Borsa Yorumları

Goldman Sachs Bilanço Sezonu Favorilerini Seçti!

January 24, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Goldman Sachs Bilanço Sezonu Favorilerini Seçti!

Wallstreet’te bilanço sezonu çoktan başladı. Goldman Sachs analistlerinin bilanço döneminde güvendiği bazı hisseler var.

Goldman’ın araştırma raporlarını taradık ve kurumun “AL” notu ile tavsiye ettiği hisseleri belirledik: Amazon (AMZN), ServiceNow (NOW), Colgate-Palmolive (CL), Boeing (BA), Microsoft (MSFT) ve Cleveland-Cliffs (CLF).

Amazon (AMZN)

Analist Eric Sheridan, yaklaşmakta olan ters rüzgarlara rağmen 2022’de değerinin yaklaşık 50%’sini kaybeden Amazon’un alıma değer olduğuna inanıyor.

Amazon’un katetmesi gereken yolun daha zorlu olduğunu düşünen Sheridan, hisse için belirlediği fiyat hedefini 20 dolar azaltarak 145 dolara düşürmüştü. Ancak bu son fiyat hedefi Amazon’un cuma günkü kapanışa kıyasla halen 49% yükselme potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Sheridan dördüncü çeyrek gelirinin şirket yönetiminin beklentilerine paralel olacağını tahmin ediyor. Bu seviye analistin daha önceki tahminlerinin altında. Beklentilerin düşürülmesinin sebebi, Amazon Web Services için daha temkinli büyüme beklentileri açıklanması ve uluslararası tüketici ortamında yaşanan kötü gidişat oldu.

Sonuç olarak Sheridan e-ticaretin dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 11,5% oranında artacağını ve ardından birinci çeyrekte yıllık bazda 10% azalacağını tahmin ediyor.

Amazon, 18 bini aşkın çalışanını etkileyen, tarihinin en büyük işten çıkarma sürecinde. Bilançosunu 2 Şubat günü kapanış işlemlerinin ardından açıklayacak.

ServiceNow (NOW)

Yazılım hisseleri ve bu hisselerin yüksek değerlemeleri geçen yıl büyük darbe almış olsa da analist Kash Rangan ServiceNow’ın sahip olduğu defansif ürün grubunun büyümeyi destekleyeceğini belirtti.

Kaliforniya Santa Clara merkezli bulut bilişim platformunun gelir beklentilerini nispeten daha erken aşağıya çektiğini ifade eden Rangan, bu sayede dördüncü çeyreğe dair önceki tahminleri tutturabileceğini veya hafifçe aşabileceğini vurguladı.

Şirketin bilanço açıklama tarihi 25 Ocak. Rangan’ın belirlediği 640 dolarlık fiyat hedefi, ServiceNow’ın cuma günkü kapanış fiyatının 45% yukarısına işaret ediyor. Hisse 2022’de 40% değer kaybetmişti.

Colgate-Palmolive (CL)

Döviz kurlarından kaynaklanan ters rüzgarların yön değiştirmesinin ardından analist Jason English, bilanço açıklama tarihi olan 27 Ocak öncesinde Colgate-Palmolive için beklentilerini yükseltti.

Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada, rakiplerine kıyasla daha az promosyon yapmasından olumsuz etkilenmiş olmasına rağmen, Colgate’in fiyatlamasının daha önce tahminlere göre daha güçlü kaldığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 20% değer kaybeden S&P 500’e kıyasla daha iyi performans gösteren Colgate’in kaybı 7,7% ile sınırlı kaldı. English, Colgate için cuma günkü kapanış fiyatının 14% üzerini işaret edecek şekilde 86 dolarlık bir fiyat hedefi belirlemiş durumda.

Goldman’ın güçlü bilanço görünümü öngördüğü diğer hisseler ise Boeing, Microsoft ve Cleveland-Cliffs.

Boeing (BA)

Dördüncü çeyrekteki güçlü sipariş ve teslimat seviyelerini dikkate aldığımızda güçlü bir serbest nakit akışı bekliyoruz. Yatırımcı beklentileri hâlâ oldukça düşük gibi görünse de şirketin kasım ayı yatırımcı günü etkinliğinde açıkladığı tüm beklenti kalemlerini aynen yineleyeceğini tahmin ediyoruz.”

Microsoft (MSFT)

“Tüketim modelinin öngörülemez doğasının bir sonucu olarak Azure hakkındaki tahminlerimizi aşağıya çekiyoruz. Ancak, “Devam Eden Ticari Hizmet Yükümlülüğü (RPO)” verisinin güçlü olması (+30%), resesyon endişeleri hafifledikten sonra yeni bir ivmelenmeye yol açabilir.

Microsoft’un kayıtlı kullanıcı tabanının büyük ölçüde kurumsal kullanıcılardan oluşuyor olması şirkete istikrar sağlıyor ve emsallerine kıyasla farklılaşmasına katkıda bulunuyor.”

Cleveland-Cliffs (CLF)

“CLF’nin 2022 fiyatlarının üzerindeki seviyelere sabitlenmiş, son dönemde imzalanan sabit fiyat sözleşmelerinden fayda sağlayacağını tahmin ediyoruz. 

Bununla birlikte maliyet baskılarının bir miktar azalmasıyla birlikte (kısmen bakım faaliyetlerinin azaltılması ve daha az hacim kaybı sayesinde) 2023 marjlarının 2022’nin ikinci yarısına kıyasla artacağını öngörüyoruz. “

Goldman Sachs Bilanço Sezonu Favorilerini Seçti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC