Borsa Yorumları

Fon Yöneticilerine Göre 2024’ün En İyi Değer Hisseleri

Fon Yöneticilerine Göre 2024’ün En İyi Değer Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Eski bir borsa klişesi, yatırımcıların iki tür stratejiye yöneldiğini iddia eder: büyüme ve değer.

Büyüme yatırımcıları, ana faaliyet alanları önümüzdeki yıllarda hızla büyüyecek olan şirketlere odaklanırken, değer yatırımcıları haksız yere düşen hisseleri tercih eder. 

Bir şirkete değer vermenin birçok yolu vardır ancak en yaygın olanı fiyat-kazanç oranı olarak bilinir; yani, bir hisse için ödediğiniz fiyatın şirketin ürettiği kârla karşılaştırılması. Yüksek bir F/K oranı hissenin pahalı olduğu anlamına gelir; düşükse de ucuz demektir.

S&P 500’ün 20%’nin üzerinde yükselmesiyle piyasalar açısından güçlü bir yıla rağmen hâlâ elde edilecek değer var. Aslında büyümeye yatırım yaklaşımı, yılın büyük bölümünde değer yaklaşımını kolayca geride bıraktı. Bu da tabiri caizse yeterince takdir edilmeyen bazı hisselerin öne çıkabileceği anlamına geliyor. 

Bu kapsamında, piyasadaki en iyi değere sahip hisseler için bazı üst düzey fon yöneticileri favorilerini paylaşmış. Dilersen bu isimleri birlikte keşfedelim.

🏦 JPMorgan Chase (JPM)

Ucuz hisselerin peşinde koşan fon yöneticileri için “değer tuzağı” kaçınılması gereken bir durumdur. Bazı hisseler çekici bir şekilde değerlenebilir ancak bu, kârların düşmesi veya sektörlerdeki aksaklık gibi iyi bir nedenden ötürü olabilir.

Batan bir şirketin cazibesine kapılmayı önlemek için portföy yöneticisi John Bailer “üç daire” yaklaşımını kullanıyor. Bailer’e göre yatırımcıların yalnızca değere bakmak yerine momentum ve kalite temelleri gibi diğer önemli kriterlere de bakmaları gerekiyor.

Bu açıdan bakıldığında Bailer, üç testi de başarıyla geçen bir hisse olarak bankacılık devi JPMorgan Chase’e dikkat çekiyor:

Bu, Jamie Dimon’un (2006’da CEO olarak) görevi devralmasından bu yana sahip olduğumuz bir hisse ve hâlâ çok ucuz olduğunu düşünüyoruz. Dimon en iyilerden biri.

Şirketin 10 katın üzerinde kazanç sağlayan değerlemesi, piyasanın geri kalanı için yaklaşık 19’a kıyasla oldukça makul. Bailer, JPM’in uygun fiyatlı olmasının nedeninin şirket olarak başarısızlığı değil, “bankaların gözden düşmesi nedeniyle kötü bir kategoride olması” olduğunu söylüyor.

Ancak Bailer, yatırımcıların JPM konusunda rahat nefes alabileceğini söylüyor; şirket yalnızca bilançosunda bir trilyon doların üzerinde bir dev olmakla kalmıyor, aynı zamanda kapitalizasyonu da “kaya gibi sağlam”.

💊 Bristol-Myers Squibb (BMY) 

2023, 100 milyar dolarlık ilaç devi Bristol-Myers Squibb için en azından hisse fiyatı açısından unutulması gereken bir yıl oldu diyebiliriz.

Hisse, 20%’lik bilanço büyümesi ve kâr marjı ile 27% seviyesindeki özsermaye kârlılığına rağmen bu yıl yaklaşık 40% değer kaybetti. Ancak yine de BMY favoriler arasında değil. Bu tam da Jeff Muhlenkamp gibi fon yöneticilerinin aradığı türden bir kopukluk.

Büyük ilaç şirketlerinde her zaman olduğu gibi, piyasa duyarlılığı ilaç boru hatları etrafında dönüyor. Birkaç ürünün patenti dışı kalması nedeniyle Bristol-Myers Squibb’in boru hattını ileriye dönük olarak yenilemesi gerekiyor ve şirket bunun için piyasa tarafından ağır bir şekilde cezalandırıldı.

Muhlenkamp Fonu’nu denetleyen Muhlenkamp, “Piyasa BMY’ye gelecekte olabilecek herhangi bir iyi habere itibar etmiyor. Fakat iyi şeylerin gerçekleşmesi için pek çok fırsat var. Hisseleri geri alıyorlar, yüklü bir temettü ödüyorlar ve satın almalar için hâlâ yeterince paraları var.” yorumunu yapıyor. 

☎️ Verizon (VZ) 

Çoğu rekor seviyelere yakın işlem gören teknoloji hisseleri için kazançlı bir dönemden geçiyoruz ancak bir istisna var, o da telekomünikasyon devi Verizon.

Görünüşte bu anlaşılabilir olabilir çünkü cep telefonlarının niş alanı oldukça geniştir. Bugünlerde neredeyse herkeste bir tane olduğundan, büyük büyüme günleri geride kaldı ve büyük taşıyıcılar arasındaki rekabet kıyasıya olabilir.

Bununla birlikte, değerleme yeterince düştüğünde devasa bir para çekme makinesinin çekiciliğini inkar etmek zor olabilir. Bunu fark eden portföy yöneticilerinden biri de Columbia Threadneedle’dan Rick Taft.

Taft, “Verizon hisselerini gerçekten seviyoruz ve son geri çekilmesiyle daha da fazlasını ekledik. Değer hissesi olarak aradığınız pek çok şeyi barındırıyor: Sadece ucuz değil, aynı zamanda bunun için çalışan birçok katalizör var. Geri dönüş hikayesi bir yıl önce başladı ve şirket sınıfının en iyisi performansına yeniden kavuşuyor” diyor. 

Taft’a göre bunun birkaç nedeni var. Birincisi, yeni CFO da dahil olmak üzere, çoğu şirket içinde terfi eden ve “harika bir kökene” sahip olan bir dizi üst düzey yöneticinin işe alınması.

Yenilenen beklentiler için bir başka katalizör de şirketin gelişmiş ağı. Taft, Verizon’un yüksek performansıyla bilinmesine rağmen son yıllarda rakiplerine karşı üstünlüğünün daraldığını söylüyor. Ancak yine de Taft’a göre yelpazedeki büyük yatırımlar sayesinde, yenilenen kalite farkı gelecekte daha iyi büyüme rakamlarına yol açacak. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal