness kulüpleri).

Bu obezite ilaçları kalori alımını azaltmaktan çok daha fazlasını sağlıyor; insanların yemek yeme şeklini yeniden şekillendiriyor. Bu ilaçları kullanan kişiler dondurma ve kek gibi yüksek kalorili yiyecekleri bırakıp fındık ve protein barları gibi daha sağlıklı seçenekleri tercih ediyor ve bu tercihler genellikle tüm ailenin beslenme düzenini etkiliyor.

Bunun sektörler arasında güçlü dalgalanma etkileri olabilir:

🍱 Paketlenmiş Gıda. Hershey (HSY) gibi şekerli abur cubur satan şirketler kilo verme ilaçlarının güçlü benimsenmesi karşısında baskı altında kalırken Simply Good Foods (SMPL), BellRing Brands (BBBR), Vital Farms (VITL) ve Danone gibi markalar bu trendden fayda sağlayabilir.

🍴 Restoranlar. Wendy’s (WEN) ve Shake Shack (SHAK) gibi fast food mekanları müşteri kaybetmek istemiyorsa menülerini elden geçirmek zorunda kalabilirken, Chipotle (CMG) ve Sweetgreen (SG) gibi daha sağlıklı seçenekler sunan mekanlar bir artış görebilir.

🥤 İçecekler. Şekerli gazlı ve alkollü içecek satışlarının 2025 yılına kadar 3% ile 4% düşeceğine yönelik beklentiler, Molson Coors (TAP) ve Boston Beer (SAM) gibi markalar için kolay olmayacaktır. Diğer taraftan, Zevia (ZVIA) gibi daha hafif içeceklerin üreticileri bu değişimi ferahlatıcı bulabilir.

🛒 Perakendeciler. Market satıcıları üzerindeki etki, müşteri demografileri ve ürün karışımlarına göre büyük ölçüde değişecektir. Costco (COST), Albertsons (ACI) ve Kroger (KR) gibi devler uyum sağlamak için iyi bir konumda olabilir ancak BJ’s (BJRI), Dollar Tree (DLTR) ve Dollar General (DG) gibi diğerleri, özellikle obezite ilaçlarının satışıyla kayıplarını telafi edecek eczaneleri olmayanlar için işlerin zorlaştığını görebilir.

🏋️ Spor salonları. Bu trend gıdanın ötesine geçiyor: Morgan Stanley’in araştırması, insanların egzersiz rutinlerini hızlandırdıklarını, bazen bu ilaçların bir sonucu olarak ilk kez fitness yolculuklarına başladıklarını ortaya koydu. Bu trend Planet Fitness (PLNT), Life Time Fitness ve Xponential Fitness (XPOF) gibi büyük spor salonu zincirlerinin yaya trafiğini artırabilir.

👟 Giyim, ayakkabı ve yaşam tarzı markaları. Yeni spor salonu müdavimleri kaslarını esnettikçe, kendilerini gardıroplarını yenilemek isterken bulacaklar. Kimse spor salonunda kokan, rüküş biri olmak istemez ve değişen vücut şekli yeni bedenler ve stiller gerektirir. 

Bu da spor giyim markaları için iyi haber. Morgan Stanley’e göre tüketicilerin 30%’u obezite ilaçlarına başladıklarından beri spor giyim ve ayakkabı alışverişlerini artırdıklarını söyledi ve bu, tüm kategoriler arasında en büyük büyüme. Lululemon (LULU), Nike (NKE), Skechers (SKX) ve Under Armour (UA) gibi markalar da bu görünümde birkaç zafer turu atabilir.

💼 Sağlık sigortası şirketleri. Hayat sigortası şirketlerinin aksine, sağlık sigortası şirketleri yasal olarak sizi kapsam dışı bırakamaz veya kilonuza göre sizden daha yüksek prim talep edemez. Obezite ilaçları insanların genel sağlık durumlarının iyileşmesini sağlarsa, bu şirketler uzun vadede önemli maliyet tasarrufları elde edebilir ve büyük kazananlar olarak ortaya çıkabilir. Cigna (CI), UnitedHealthcare (UNH), Humana (HUM) ve Centene (CNC) gibi şirketleri izlemek özellikle ilginç olabilir.

Gözden Kaçanlar: Kilo Kaybı Furyasından Kimler Kazançlı Çıkabilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize