Analist Notları

Fed’i Anlama Ansiklopedisi: Piyasanın Likidite Endişesi!

December 29, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Fed’i Anlama Ansiklopedisi: Piyasanın Likidite Endişesi!

Federal Rezerv’in finansal sistemdeki likiditeyi azaltmaya yönelik devam eden baskısı, beş yıl içinde ilk kez gecelik fonlama piyasalarında oynaklığı geri getirdi. Şimdilik çok bariz hissedilmese de Ned Davis Research’ün de tahminlerine paralel bir şekilde, 2024 yılında borsa için en büyük risk, Fed’in bilançosunun daralmasının neden olabileceği bir likidite şoku olabilir.

Fed, bilançosunu 2022’de 9 trilyon dolarlık zirvesinden yaklaşık 1,3 trilyon dolar azalttı. Bu küçülmenin büyük kısmı Fed’in ters repo imkanını kullanımını azaltmasından kaynaklanıyor ve bu da ABD bankalarının Fed’de tuttuğu rezervler üzerinde minimum net etkiyle sonuçlanıyor. 

En basit ifadeyle: Çünkü Fed repo faaliyetleri ile piyasaya likidite sağlarken ters repo faaliyetleri ile piyasadaki likiditeyi çeker. Repo işlemleri, genellikle piyasada geçici likidite sıkışıklığı yaşandığı zaman, bankacılık sistemi likiditesinin kısıtlı bir süre için artırılması amacıyla yapılır. Ters repo işlemleri ise genellikle piyasada geçici likidite fazlası yaşandığı durumlarda, gerekli olmayan likiditenin çekilmesi amacıyla yapılır. 

Fed’i Anlama Ansiklopedisi: Piyasanın Likidite Endişesi!

2024 yılında, ters repo kullanımı azalmaya devam ederse, likiditeyi kontrol altına almak amacıyla Fed, ABD bankaları tarafından tutulan rezervler yoluyla bilançosunu küçültmek zorunda kalacak. Önemli nokta ise Fed’in bilançosunun yaklaşık yarısının ABD bankalarındaki mevduatlardan oluşuyor olması. Böyle bir durum, likiditeyi düşürerek hisse senedi piyasasını olumsuz yönde etkileyebilir.

Gelelim işin detayına. Gecelik repo piyasasındaki volatilite genellikle sakin olmasına rağmen, son zamanlarda hareketlenmeye başladı. Curvature Securities’e göre, repo faaliyetleri salı günü 5,53%’e kadar yükseldi ve 5,32%’de kapandı. Repo piyasasının en son 2018’de hareketlendiği görülmüştü; o zaman oranlar 3%’ten fazla artarak 6%’ya ulaşmıştı. 

Bu hareketlenme, Teminatlı Gecelik Finansman Oranı’nın (SOFR) son üç haftadan fazla sürenin en yüksek seviyesine çıkmasıyla gerçekleşti. 

Piyasaların ek likidite için -Fed 2019’daki dalgalanma döneminin ardından geçici repo faaliyetlerini artırdıktan sonra, 2020-2021’de de yumuşak faiz döngüsüne başladı ve bunu da bilançosunun gevşetilmesi izledi- merkez bankasına sırtını dayadığı önceki beş yılın aksine, yatırımcılar repo oranlarının Hazine piyasalarındaki rallinin bir sonucu olarak geçen ay yükselmesiyle olası ek baskı için beklemede.

Bu çıkarıma nasıl varıyoruz?

  1. Teminatlı Gecelik Finansman Oranı Zirveye Yükseldi

Teminatlı Gecelik Finansman Oranı, yani SOFR, gecelik repo anlaşmaları işlemleriyle bağlantılı bir referans oranıdır. Fonlama maliyetleri arttığında, genellikle SOFR’yi de yükseltir. New York Fed’in Çarşamba günü yayınladığı verilere göre, SOFR oranı 26 Aralık’ta bir önceki oturuma göre 5,35%’e yükseldi.

Fed’i Anlama Ansiklopedisi: Piyasanın Likidite Endişesi!
  1. Ters Repo Faaliyetleri Azalıyor!

Fed’in ters repo faaliyeti, yani RRP, özellikle para piyasası fonları olmak üzere yatırımcıların fazla nakitlerini piyasa oranında kazanç sağlamak için park edebilecekleri bir yerdir. 

Bankaların yıl sonunda bilançolarını düzeltmek için repo piyasasındaki faaliyetlerini azaltmaları, para fonlarının daha fazla nakiti RRP’ye kaydırmalarını teşvik eder. Mevcuttaki artışın sebebi de bu fakat genel grafiğe baktığımızda ters repo faaliyetlerinde azalma olduğunu görüyoruz.

Fed’i Anlama Ansiklopedisi: Piyasanın Likidite Endişesi!
  1. Sponsorlu Repo Faaliyetleri Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yakın

Yıl sonu bilanço kısıtlamaları ve nakit piyasada uzun vadeli hazine pozisyonlarını finanse etme ihtiyacının artmasıyla, bankalar daha fazla faaliyeti sponsorlu repo işlemlerine kaydırıyor.

Toplam sponsorlu repo faaliyeti artmış ve hatta 22 Aralık itibarıyla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.031 trilyon dolara ulaşmıştır. 

Fed’i Anlama Ansiklopedisi: Piyasanın Likidite Endişesi!

Depository Trust & Clearing Corp. verilerine göre bu durum, sponsorlu repo işlemlerinin, bankaların kendi bilanço kısıtlamalarına takılmadan para piyasası fonları ve hedge fonları gibi karşı taraflarla işlem yapmalarına olanak tanıması nedeniyle gerçekleşmektedir.

Fed’i Anlama Ansiklopedisi: Piyasanın Likidite Endişesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg