Borsa Haberleri

Google Masrafları Kısmaya Devam Ediyor: Stadia Projesinin Fişi Çekildi!

Eylül 30, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Google Masrafları Kısmaya Devam Ediyor: Stadia Projesinin Fişi Çekildi!
  • Google, 2019’da piyasaya sürdüğü bulut oyun hizmeti Stadia’yı sonlandırdığını bildirdi.

  • Google Başkan Vekili Phil Harrison’ın dün yayımlanan blog yazısına göre 2019 yılında piyasaya sürülen, telefonlarda ve Google Chrome tarayıcısında çalışan oyun hizmeti, “kullanıcılardan beklenen ilgiyi göremedi” dedi ve şöyle ekledi: “Stadia yayın hizmetimizi sonlandırmaya karar vermek zor oldu.”

  • Harrison’a göre Google için Stadia, bulut akış (cloud streaming) teknolojisini devreye sokmak ve “oldukça geniş çapta” üç boyutlu oynanabilirlik sunmak için büyük bir fırsattı. 

  • Stadia’nın resmi web sitesinde verilen bilgiye göre Stadia sunucuları, 18 Ocak itibarıyle devre dışı kalacak ve bu tarihe dek tüm kullanıcılara geri ödemeler tamamlanacak.

  • Şirket, Stadia’nın Sony’nin PlayStation Plus bulut akışı (cloud streaming), Amazon’un Luna ve Microsoft’un Xbox Cloud Gaming gibi diğer oyun hizmetleriyle rekabet etmesini umuyordu.

  • Stadia’nın kapatılması, CEO Sundar Pichai’nin şirketi 20% daha verimli hale getirmek istediğini söyledikten sonra maliyetleri düşürmeye yönelik attığı hamlelerden biri olarak kayıtlara geçti.

  • Şirketin yaşadığı birtakım ekonomik zorluklar ve yavaşlayan büyüme nedeniyle Pichai’nin verimlilik önlemleri kapsamında şirketin ürün ve çalışan sayısında küçülmeye devam edebileceği de belirtildi.

Google Masrafları Kısmaya Devam Ediyor: Stadia Projesinin Fişi Çekildi!

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti