Analist Notları

Giyim Perakende Sektörünün Favori Hisseleri

Aralık 14, 2023 • 10 dakika okuma süresi
Giyim Perakende Sektörünün Favori Hisseleri

Dünya genelinde enflasyonla mücadele devam ederken, enflasyonun fiyatlara hızlı ve kolay yansıdığı bir sektör de giyim perakendeciliği olarak öne çıkıyor. Temel bir ihtiyaç olan giyim, insanlar için vazgeçilmezdir. Dolayısıyla giyim ürünlerine olan talep de sıkça devam eder.

Yüksek enflasyon oranları ve küresel jeopolitik riskler, giyim perakendesi sektörünü etkileyebilir. Giyim perakende şirketleri, maliyet artışlarını ve enflasyonu ürün fiyatlarına hızlı bir şekilde yansıtabilir. Bu nedenle, giyim perakendesi sektörünün ve enflasyonun yakından izlenmesi önemli.

Örneğin, enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde giyim perakende hisselerine olan ilgi artabilir. Yatırımcılar, bu sektördeki şirketlerin performansını ve enflasyonun etkilerini göz önünde bulundurarak yatırım kararları alabilirler. 

Giyim perakende sektörü, hem küresel piyasalarda hem de Türkiye’de dinamik bir yapıya sahip. Sektörün geleceği, sürdürülebilirlik, çevrimiçi satışlar ve tüketici tercihlerine olan duyarlılığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İlgili hisseler, sektördeki değişikliklere tepki verebilir ve zaman zaman bu hisselerde volatilite artabilir.

🌍 Küresel Giyim Perakende Sektörü

Küresel giyim perakende sektörü, yüksek bir dinamizme sahip. Özellikle Covid-19 pandemisi sonrası online alışverişin yaygınlaşması sektörü büyük ölçüde etkiledi. Büyük markalar, çevrimiçi platformlarını güçlendirdi ve ürünlerine daha fazla erişim sağladı. Şirketler, pandemi nedeniyle tedarik zinciri sorunları ve sık sık değişen tüketici tercihleri gibi zorluklarla karşı karşıya kalsalar da güçlü talep bu olumsuzlukları telafi etmiş görünüyor. 

Giyim Perakende Sektörünün Favori Hisseleri

Hazır giyim sektöründe küresel gelirin yıllık 11,5% bileşik büyüme oranıyla 2027’de 1,94 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

🇹🇷 Türkiye Giyim Perakende Sektörü 

Türkiye’de giyim perakende sektörü, hızla büyüyen sektörlerden biri olarak adlandırılabilir. Yerel ve uluslararası markaların varlığı, perakendecilerin geniş bir tüketici kitlesine hitap etmesini sağlıyor. Ancak, yerel ekonomik koşullar ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, giyim perakende şirketlerinin performansını etkileyebilir. Döviz kuru şokundan dolayı artan hammadde maliyetleri, enerji giderleri ve asgari ücret zamları şirket kârlılıklarını oluumsuz etkilese de yükselen enflasyondan dolayı taleplerin öne çekilmesi güçlü satış rakamlarını beraberinde getiriyor.

Favori Giyim Perakende Hisseleri

Levi Strauss (LEVI)

Levi Strauss., dünyanın en büyük hazır giyim şirketlerinden biridir ve kot alanında küresel bir liderdir. Şirket; Levi’s, Dockers, Signature by Levi Strauss & Co, Denizen ve Beyond Yoga markaları altında erkek, kadın ve çocuklar için kot pantolon, giyim ürünler, ve aksesuarları tasarlıyor ve pazarlıyor. Levi Strauss’ın ürünleri, 110’dan fazla ülkede zincir mağazalar, bayiler ve e-ticaret siteleri ve diğer satış noktaları aracılığıyla satılıyor.

Şirket ayrıca 210 dağıtım merkezi ve filosunda bulundurduğu 9.000 traktör, 80.000 treyler ve 11.000 sürücü ile tedarik zincirini destekliyor.

Yılın ilk dokuz ayında Levi’s, işletme nakit akışında 176,6 milyon dolar artış sağladı ancak şirket hala serbest nakit akışı bazında negatif durumda bulunuyor. Bunun temel nedeni, şirketin satışlarının gerilemesi ve sermaye harcamalarının artış göstermesi olarak belirtilebilir. Şirketin toplam stokları dolar bazında 6% artış gösterse de Levi’s hâlâ geçen yıla göre avantajlı olan net işletme sermayesi pozisyonundan faydalanabilir.

Levi’s, analistler tarafından 15,50 dolar hedef fiyat ve “TUT” notuyla tavsiye ediliyor.

Giyim Perakende Sektörünün Favori Hisseleri

Nike (NKE)

Nike; giyim, ayakkabı, aksesuar ve spor ekipmanlarının tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, dünya çapında pazarlaması ve satışı faaliyetlerini gösteren çok uluslu bir şirkettir. Nike, spor ekipmanlarının önde gelen üreticilerinden biridir ve dünyanın en büyük spor ayakkabı ve giyim tedarikçilerinden biri olarak adlandırılıyor.

Nike, güncelde dünya çapında 44.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor. Nike, kendi markasının yanı sıra ürünlerini Nike Pro, Nike+, Nike Golf, Nike Blazers, Air Jordan, Air Max Jordan, Hurley Int. ve Converse gibi alt markalar altında da pazarlıyor.

Nike, dünyanın dört bir yanındaki birçok tanınmış sporcu ve spor takımına sponsorluk yapmaktadır ve “Just Do It” gibi son derece tanınmış ticari markalara sahiptir. Nike güncelde gelirlerinin yaklaşık 8%’ini sponsorluk ve pazarlamaya harcıyor. 

Nike tutarlı bir performans sergileyerek 2020’deki Covid-19 pandemisi hariç son on yılda her yıl cirosunu artırmayı başardı. Son bilançosuna göre Nike, hisse başına kazancının 0,98 dolar olduğunu bildirdi ve bu rakam 0,18 olan analist beklentilerini önemli bir farkla aştı. Goldman Sachs’ın bu hafta yayınlanan “2024 Yılının En İyi Giyim Hisseleri” listesinin başında Nike yer aldı.

Nike, analistler tarafından 121,26 dolar hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor. 

Giyim Perakende Sektörünün Favori Hisseleri

TJX Companies (TJX)

ABD’de ve dünya çapında lider konumda bulunan düşük fiyatlı giyim ve ev eşyası perakendecisi olan TJX Companies, 2022 yılında Fortune 500 şirket listesinde 87. sırada yer aldı. 2023 mali yılı sonu itibarıyla Şirketin 4.800’den fazla mağazası bulunurken bu mağazalar dokuz ülke ve üç kıtayı kapsıyor. TJX’in aynı zamanda alt markalarına ait altı adet e-ticaret sitesi bulunuyor. 

Son bilançosuna göre TJX, analist beklentilerini aşarak güçlü bir çeyrek daha geçirdi. Üçüncü çeyrekte toplam karşılaştırılabilir mağaza satışları, müşteri trafiğinin etkisiyle 6% artış gösterdi. Şirketin satış gücü, tatil sezonu öncesinde de ilgi çekici olmaya devam ettiği fikrini destekleyebilir. TJX, hisse başına 1,03 dolar kâr bildirerek 0,03 dolar olan beklentilerin çok üzerine çıktı.

TJX’in bu çeyrekte de tatil sezonunda indirim arayan müşterilerin tercih ettiği alışveriş noktası olmayı sürdürerek satışlarını desteklemesi bekleniyor.

TJX, analistler tarafından 102,26 dolar hedef fiyatı ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor. Şirket, hedef fiyatına göre 11,3% yükseliş potansiyeli barındırıyor.

Giyim Perakende Sektörünün Favori Hisseleri

Mavi Giyim (MAVI)

Mavi Giyim 1991 yılında kurulmuştur. Şirket, “Mavi” markasıyla iç ve dış piyasaya olmak üzere sipariş üzerine yaptırdığı hazır giyim ürünlerinin toptan ve perakende alım satımı, ithalatı ve ihracatını gerçekleştirmektedir. Ürün yelpazesini kadın, erkek ve çocuk denim ürünler, örme ve pamuk gömlek, t-shirt, süveter, ceket, etek, elbise ve aksesuar oluşturmaktadır.

31 Aralık 2022 verilerine göre Türkiye 50,1%’i erkek ve 49,9%’u kadın, ortanca yaşın 33,5 yaş olduğu 85,3 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Mavi’nin temel hedef kitlesinin 35 yaşın altındaki genç, modayı takip eden kadın ve erkeklerden oluştuğu düşünüldüğünde, bu demografik yapı şirketin büyüme hedeflerini destekler niteliktedir.

Türkiye hazır giyim pazarı, yerel ve uluslararası oyunculardan oluşmaktadır. IPSOS verilerine göre Mavi 18,5% pay ile 14+ yaş denim pazarında lider, kadın ve erkek hazır giyimde ilk üç markadan birisidir. 

Dış pazarlar operasyonları 1994 yılında faaliyete geçmiş olup Türkiye, Amerika, Kanada, Almanya ve Rusya’da merkez ofisleri bulunmaktadır. Mavi’nin ayrıca İstanbul, New York, Vancouver, Frankfurt, Berlin, Moskova, New Jersey, Los Angeles, Atlanta, Dallas, Toronto, Montreal, Düsseldorf, Münih, Hamburg, Leipzig, Sindelfingen, Heusenstamm, Zürih, Salzburg, Prag, Brüksel ve Almere’de showroomları vardır.

Mavi.com ve pazaryeri kanallarından oluşan e-ticaret satışları 2023 yılının ilk 9 ayında Türkiye’de 104%, uluslararası pazarlarda ise 52% büyüme kaydetmiştir. E-ticaret kanalının global gelirleri 87% büyüyerek toplam satışlar içindeki payı %9 olmuştur.

Şirket, 2023 yılının ilk dokuz ayında Türkiye’de sekiz mağaza açılışı ve beş mağaza kapanışı gerçekleştirmiştir. Dönem sonu itibarıyla Türkiye’de 332, yurt dışında 22 mono brand perakende mağaza ve Türkiye’de 69, yurt dışında 42 monobrand franchise mağaza olmak üzere toplam 465 mağaza ve yaklaşık 4.000 satış noktasında hizmet vermektedir.

2023 yılının ilk 9 ayında 344 milyon TL yatırım harcaması yapılmıştır.

MAVI, analistler tarafından 124,60 TL hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor. Şirket, hedef fiyatına göre 17% yükseliş potansiyeli barındırıyor.

Giyim Perakende Sektörünün Favori Hisseleri

DESA (DESA)

1972 yılında aile şirketi olarak kurulan Desa, Türkiye’nin lider deri ve deri mamulleri markalarından biri olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında Türkiye’de kendi alanında ihracat şampiyonu olmuştur. Desa; yüksek kalitedeki ürünleriyle mevcut profilini güçlendirerek uluslararası prestijli bir marka konumunu koruyarak yoluna devam etmektedir.

30.09.2023 tarihi itibarıyla şirketin personel sayısı 1.694 kişidir.

Türkiye deri ihracatında önde gelen ilk üç ülke arasında Almanya, İtalya ve ABD yer alırken DESA’nın ihracatında ilk dört ülke içerisinde İtalya, İsveç, ABD ve Güney Kore yer almaktadır.

Yeni mağaza konsepti ile gelişen bölgelerde ve yeni alanlarda gerekli değerlendirmeler yapılarak perakende alanda büyüme faaliyetleri sürekli etkin ve dinamik bir şekilde devam etmektedir. Ocak – Eylül 2023 döneminde 5 yeni mağaza açılışı, 1 mağaza kapanışı gerçekleşmiştir.

Türkiye genelindeki 53 DESA, 37 DESA Samsonite, 1 tanesi KKTC’de olmak üzere 2 DESA Franchise, 14 Samsonite J.V., 3 Tumi, 1 NINETEENSEVENTYTWO DESA ve 4 sanal mağaza olmak üzere toplam 114 mağazasıyla perakende operasyonlarını gerçekleştirmektedir.

İtalya’da 5 dönüm arazi içerisinde 1.896 m² kapalı alana sahip tesisin 700.000 Euro bedelle satın alınmasına ilişkin sözleşme 28.03.2023 tarihinde imzalanmıştı. Tüm işlemleri tamamlanan İtalya’daki tesisin tapusu 20.07.2023 tarihinde alınmıştır.

Desa, beş senelik vizyonu içinde başta İtalya, Almanya ve İngiltere olmak üzere önemli moda merkezlerinde showroom faaliyetleri ile genişleyip, markalaşma hedefi tamamlandıktan sonra corner ve bayilere yönelmeyi hedeflemektedir.

Desa, Morningstar tarafından 24,06 TL hedef fiyatı ile kapsanıyor. Şirket, hedef fiyatına göre 31,3% yükseliş potansiyeli barındırıyor

Giyim Perakende Sektörünün Favori Hisseleri

Vakko (VAKKO)

Temelleri 1934 yılında atılan Vakko, perakende mağazacılık sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirket hisselerinin 12,6%’sı halka açık olup 10% ve üstü hisse payına sahip tek ortak bulunmaktadır, Vakko Holding A.Ş. 84,53%.

Şirket, mağazalar haricindeki ana faaliyetlerini Vakko Moda Merkezi ve Vakko Üretim Merkezi’nde sürdürmektedir. 

Şirket, bulunduğu perakende mağazacılık sektöründe müşterilerine lüks segmentte ürün pazarlaması ile iştigal etmektedir. Bu alanda köklü yapısı sayesinde sektörde önemli bir yere sahiptir. Bu konumunu korumak ve güçlendirmek amacıyla Şirket, kendisine pozitif katkı sağlayacağını düşündüğü lokasyonlarda bulunma stratejisini uygulamaktadır.

Vakko, Morningstar tarafından 88,35 TL hedef fiyatı ile kapsanıyor. Şirket, hedef fiyatına göre 15,5% yükseliş potansiyeli barındırıyor

Giyim Perakende Sektörünün Favori Hisseleri

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Levi’s, Nike, TJX Companies, Finnet2000, Morningstar