Borsa ve Şirket Haberleri

Goodyear 3D Baskıyla Lastik Üretimini Artırdı

Ağustos 1, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Goodyear 3D Baskıyla Lastik Üretimini Artırdı

Goodyear (GT), lastik üretiminde üç boyutlu baskı kullanan 77 milyon dolarlık bir fabrika açtı ve kısa süre önce Tesla üzerinde yeni lastiklerini test etti. Söz konusu yöntemle üretilen lastikler, endüstride her geçen gün daha fazla kullanım alanı buluyor. Ancak McKinsey’in tahminine göre önümüzdeki on yılda hızla büyümesi beklenen 3D üretim, günümüzde imalat sektörünün sadece 2-3%’ünü oluşturuyor. Söz konusu lastikler, Boeing (BA) gibi büyük ölçekli şirketlerin yanı sıra küçük ve yenilikçi girişimler tarafından da tercih ediliyor. Goodyear, 2030 yılına kadar bakım gerektirmeyen yeni lastiklerini piyasaya sürmeyi hedeflediğini belirtti. Ayrıca şirketin CTO’su Chris Helsel, 3D lastik üretiminin uzun soluklu bir süreç olduğunu söyledi. 

Goodyear 3D Lastiklerini Tesla Aracı Üzerinde Test Etti

Goodyear, yaklaşık 12 yıldır üç boyutlu lastik üretimine dair çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu doğrultuda mayıs ayında Avrupa’da yeni bir fabrika açan şirket, yeni lastiklerini Tesla’nın elektrikli aracı üzerinde test etti. Daha önce Boeing ve diğer yenilikçi start-up şirketleriyle da çalışan Goodyear, endüstri tarafından daha çok tercih edilmeyi hedefliyor. Lastik üreticisi, bu amaç doğrultusunda Lüksemburg’da dört kat daha hızlı üretim yapan 77 milyon değerinde bir fabrika açtı. Ayrıca Columbus Ohio yakınlarındaki Ar-Ge merkezinde son birkaç yıldır gelişmiş üretim teknikleri üzerinde çalışıyor.

Goodyear 2030 Yılına Kadar Bakım Gerektirmeyen Havasız Lastikleri Pazara Sunmayı Hedefliyor

1898 yılında kurulan Akron merkezli lastik devi, şu anda üretiminin %2’sini 3D baskı yöntemleriyle gerçekleştiriyor. Önümüzdeki dönemde bu alandaki çalışmalarına hız kazandırmayı planlayan Goodyear, 2030’da bakıma ihtiyacı azaltacak havasız modellerini piyasaya süreceğini söyledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CTO Chris Helsel, üç boyutlu lastiklerin her endüstri için uygun olmadığının altını çizdi. Daha önce Bad Boy Mowers’ın çim biçme makinelerinde kullanılan bu lastiklerin ilerleyen dönemlerde farklı sektörlerde karşımıza çıkabileceğini belirtti. 

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti