Ekonomi ve Finans Haberleri

FED, Yüksek Faizlerin Devam Etmesini Bekliyor

Ekim 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
FED, Yüksek Faizlerin Devam Etmesini Bekliyor

● Merkez Bankasının eylül toplantısına ilişkin olarak çarşamba günü yayınlanan tutanağa göre, Federal Reserve yetkilileri, enflasyonun hızı konusunda şaşırmış durumda ve gerçekleştirilen son toplantıda fiyatlar düşene kadar faiz oranlarının yüksek seyretmeye devam etmesini beklediklerini ifade etti.

● Oranlardaki yükselmelerin devam etmesinin olası olduğunu ve sorun çözülmeye başlamadan bu oranların düşmeyeceğini vurguluyorlar.

● Toplantı özetinde, “Katılımcılar, Komitenin istihdamı ve fiyat stabilitesini en üst düzeye çıkarmaya ilişkin yasal yükümlülüğünü yerine getirebilmek için daha sıkı bir politikaya geçmesi ve bu politikayı sürdürmesi gerektiğine karar verdi.” ifadesine yer verildi.

● Tutanağa göre FOMC üyeleri, ekonomik faaliyetlere ve enflasyona ilişkin toplu politika düzenlemelerinin etkilerini değerlendirirken bir noktada politika faizi artışlarını yavaşlatmak gerekebileceğini belirttiler.

● Merkez bankası fonlarının “yeterince kısıtlayıcı bir düzeye ulaşmasının” ardından bu adımı atabileceklerini ifade ettiler.

● Toplantıda görüşülen ekonomik öngörüler özetle “nihai faiz oranının” veya faiz artışlarının sonlanacağı noktanın yaklaşık 4,6% olacağına işaret ediyor. Piyasalar, 2023 yılı başlarında Merkez Bankasının faizleri artırarak yıl boyu aynı seviyede tutmasını bekliyor.

FED, Yüksek Faizlerin Devam Etmesini Bekliyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti