Borsa İstanbul Notları

FROTO Bilanço İncelemesi: Dalgalı Sektörde Sallanmayan Gemi

May 22, 2024 • 4 dakika okuma süresi
FROTO Bilanço İncelemesi: Dalgalı Sektörde Sallanmayan Gemi

Ford Otosan, 2024 yılı ilk çeyrek bilançosuna göre net dönem kârını 10% artırmayı başardı. FAVÖK 15% daralırken ciro 9% yükseldi. FAVÖK’teki daralmaya rağmen net dönem kârındaki yükselişin ana sebeplerinden birisi net parasal pozisyon kazançlarından geldi.

Net Borç tarafında iyileşme gözükse de şirketin 64 milyar TL net borcu bulunmakta. Fakat yoğun yatırım dönemine giren FROTO’nun diğer çarpanları sektördeki rakiplerine göre makul kalıyor gibi gözüküyor. 

Şirketin F/K oranı 8,55 iken FD/FAVÖK oranı 11,97. Sektörle karşılaştırma yaptığımızda; sektörün ortalama F/K’sının 15,5 ve ortalama FD/FAVÖK oranının 15,4 olduğunu görüyoruz. 

Yurt İçi Sektörel Görünüm Zayıflıyor

ODMD verilerine göre 2024 yılı Ocak-Nisan arası dönemde toplamda 371 bin araç satıldı. Ford’un yurt içinde satışlarının yaklaşık 70%’i hafif ticari taraftan geldiğini görüyoruz. Hafif ticari otomotiv satışı bu dönemde 76 bin olarak gerçekleşti. 

2023 yılında Ocak-Nisan arası dönemde ODMD verilerine göre yurt içinde toplam perakende satışlar 337 bin olarak gerçekleşirken hafif ticari araç pazarı 81 bin olarak gerçekleşmişti. Toplam araç pazarında artış gözükse de hafif ticari araç pazarında kredi maliyetlerinin yükselmesiyle beraber daralma yaşandı. 

Fakat kredi maliyetlerinin artması ve parasal sıkılaşma adımlarına rağmen yurt içi araç pazarının hala güçlü olduğu gözüküyor. 

Kamuda Tasarruf Paketi Yurt İçi Sektörel Görünümü Daha da Zayıflatabilir

Ekonomi yönetimi kamuda tasarruf paketi kapsamında zorunlu olmadığı takdirde kamu çalışanlarının yeni araç almasını ve fazla araçların satışının gerçekleştirilmesini istemişti. Bu durum otomotiv piyasasında fiyatların düşmesine ve diğer firmaların araç satışlarının düşmesine yol açabilir.

FROTO’nun İhracat Oranı Riskleri Minimize Edebilir Mi?

Ford Otosan’ın ihracat oranı yıllardır 70%’in üzerinde seyretti. İhracatın 2023 satışlarına oranı ise 73% olarak gerçekleşti. Yani, yurt içi sektörel görünüm zayıf kalsa bile firmanın yurt dışı ağırlıklı kalması riskleri dağıtabiliyor.

Özellikle Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nın yılın 2. yarısından sonra faiz indirme hamlesi ihtimali, FROTO’nun yurt dışı satışlarının artmasına sebep olabilir.

İhracat Tarafında Olumlu Gelişmeler

Şirket 2023 yılında ihracat gelirlerini dolar bazında 8,1 milyar dolardan 10,2 milyar dolara artırmayı başarmıştı. 2023 yılında İhracat adedini 391 bin adetten 492 bine çıkarttı. 

Craiova fabrikasının satın alınmasıyla beraber artan kapasite yurt dışı satış hacmini artırdı. 

Elektrifikasyon süreci ile hem elektrikli araçlar hem de elektrikli tırlarla Avrupa pazarında rekabet etmek istiyor.

FROTO Bilanço İncelemesi: Dalgalı Sektörde Sallanmayan Gemi

Geleceğe Bakış: Dönüşüm ve Kapasite Yatırımları 

Şirket, Craiova fabrikasının satın alınmasıyla üretim kapasitesini 746.500’e çıkarttı. Güncel olarak Craiova fabrikası toplam üretimlerin 36%’sını yapıyor. 

Şirket yeni Nesil Courier’nin içten yanmalı modeli 2024’ün son çeyreğinde tam elektrikli modeli Craiova’da üretmeyi ve üretimi 100 bin adede kadar çıkabilmeyi planlıyor. Puma modelinin ise üretimine devam edilerek, tam elektrikli modeli üretmeyi ve üretimi 189 bin adede kadar çıkarmayı hedefliyor. Şirketin yeni nesil Courier üretimi için 2022-2024 arasında 490 milyon avro yatırım ve mühendislik harcaması yapılması öngörülmektedir. 

Şirket, 2023 yılında 900 milyon dolar yatırım harcaması yapmıştı. Şirketin öngörüsüne göre 2024 yılında da 900 milyon ile 1 milyar dolar arasında bir yatırım harcaması yapılması planlanıyor.

2025 yılında E-Truck hedefi ile elektrikli tır üretmeyi planlayan şirket, Avrupa pazarından daha fazla pay alabilir.

Şirket 2025 yılında toplam üretim kapasitesini elektrikli seçeneklerle beraber 900 bin adetin üzerine çıkarmayı planlıyor. Bu üretim kapasitesinin 650 bin adedini Türkiye’de üretmeyi planlıyor.

FROTO Bilanço İncelemesi: Dalgalı Sektörde Sallanmayan Gemi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables, Froto, ODMD