Sektör İncelemeleri

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Henüz bilim kurgu filmlerindeki gibi ufak bir hapla bütün gün açlık hissetmeden yaşayamadığımıza göre gıda ihtiyacımız hâlâ sürüyor.

Bu gıdaların büyük bir kısmının sağlayıcısı tarım sektörü, insanların en temel ihtiyaçlarından birini karşılamanın yanı sıra ürettiği muazzam istihdam, etkilediği birçok yan sektör ve sunduğu çözümlerle en önemli sektörler arasında başı çekiyor.

Ayrıca sağlıklı, sürdürülebilir ve kapsayıcı gıda sistemleri, dünyanın gelişmeye devam etmesi için oldukça kritik bir role sahip.

Öyle ki, tarım sektöründeki gelişim aşırı yoksulluğun önlenmesi ve ortak refahın artırılması gibi önemli amaçlarımız için bir gereklilik.

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri
  • Biraz da rakamlara bakalım: Dünya Bankası verilerine göre, tarım sektöründeki gelişmelerle 2050’ye kadar 9,7 milyar insanın gıda ihtiyacının karşılanması öngörülüyor.
  • Bunun yanı sıra tarım sektörünün büyümesi, diğer sektörlere oranla en yoksul toplumlarda gelirlerin artmasında iki ile dört kat daha etkili.
  • 2016’da yapılan bir Dünya Bankası analizi, yoksul çalışanların 65%’inin tarım sektöründe istihdam edilerek geçindiğini gösteriyor.
  • Ekonomik büyüme için de kritik bir rolü olan tarım sektörü, 2018’de küresel gayri safi yurt içi hasılanın 4%’ünü ve bazı gelişmekte olan ülkelerde ise 25%’ini oluşturdu.

Geleceğimiz açısından birçok alanda bu kadar önem taşıyan tarım sektöründe hisse senetleri de bir süredir piyasanın ilgi odağında.

Midas’ta bulunan bazı tarım hisseleri:

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

Küresel tedarik zinciri sorunları, artan enerji maliyetleri ve artan gıda talebi sebebiyle gıda fiyatları artıyor. ABD’de gıda enflasyonu Şubat 1990’dan bu yana görülen en yüksek düzeye, Ocak ayında da 6,7%’ye yükseldi.

ABD Tarım Bakanlığı verileri, net çiftlik gelirlerinin 2021’de yıllık bazda 25% artışla 23,9 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor.

Yani başka bir deyişle, küresel arzdaki sıkışma ve Çin ile Avrupa’dan gelen güçlü talep, tarımsal emtia fiyatlarında artışa neden oldu.

Örneğin, S&P GSCI Agriculture endeksi, 2021’de 24,70% yükseldi. Bu artış, tarım sektörüne olumlu yansıyarak sektörde gelirlerin artmasına yol açtı.

Ayrıca Ukrayna-Rusya krizi de dikkatleri dünya çapında gıda tedarikine çekiyor.

Bu açıdan baktığınızda, fiyat belirleme gücüne sahip olan tarım hisseleri yükselişlerini hızla bu sene de sürdürmeye devam ediyor.

Bunun işaretlerini şimdiden görmeye başladık bile. iShares MSCI Agriculture Producers, 3 Mart’ta yıllık bazda 12% artarak yeni rekoru olan 44,12 dolara ulaştı.

Tarım sektörünün yakın zamanda önemini kaybetmeyeceği ortada. Şimdi de birkaç tarım hissesine göz atalım.

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

Adecoagro SA (AGRO)

Lüksemburg merkezli Adecoagro SA, ağırlıklı olarak Güney Amerika’da faaliyet gösteren bir tarım şirketi.

Çiftçilik, büyükbaş ve süt ürünleri operasyonları, şeker, etanol ve enerji üretimi dahil olmak üzere geniş bir yelpazede faaliyetleri olan şirketin ayrıca son bir yıldaki net kârı 2020’ye oranla 287 kat, 2017’ye oranla da 12 kat yükselerek rekor 119 milyon dolara ulaştı.

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

Yine paralel bir şekilde mevcut gıda talebinin pandeminin başından bu yana sürmesini kendisi için bir avantaja çeviren Adecoagro, 2021 yılında 130,7 milyon dolar, yani hisse başına 1,13 dolar kâr elde etti.

2021 genelinde de kârını korumayı başaran şirket, performansını bu yıl da korumuşa benziyor: Adecoagro hisse fiyatı yıl başından bu yana 42% yükseldi.

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

Yatırımcısını da unutmayan şirket, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olmak üzere, hissedarlarına bir önceki yılın operasyonlarından elde edilen serbest nakit akışının en az 40%’ını dağıtmayı planladığını açıklamıştı.

Adecoagro açıklamasına göre, temettü dağıtımı her yıl iki nakit temettü ödemesi ve şirketin mevcut geri satın alma programı kapsamındaki hisse geri alımlarından oluşacak.

Yatırımcıların yakından takip ettiği ve şirketlerin sektördeki rakiplerine göre sıralandığı Zack’s Sector Rank’te şirket, 195 tüketici ürünleri şirketi arasında 11. sırada yer alıyor. 

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

Nutrien (NTR)

Gıda ne kadar önemliyse, içeriği de o kadar önemlidir. Mısır, soya fasulyesi ve buğday gibi başlıca mahsullerin ihtiyaç duyduğu üç önemli besin olan azot, fosfor ve potasyum da aslında tarım sektörü genelinde önemli bir rol oynuyor.

Azotlu gübrelere yönelik hammadde maliyetlerinin ve talebin artmasıyla 2021’de yüksek gübre fiyatları, gübre ve dijital tarım alanlarında faaliyet gösteren Nutrien gibi üreticilere fayda sağladı.

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

Toplam 56,2 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Kanadalı Nutrien, dünyanın en büyük gübre ve potasyum üreticilerinden biri.

Yıllık 17 milyon metrik ton üretim yolunda ilerleyen şirket, tarımsal emtia fiyatlarındaki artışı kendi avantajına çevirenlerden.

Nutrien 2021 yılında faaliyet kârını 185% artırarak 5 milyar dolara taşımayı başardı. Ayrıca şirket 2020 yılında 483 milyon dolar olan net kârını 546% yükselişle geçen yıl 3,13 milyar dolara çıkardı.

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

ICL Group (ICL)

İsrail merkezli bir gübre üreticisi olarak bilinse de ICL Group, aynı zamanda tarımsal kimyasal maddeler alanında da uzman.

Piyasa değeri 15,5 milyar dolar düzeyindeki şirket, ürünlerini ağırlıklı olarak Asya genelinde tarım, gıda ve malzeme sektöründe faaliyet gösteren müşterilerine satıyor.

Finansal karnesinde de 2020’ye göre toparlanma gösteren ICL Group, 2021 yılında net kârını 69 kat artırarak 813 milyon dolar, veya hisse başına 0,63 dolara yükseltti.

Bunun arkasında şirketin güçlü faaliyetlerinin yanı sıra yaptığı yeni atılımlar da var. Bunların başında, ICL’in Aralık 2020’de İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) diplomatik ilişkilerinin normalleşmesine yönelik ülkelerden gelen açıklamayla duyurduğu yeni projesi geliyor.

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

Şirket, geçen yılın sonlarında tarihte ilk kez olmak üzere İsrail’den BAE’ye temiz tuzlu su tedarik edilmesi için yeni iş ortaklıkları kurulduğunu açıkladı.

ICL ilk aşamada, bu yılın sonuna kadar Birleşik Arap Emirlikleri’ne 6 milyon dolarlık malzeme tedarik edecek. Şirket, 2022’de de BAE genelindeki temiz tuzlu su satışını artırmayı planlıyor.

Petrol sondajı ve kuyu tamamlamada kullanılan temiz tuzlu sıvıları satışının 2022’de artmasının beklendiği göz önüne alındığında, ICL’in bu adımı sektörde önemli bir yer taşıyor.

Ayrıca 2022’de Borsada En Çok Kazandıran Hisseler içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Gıdaya Yatırım: Tarım Sektörü ve Hisseleri

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Investopedia – Agriculture Stocks

Fool.com – Agriculture Stocks

Adecoagro SA – Earnings

Worldbank Data – Agriculture

Idexology – Commodities

Zacks.com – Adecoagro

Nutrien – Earnings

ICL x BAE

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı