Borsa Haberleri

Google 9,5 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Google 9,5 Milyar Dolar Yatırım Yapacak
Google News Icon Takip Et

Google (GOOGL), 2022’de ABD’deki ofis ve veri merkezlerine 9,5 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl bu yatırımın bütçesi 7 milyar dolardı. Google’ın ABD veri merkezlerine yapacağı yatırım 2,5 milyar dolar artış göstererek her geçen gün büyüyor.  

Bu yeni yatırım ile birlikte Google’ın 2022’de 12 bin kişiye istihdam sağlaması da hedefleniyor. Yatırım yapılması planlanan eyaletler arasında Kaliforniya ön plana çıkıyor. 

Yatırımın Nevada, Nebraska ve Virjinya dahil pek çok eyaletteki veri merkezlerine odaklanacağı biliniyor. 

Ayrıca şirket bu yıl Atlanta’da yeni ofis açıp, Nevada’nın Storey ilçesindeki veri merkezini genişletecek. 

Google bir bildiride, “Çalışma şeklimizde daha fazla esnekliği benimserken, fiziksel ofislerimize yatırımı artırmak mantıksız görünebilir. Ancak, bu yatırımın her zamankinden daha önemli olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Covid-19 endişesi nedeniyle uzaktan çalışma sistemi oldukça yaygınlaşırken şirket buna bir son vermek amacıyla ABD ve İngiltere’de ofisten çalışmayı haftada 3 gün zorunlu kılmayı planlıyor. 

Bu yüzden Google, Kaliforniya’daki ofislere yatırım yapmaya ve uygun fiyatlı konut girişimlerini desteklemeye devam edecek.

2021 Ekonomik Etki Raporu’na göre şirket geçtiğimiz yıl; ABD’deki işletmeler, içerik üreticileri ve geliştiriciler için 617 milyar dolarlık bütçe sağlanmasına yardımcı oldu. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı