Bültenler

Ford Elektrikli Araç Üretimini Artırıyor

Nisan 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Ford Elektrikli Araç Üretimini Artırıyor

Ford (F), ABD pazarına, gerçek boyutunda bir elektrikli pikap getiren ilk otomobil üreticisi olmaya hazırlanıyor. 

Şirket, önümüzdeki yıllarda odağı artması beklenen segmentte ilk hamleyi yapacak olmasından dolayı büyük bir avantaja sahip görünüyor.

Ford’un CEO’su Jim Farley, şirketin elektrikli aracı F-150 Lightning’in üretiminin başlangıç hedefini 40,000’den 150,000 adede çıkarmayı planladıklarını söyledi. Michigan’daki fabrikanın üretimi önümüzdeki yıl oldukça artacak gibi görünüyor. 

Ayrıca bu rakam, Rivian Automotive (RIVN) ve General Motors (GM)‘un planladığı on binlerce üretimi de gölgede bırakacak. Her iki şirket de halihazırda daha küçük ve daha büyük kamyon segmentlerinde elektrikli araçlar üretiyorlar.

Diğer elektrikli araç startupları, daha önce elektrikli pikapları büyük bir fırsat olarak görüyordu, ancak iş planları hayata geçirme aşamasına geldiğinde büyük ölçekte başarısız oldular.

CNBC’ye konuşan Farley, “Bu pazarda ilk hamleyi yapmak oldukça büyük bir önem teşkil ediyor, bu noktada birinci olacağımızı bilmiyorduk fakat bunun olabilmesi için de olabildiğince hızlı çalıştık ve başardık. Bence bu sahip olduğumuz en önemli avantajlardan biri olabilir.” dedi.

Farley’e göre Ford, 150.000 üretim hedefine ulaşabilme konusunda kendinden emin. Farley, Ford’un Lightning için bir yıldan uzun süredir büyük bir sorun olarak gündeme gelen yarı iletken parçaların tedariğine de öncelik vereceğini söyledi. 

Diğer taraftan şirket, yatırımcıların ve Wall Street analistlerinin büyük endişe duyduğu bu üretim seviyesi için gereken lityum iyon aküleri güvence altına aldıklarını söyledi.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti