Al Sinyali Veren Hisseler

Goldman Sachs’tan Makul Fiyatlarla Büyüyen Hisseler

Temmuz 27, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’tan Makul Fiyatlarla Büyüyen Hisseler

Goldman Sachs’a göre, yüksek büyüme ve pahalı hisseler arasındaki kesişim göz önüne alındığında, “makul değerde” büyüme gösteren hisseler bulmak zorlaşıyor.

Temmuz ayında yayınlanan bir notta banka, bu yılki büyüme odaklı rallinin, yüksek büyüme oranına sahip hisselerin “değerleme primini” son 10 yılın en yüksek seviyelerine yaklaştırdığını belirtti.

Goldman, bu görünüme paralel olarak iki inceleme yapmış. İlkiyle başlayalım.

1️⃣ İlk liste, makul bir fiyatla büyüme gösteren hisselere odaklanmış. Banka, -en az 10%- çift haneli satış büyümesi (2022-2025 yıllık bileşik büyüme oranı) ve 1’in altında düşük fiyat-kazanç-büyüme oranlarına sahip hisseleri incelemiş.

Goldman analistleri, “Büyümenin son zamanlardaki üstün performansının, hala makul bir şekilde değerlenen yüksek büyüme kıtlığı yarattığına ve buna göre, yatırımcıların büyümeye hazır olan hisseleri tercih etmelerine neden olmasına inanıyoruz.” diyor. 

🎯 Goldman’ın yorumlarıyla birlikte 18 hissenin yer aldığı listede “AL” notuna sahip hisselerden dördünü birlikte inceleyelim:

  • Nvidia (NVDA): Üretici yapay zekâ sayesinde hem eğitim hem de çıkarım kullanımında güçlü bir büyüme beklenebilir. Buna ek olarak, son bulgular oyun gelirlerindeki büyümenin yeniden başladığını gösteriyor.
  • SolarEdge Technologies (SEDG): Yatırımcılar elverişli coğrafi ve son pazar erişiminden güçlü bir büyüme bekleyebilirler. Avrupa, güneş enerjisi kurulumları için en hızlı büyüyen bölgeler arasında yer alacak ve SolarEdge için toplam sevkiyatların yaklaşık 60%’ını oluşturacak.
  • BioMarin Pharmaceutical (BMRN): ABD’li biyoteknoloji firması, temel ilaçları Roctavian ve Voxzogo ile “cazip, kârlı bir büyüme hissesi.”
  • Shift4 Payments (FOUR): Şirket, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ödeme ortamına yeni girenlerle rekabet edebilecek şekilde iyi konumlanmış durumda. Goldman analistleri, “Yenilenmiş, modern restoran POS (satış noktası) platformu ve yeni dikeyler, pazar payının büyümesini sağlayacaktır.” yorumunu yapıyor. 

2️⃣ İkinci liste ise kâr artışına yeterince önem verilmeyen hisselere odaklı. Goldman, hem 2023 hem de 2024’te en az 5% satış büyümesi; her yıl artan faaliyet kârları ve 2022 ile 2024 arasında en az 150 baz puanlık faaliyet kârı genişlemesi beklediği “AL” notuna sahip hisselerini incelemiş.

Goldman, “Kârların 2023 ve 2024’e kadar odak noktasında kalacağına inanıyoruz. Kâr genişlemesinin yanı sıra, en üst düzeyde büyüme sağlayabilen şirketlerin daha iyi konumlanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

👀 Bu hisselerin üçüne birlikte bakalım mı?

  • Amazon (AMZN): Banka, şirketin çok yıllı yatırım döngüsü boyunca güçlü gelir ve kâr performansına dikkat çekiyor. Analistler, bulut bilişim birimi Amazon Web Services’ın yapısal bir büyüme fırsatından yararlanmaya devam ettiğine dikkat çekiyor.
  • Johnson Controls International (JCI): Goldman, uzun vadede ABD’li yapı ürünleri şirketinin hizmet segmentinin daha fazla büyüme ve kâr genişletme fırsatları yaratma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Banka analistleri, “Eğitim ve ‘temiz’ binalara yönelik elverişli son pazar hakimiyeti ve maliyet tasarrufu girişimleri hem büyümeyi hem de kâr genişlemesini desteklemelidir.” yorumunu yapıyor. 
  • Constellation Brands (STZ): Banka, alkollü içecek şirketinin “büyümenin giderek azaldığı” bir ortamda tüketici malları sektöründeki “en iyi büyüme hikayelerinden birine sahip olduğunu” belirtiyor.

🤓 Bu içeriğimizi beğendiysen ve benzer yazılar okumaya devam etmek istersen, seni şuraya alalım.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC