Bültenler

General Motors’un İlk Çeyrek Bilançosu Beklentileri Karşılamadı

Nisan 27, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
General Motors’un İlk Çeyrek Bilançosu Beklentileri Karşılamadı

General Motors (GM)’un gelirlerinde bir önceki yıla göre bir artış gözlemleniyor. Öte yandan şirketin ilk çeyrek sonundaki gelir artışı, Wall Street borsası tahminlerinin altında bir değer kaydetti. 

Şirket bu çeyrekte 2,9 milyar dolar gelir ve hisse başına ise 1,35 dolar kazanç elde etti. Bu rakam yılın önceki döneminde hisse başına 2,03 dolar olarak seyretmekteydi. 

Ancak yatırımcılar otomobil üreticisinin yıl için sağlam kılavuzluğunu ve araç talebi konusundaki güvencelerini oldukça dikkate değer buldu.

Yatırımcıların şirket üzerindeki bu olumlu görüşleriyle GM’in hisse senedi ilk düşüşün ardından uzun vadede yükselişe geçti. İcra Kurulu Başkanı Mary Barra, GM’in üç aylık sonuçlarını açıklamasının ardından analistlerle yaptığı görüşmede şirket vizyonunun değişmediğini vurguladı.

GM bu yılın başlarında da Softbank Vision Fund’ın Cruise’daki hissesini 2,1 milyar dolara satın alarak otonom sürüş ünitesine olan bahsini güçlendirmeye başlamıştı.

FactSet tarafından yapılan ankette her ne kadar şirket, bu üç ay sonunda kazanç tahmininin altında bir değer kaydetmiş olsa da borsa kapanışından sonra GM’in hisselerinde işlem görme oranı yaklaşık 2% oranında yükselişe geçti.

Bu yükseliş, Barra ve diğer şirket yöneticilerinin yaptığı açıklamalarda da belirtildi. GM yöneticileri tarafından yapılan açıklamalara göre şirketin elektrikli araçlara ve otonom sürüşe yönelmesine duydukları güven sayesinde enflasyon dolayısıyla artan maliyetlerle uğraşmak zorunda kaldıkları bu zorlu makro ekonomik koşullara rağmen yılı gelir artışı ile kapatacakları varsayılıyor.

Şirket yöneticilerinin açıklamalarına dayanılarak GM’in 2022 yılının tamamı için 9,6 milyar dolar ile 11,2 milyar dolar arasında net gelir kazanacağı tahmin ediliyor.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti