Bültenler

Gıda Krizi Büyürken Gübre Hisseleri Yükseliyor

Gıda Krizi Büyürken Gübre Hisseleri Yükseliyor
Google News Icon Takip Et

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, ekonomik izolasyonu ve ihracat için kullanılan Karadeniz limanlarının kapatılması, bir süredir kendini hissettiren ve dünya genelinde pek çok kişinin henüz anlayamadığı gıda krizini zorlayıcı seviyelere çıkarabilir.  

  • Rusya ve gıda krizi arasındaki ilişki ne? Rusya dünyanın en büyük enerji üreticilerinden biri ve işgalin ilk günlerinden beri petrol piyasasındaki aksaklıklar medyanın gündemindeki yerini koruyor. Ancak pek çok kimsenin ilgisini çekmeyen başka faktörler de var. Rusya aynı zamanda dünyanın tarımsal ürünleri için kritik olan azot ve diğer kimyasalların da büyük bir üreticisidir.
  • Rakamlar ne? Rusya ve müttefiki Belarus, küresel potasyum arzının yaklaşık 35%’ini ve kapasitenin 40%’ını temsil ediyor. Rusya, çeşitli nitrojen türlerinin küresel ihracatının yaklaşık 15%’ini üretiyor.
  • Peki bu hammaddeler neden önemli? Georgia Üniversitesi’nde mahsul ve toprak bilimleri profesörü olan David Bertioli, azot, fosfor ve potasyum gibi hammaddelerin çiftçilerin üretimini doğrudan etkilediğini söyledi. 
  • Uzmandan uyarı: Bertioli, “Uygun gübreleri almazsanız, özellikle ABD’deki mısır kuşağında ve Avrupa’nın buğday kuşağında tarımsal verim düşecektir.” dedi. Profesör, azotlu gübrenin dünya nüfusunun yaklaşık yarısının tükettiği gıdada doğrudan kullanıldığını söyledi. 

🌽 Peki, Gübre Hisselerinde Son Durum Ne? 

Goldman Sachs analisti Adam Samuelson, kısa süre önce bankanın müşterilerine Ukrayna’nın işgalinin gıda ve tarım tedarik zincirinde on yıllardır yaşanan en yıkıcı olaylardan biri olabileceğini söyledi.

  • Tek problem gıda ve tarım ürünlerinin tedariği değil: Bazı çiftçiler, ekinler için gübre satın almanın zorluğundan uzun süredir zaten şikayet ediyorlar. Şimdi ise, traktörlerin ve diğer tarım ekipmanlarının birincil yakıtı olan dizel fiyatlarındaki keskin artış, sorunu daha da kötüleştiriyor.

Savaşın gübre piyasalarını alt üst edeceğinden endişe duyan yatırımcılar ise şimdiden ABD piyasasındaki gübre hisselerine ilgisini kaydırdı. 

Dün, ABD’deki birçok tarım ve gübre hissesi sert yükselişler yaşadı. İşte onlardan bazıları:

Gıda Krizi Büyürken Gübre Hisseleri Yükseliyor
Midas uygulaması üzerinden sen de kendine özgü izleme listeleri oluşturabilirsin.

Analistler ise şimdiden gübre hisseleri için tekrardan hedef fiyat vermeye başladı.

  • Goldman Sachs: Mosaic (MOS) hissesine verdiği hedef fiyatı 50 dolardan 83 dolara yükselterek hisseye dair yorumunu “Nötr”den “Satın Al”a çevirdi. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

A Food Crisis Is Looming. This Fertilizer Stock Stands to Gain.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı