Borsa İstanbul Notları

Risk ve Getiriyi Dengede Tutma Rehberi: Sharpe Oranı

June 10, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Risk ve Getiriyi Dengede Tutma Rehberi: Sharpe Oranı

Sharpe oranı, yatırımlarının performansını değerlendirirken risk faktörünü de göz önünde bulunduran önemli bir gösterge.

Bu gösterge, hem fon tercihlerinde hem de hisse senedi tercihlerinde riske göre göre getiriyi yansıtarak sana yardımcı olur. 

Peki, bu oran neden bu kadar önemli? Çünkü, Sharpe oranı yatırımcılara, aldıkları risk miktarına göre yatırımlarının ne kadar “değerli” olduğunu gösterir. Yani, Sharpe oranını bir “verimlilik ölçer” olarak düşünebiliriz. Tıpkı bir arabanın yakıt verimliliğini ölçen bir gösterge gibi Sharpe oranı da bir yatırım portföyünün “risk verimliliğini” ölçer.

Yüksek bir oran, yatırımın her birim risk için daha yüksek getiri sağladığını, düşük bir oran ise riskin getiriye göre daha yüksek olduğunu gösterir.

Diyelim ki; iki farklı yatırım fikrin var. Biri 14%, diğeri ise 11% getiri vaat ediyor. Risk faktörü göz ardı edildiğinde 14%’lük getiri birçok yatırımcı için daha cazip görünebilir. Ancak, sadece potansiyel getiriye bakarak karar vermek yanıltıcı olabilir. 

Getirisi 11% olan yatırım seçeneği çok düşük riskli olarak sınıflandırılırken, 14% getiri sunan yatırım çok riskli sınıfta olabilir. Peki, bu senaryoda hangi yatırımı tercih etmek mantıklı?

İşte, burada Sharpe oranı devreye giriyor. Eğer düşük riskli yatırımın Sharpe oranı daha yüksekse, bu yatırımın riskine göre daha iyi bir performans sunduğunu ve dolayısıyla daha akıllıca bir seçim olabileceğini gösterir.

Sharpe Oranı Nasıl Hesaplanır?

Sharpe oranını hesaplamak için yatırımın beklenen getirisinden risksiz getiri oranını çıkarırsın. Bu kısımda risksiz getiri oranı, genellikle devlet tahvilleri gibi güvenli kabul edilen yatırımların getirisidir. 

Elde edilen sonuç ile yatırımının standart sapmasını yani risk ölçüsünü böldüğünde Sharpe oranına ulaşırsın. 

Yüksek Sharpe Oranı İyi mi?

Evet, genellikle yüksek Sharpe oranı olumlu olarak kabul edilir. Çünkü bu, yatırımın alınan risk karşılığında sağladığı ekstra getirinin yüksek olduğuna işaret eder. 

Risk ve Getiriyi Dengede Tutma Rehberi: Sharpe Oranı

Yazının başında bahsettiğimiz gibi; 45% ve 60% getiri sunan iki yatırım seçeneğini inceleyelim. 45% getiri sunan düşük riskli seçeneğin standart sapması 5 olurken, yüksek riskli olarak değerlendirilen ve 60% getiri vaat eden yatırımın standart sapmasının 12 olduğunu varsayalım. Risksiz getiri oranı ise Türkiye 5 yıllık tahvil faizi olan 30% seviyesinde olsun. 

Buna göre ilk yatırım seçeneğinin Sharpe oranı (45-30)/5 = 3 olurken, ikinci yatırımın oranı (60-30)/12 = 2,5 olur. 

Bu durumda, ilk yatırımın daha yüksek bir Sharpe oranına sahip olduğunu ve riskine göre daha iyi bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz.

Sharpe Oranı Yüksek Hisse Senedi Fonları ve Sharpe Oranları

  • IIH – İstanbul Portföy Üçüncü Hisse Senedi Fonu / 4,42
  • IHK – İş Portföy İş’te Kadın Hisse Senedi Fonu / 4,00
  • TI2 – İş Portföy Hisse Senedi Fonu / 3,99
  • ASJ – Aktif Portföy Hisse Senedi Fonu / 3,65
  • RHS – Rota Portföy Hisse Senedi Fonu / 3,62
  • NHY – Neo Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu / 3,46
  • PPB – Phillip Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu / 3,34
  • HMS – HSBC Portföy Sürdr. Hisse Senedi Fonu / 3,23
  • YZH – TEB Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu / 3,00
  • NNF – Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu / 2,99

Not: Serbest fonlar, nitelikli yatırımcılar tarafından alınıp satılabildiği için bu listede hariç tutulmuştur.

Sharpe Oranını Nasıl Değerlendirmelisin?

Yatırımcılar, portföylerini çeşitlendirirken ve farklı yatırım seçenekleri arasında karar verirken Sharpe oranını kullanabilirler. 

Ancak, yalnızca Sharpe oranına göre karar vermek yerine diğer finansal göstergeleri ve yatırımın kendine özgü özelliklerini de dikkate almak önemli. Bu, daha dengeli ve bilinçli yatırım kararları almana yardımcı olur.

Risk ve Getiriyi Dengede Tutma Rehberi: Sharpe Oranı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Forbes, Fonbul