Borsa Haberleri

Goldman Sachs, ABD’de Resesyon Olasılığını 25% Düşürdü

June 6, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Goldman Sachs, ABD’de Resesyon Olasılığını 25% Düşürdü

Goldman Sachs, bankacılık sektöründeki baskının azalması ve borç tavanı anlaşmasıyla, ABD’de gelecek 12 ayda resesyon görülme ihtimalini 25% düşürdü. 

Yatırım bankası, mart ayında Silicon Valley Bank iflasının ardından resesyon olasılığını 35% artırmıştı. 

Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius, “Bölgesel bankacılık hisse fiyatlarındaki istikrar, mevduat çıkışları ve dirençli kredi hacimleriyle, bankacılık stresinin GSYH büyümesinde bu yıl yalnızca 0,4% düşüşe neden olacağını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Goldman ayrıca, 2023’te ABD ekonomisinin 1,8% büyümesini bekliyor. Hatzius, FED politika yapıcılarının hala 4%’ün üzerinde seyreden enflasyonu 2%’lik hedeflerine indirmek için resesyona başvurma gerekliliğinin belirsizliğini koruduğunu söylüyor.

Analist, bu noktada kilit faktörün işgücü piyasasının “sorunsuz bir şekilde yeniden dengelenip dengelenemeyeceği” olduğunu belirtiyor.

Goldman Sachs, ABD’de Resesyon Olasılığını 25% Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg